Jump to content



Βοήθεια για 3870 σε crossfire


el.greco.1978

Recommended Posts

Παιδιά σώστε με.Έχω 2 sapphire 3870 σε crossfire.Πρώτη ερώτηση.Τα καλώδια για το crossfire είναι 2,ένα για κάθε κάρτα.Επειδή το αγόρασα από το μουλτιράμα και το συναρμολογήσανε εκεί βάλανε ένα καλώδιο που τις ενώνει.Πρέπει να μπούνε και τα 2?'Επειτα την οθόνη την σύνδεσα τυχαία σε μία από τις 2.Δεν ξέρω ποια δουλεύει σε master και ποια σε slave mode.Τέλος πάντων το χοντρό πρόβλημα είναι ότι όταν ανοίγω το ati catalyst center και πάω στα χαρακτιριστικά της κάρτας (εκεί που δείχνει θερμοκρασίες και ταχύτητες) μου γράφει ότι το gpu clock:777 MHZ ,Memory clock:1126!!!!! Πώς γίνεται αυτό?Υποτίθεται ότι η μνήμη τρέχει σε 2250 ΜΗΖ?Μήπως μου δώσανε χαλασμένες?Όσο για το crossfire λειτουργεί κανονικά όταν το ενεργοποιώ μέσω του catalyst control center.)

Link to comment
Share on other sites

Η μνημη σου δουλευει κανονικα αφου ειναι 2250 το ddr rating δηλαδη 2*1125. Η οθονη οπου και να συνδεθει δεν εχει προβλημα. Οσο για τα bridges του CF τα δυο εχουν χρηση σε πανω απο 2 καρτες σε crossfire. Και με το ενα δουλευει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 2 3870 σε crossfire.Σε νορμάλ λειτουργία δηλαδή στο ΧΡ χωρίς να κάνω τίποτα μου δίνει 65.Όταν παίζω 82.Είναι καλά?Η απορία μου είναι η εξής:'οταν φορτώνω το riva tuner στην επιλογή που μου δίνει για τον ανεμιστήρα της κάρτας γράφει ότι δουλεύει αυτόματα και από κάτω μου δείχνει τις θερμοκρασίες και σε τι ποσοστό ανεβάζει ο ανεμιστήρας στροφές σύμφωνα με το bios της κάρτας.Έτσι λέει ότι στους 65 πρέπει να τρέχει ο fan στο 45% των μέγιστων στροφών κ.ο.κ.Αφού ισχύει αυτό γιατί η κάρτα φτάνει 82 και δεν ανεβάζει στροφές?Γιατί το catalyst control center δεν έχει επιλογή για στροφές ανεμιστήρα?Δηλαδή πρέπει να φτάσει στους 90 βαθμούς για να ανεβάσει στροφές?Η κάρτες μου είναι 3870 της saphire.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.