Jump to content



φτηνος laser color vs InkJet


Recommended Posts

Ο συγκεκριμένος laser δεν είναι και τόσο οικονομικός στο κείμενο.

Επίσης στις φώτο έχει μόνο 600χ600 ανάλυση δηλαδή όχι καλή για φωτο.

Αν τυπώνεις πάνω απο 2000 σελ το μήνα δεν αξίζει.

Θα σου πρότεινα έναν οποιονδήποτε Epson πέρνει αναλώσιμα της σειράς

Τ07**.

Αν μπεις στο νετ θα δεις ποιοι είναι οι εκτυπωτές αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή απορρίπτεις τον laser... έχω βρει και τον OKI C3100 ελαφρώς μεταχειρισμένο στα 200 euro

να πω επίσης πως ίσως στο μέλλον χρησιμοποιηθεί και για εκτύπωση τιμολογίων

Link to comment
Share on other sites

Ποιοτική φωτογραφία με τέτοιους laser δεν πρόκειται να δεις.

Αν το βασικό σου μέλημα είναι το ασπρόμαυρο τότε πάρε ένα φθηνό ΗΡ laser στα 80 και ένα μεσαίο εκτυπωτή epson ή canon.

Αν η οικονομία είναι το βασικότερό σου μέλημα και θες με ένα μόνο μηχάνημα να τα κανεις όλα τότε πρέπει να αναρωτηθείς πόσο σε ενδιαφέρει η ταχύτητα. Γιατί σε inkjet με λίγα ακροφύσια (epson c46) έχω οικονομία επιπέδου laser εφόσον τα γεμίζω μόνος μου τα μελανοδοχεία μου, αλλά από ταχύτητα ....... άσε και το θόρυβο...... Αλλά σκυλί και ούτε καθαρισμούς χρειάζεται , ούτε έξοδα συντήρησης . Αν μάλιστα βάλεις ότι το μαύρο που χρησιμοποιώ είναι πρακτικά δωρεάν στη δική μου περίπτωση.....

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου οι ακριβοί inject είναι ποιο οικονομικοί στην εκτυπωση από τους φτηνούς laser...

και ειδικά οι canon... οι οποίοι τυπώνουν cd, dvd, photos, και φυσικά παντός είδους Α4...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου αυτό δεν ισχύει αν και πολύ θα το θέλαμε. Το κόστος ανά σελίδα των inkjet είναι πολλαπλάσιο αυτού των laser.

Οι φωτογραφικοί ειδικά εκτυπωτές , και ιδιαίτερα οι κάνον και οι έπσον, είναι άστα βράστα στην οικονομία τους.

ΔΕΝ αναφέρομαι στη χρηστικότητά τους! Είναι μικροί , φθηνοί στην κτήση και κάνουν τα πάντα ΠΟΛΥ καλύτερα από τους laser. Εκτός από τον τομέα της οικονομίας....

Και τόση ώρα έχω στο μυαλό μου inkjet εκτυπωτές που τους αναγομώνεις μόνος σου με οικονομικά μελάνια. Για βάλε ότι ένας 6χρωμος έπσον θέλει 100 ευρώ μελάνια αυθεντικά........ Για βάλε ότι στους κάνον αργά ή γρήγορα θα χρειαστείς αλλαγή κεφαλής , άλλο ένα 100ρικο....

Link to comment
Share on other sites

inkjet + ξαναγεμίζεις και τα μελάνια... Εγώ κάνω αυτό το πράγμα με έναν φθηνό canon εδώ και 3-4 χρόνια και δε σκέφτηκα ποτέ να το αλλάξω!! Καλά, για κόστος των μελανιών δε θα το συζητήσω καν...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο έτσι αξίζει από άποψη οικονομίας. Αλλά εκεί έχεις άλλα προβλήματα.

Για παράδειγμα, μάλλον ο κάνον του ΧΤΡΕΜΕ έχει θερμική κεφαλή, η οποία όμως, κάθε φορά που εκτυπώνεις Χ σελίδες, ή που περνάει Χml μελάνι από μέσα της θέλει αλλαγή.

Αν τον αφήσεις για λίγες μέρες χωρίς εκτύπωση , πόσα ml θα πάνε στα σκουπίδια από τον καθαρισμό που αναγκαστικά θα κάνει ο κάνον? Ακόμη και αν δεν τον αφήσεις ούτε στιγμή ήσυχο τον εκτυπωτή (πράγμα βέβαια ελαφρώς αδύνατο, αλλά ακόμη και αν γίνει , σημαίνει ότι θα αλλάζεις πιο σύντομα τις κεφαλές!!!) πάλι κάοπιους καθαρισμούς θα τους κάνει!!!

Συχνότητα αναγόμωσης inkjet >>>>>>>>>>>>>>>>>>συχνότητα αναγόμωσης laser!!!!!!!!!!!!

Και φυσικά όλα τα αποπάνω μπορούμε να τα ξεχάσουμε , μόλις αναφερθούμε στην ΤΑΧΥΤΗΤΑ....

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον iP1500 (δλδ ο πιο φθηνός που έβγαινε τότε). Αν εξαιρέσεις ότι έχω πάρει 1 φορά καινούριο μελανάκι γιατί μου είχε χαλάσει το παλιό από τα πολλά γεμίσματα, δε με έχει απασχολήσει ποτέ η συντήρησή του. Τι να πω, ίσως είμαι και τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.