Jump to content



Ακουστικα για gaming?


gio7

Recommended Posts

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Ε δοκιμασε το ναι, δεν νομιζω να'χεις καποιο προβλημα... Μπορεις να τεσταρεις και μονος σου βασικα, δοκιμασε με τον ανταπτορα να δεις πως ακουγεται, και με απευθειας συνδεση στα ηχεια το ιδιο... Οπως το νιωθεις καλυτερα (αν εχει αντιλιπτη διαφορα) αστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ξεθαβω:tomato: αυτο το θεμα μιας και καιρο τωρα ψηνομαι για ακουστικα και δν εχω ιδεα τι παιζει..Κοιτουσα τα Roccat kave 5.1 Roccat Kave 5.1 Surround Sound Headset [ROC-14-500 ]

μιας και θελω surround ηχο για τα παιχνιδια που παιζω(BBC2) αλλα καπου διαβασα οτι κανενα set δν ειναι πραγματικο surround.Αυτο που με ενδιαφερει να μαθω αν παρω ακουστικα θα ακουω πχ τον LazyDog που ερχεται να με σφαξει απο πισω οπως τωρα με τα 5.1 ηχεια μου??Αυτα πχ http://www.thelab.gr/eidiseis/h-harman-tha-parousiasei-to-neo-tis-92602.html δν ειναι surround ο ηχος τους??Προτεινεται μου καποιο set αν γινεται κατω απο 100 ευρω κ να εχει κ mic.Τα θελω μονο για gaming.

Link to comment
Share on other sites

άποψη μου (που μπορεί να είναι και τελείως λάθος), αν το παιχνίδι έχει καλό surround ήχο, ακόμη και με τα ακουστικά που είχε το blade μέσα => του κιλού, ακούς τον άλλο από την άλλη άκρη του map. το COD2 μου ρθε "τυχαία" :innocent: στο μυαλό, όπου με ΕΑΧ3 (αλλά και παλιότερα με miles2d) έχει απίστευτα καλό positional audio, και είναι σαν να έχεις WH, ακόμη και με τις "ψείρες" που αναφέρω πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

άποψη μου (που μπορεί να είναι και τελείως λάθος), αν το παιχνίδι έχει καλό surround ήχο, ακόμη και με τα ακουστικά που είχε το blade μέσα => του κιλού, ακούς τον άλλο από την άλλη άκρη του map. το COD2 μου ρθε "τυχαία" :innocent: στο μυαλό, όπου με ΕΑΧ3 (αλλά και παλιότερα με miles2d) έχει απίστευτα καλό positional audio, και είναι σαν να έχεις WH, ακόμη και με τις "ψείρες" που αναφέρω πιο πάνω.

Tο EAX απλα προσθετει καποια ambient εφφε, δεν επηρρεαζει το positioning στον ηχο, γενικα ομως η πηγη ειναι το 90%, αυτο ισχυει :)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=GnXqRYyeuI0&NR=1]YouTube - #65 - Grand Theft Auto 4 7.1 Headphone on CMSS 3D[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=dcB9faNrz_M]YouTube - X-Fi Headphone CMSS-3D On/Off comparison (Call of Duty 2)[/ame]

Λυπαμαι ακη αλλα για σωστο surround πας πρωτα για καρτα ηχου και μετα για ακουστικα.

Creative SoundBlaster X-Fi XtremeGamer | Skroutz.gr

Οσο για τα ιδια τα ακουστικα, καλυτερα να παρεις τα JVC HA-RX 700 στα 45 ευρω ( http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16826262102 ) και να δωσεις αλλα 10 για μικροφωνο με κλιπακι. ( zalman mc1 )

Κοιτα και για καμια αγγελια, ολο και καποιο καλο παιδι θα σκοτωνει την xtrememusic για κανα 50αρικο, απο xonar μακρια, το dolby headphone δεν ειναι τοσο "ακριβες" οσο το cmss3d των x-fi imo, μακρια επισης απο x-fi xtreme audio γιατι αλλιως ακουγεται το cmss3d headphone σε game mode και αλλιως σε entertainment.

Θυμησου ξανα πως το positional audio εξαρταται και απτο ιδιο το game, αλλιως ειναι το cod2 και αλλιως το bc2 οπου ειδικα οταν γινεται πανικος τα βηματα πχ δεν ακουγονται καθολου ( ειναι feature αυτο οχι bug :p ) το elevation filter επισης δεν λειτουργει αμα δεν υποστηριζεται hardware audio acceleration απτο παιχνιδι, πολυ σπαστικο αυτο, για παραδειγμα στο l4d μπορω να φαω boomer μεσα απο τοιχο/θαμνο/πορτα χωρις καν να εχω δει με τα ματια μου που ειναι, αρκει μονο να τον ακουσω να ρεβεται, δεν μπορω ομως να καταλαβω σε τι υψος βρισκεται οπως στο ut3 και στο bf2 πχ

Link to comment
Share on other sites

Damn..Δλδ η Audigy 4 που εχω δν κλανει πια εεε??Δν μου ειπες ομως της Harman αυτα που εβαλα πιο πανω δν ειναι surround?Ειναι stero κ γινεται μεσω software?Πως ομως αφου stereo θα ειναι 2 ηχειακια??Μετα το Πασχα με βλεπω για αγορες αφου θελω κ καρτα ηχου..:slap:

Link to comment
Share on other sites

Damn..Δλδ η Audigy 4 που εχω δν κλανει πια εεε??Δν μου ειπες ομως της Harman αυτα που εβαλα πιο πανω δν ειναι surround?Ειναι stero κ γινεται μεσω software?Πως ομως αφου stereo θα ειναι 2 ηχειακια??Μετα το Πασχα με βλεπω για αγορες αφου θελω κ καρτα ηχου..:slap:

Οχι αλλιως ειναι το x-fi headphone cmss3d και αλλιως το cmss στις audigy, ψαξε για καμια xtrememusic ξαναλεω, 6 χρονια υπαρχει στην αγορα τουλαχιστον. Τα 2 ηχειακια και ο εγκεφαλος σου κανουν ολη την δουλεια, αμα δεν με πιστευεις ακουσε και αυτη την ολοφωνικη ηχογραφηση [ame=http://www.youtube.com/watch?v=IUDTlvagjJA]YouTube - Virtual Barber Shop (Audio...use headphones, close ur eyes)[/ame]

Υπαρχει και μια πατεντα για audigy με τους kx audio drivers, αλλα δεν την εχω δοκιμασει προσωπικα οποτε δεν ξερω και τι ακριβως πρεπει να κανεις, σε αντιθεση με την x-fi που ξερω σχεδον ολα τα κολπα τις απεξω ( τσεκαρε το λινκ στο Profile μου στο steam ;-) ) εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια ομως απο εναν αρκετα ψαγμενο τυπο για το "ψευτο-surround" που μπορεις να ενεργοποιησεις με τους κχ, μεχρι και σε PS2 emulator δουλευει το 3D λεει FPSLabs - Forums - Headsets and Sound - stereo vs true surround soun

Μακαρι να βρεις ακρη με τους συγκεκριμενους drivers, ετσι θα δωσεις μονο 45 για τα JVC 10 για zalman mic και τα υπολοιπα για σουβλακια :p εναλλακτικα αμα θες ΤΟΟΟΣΟ πολυ να εχεις boom mic ή δυσκολευεσαι να βρεις τα JVC τοτε παραγγελνεις απο pixmania τα koss SB40 / SB45 που ανεφερε ο hurin ( σχεδον τα ιδια, μονο το μικροφωνο λενε οτι ειναι οτι καλυτερο στα 45 )

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να βρεις ακρη με τους συγκεκριμενους drivers, ετσι θα δωσεις μονο 45 για τα JVC 10 για zalman mic και τα υπολοιπα για σουβλακια :p εναλλακτικα αμα θες ΤΟΟΟΣΟ πολυ να εχεις boom mic ή δυσκολευεσαι να βρεις τα JVC τοτε παραγγελνεις απο pixmania τα koss SB40 / SB45 που ανεφερε ο hurin ( σχεδον τα ιδια, μονο το μικροφωνο λενε οτι ειναι οτι καλυτερο στα 45 )

Να συνεισφέρω και εγώ στην κουβέντα, καθώς αν και κάτοχος των koss sb40, τελευταία έψαχνα αντικαταστάτη (άτιμα akg 701 :shout:). Δεν ήμουν ικανοποιημένος από το positioning όταν έρχεται από πίσω (με μαχαιρώναν στο bfbc2 και δεν έπαιρνα χαμπάρι :wall:). Αντίθετα μπροστά ήταν άψογο, με αποτέλεσμα πολλά blind kills.

Ευτυχώς μου έκοψε ένα βράδυ και κούμπωσα τα koss πάνω στην xfi, καθώς μέχρι τώρα τα είχα πάνω στα ηχεία. Μιλάμε για άλλον ήχο, καθαρότερο και δυνατότερο. Έχει βελτιωθει το positioning, χωρίς να μπορώ να σου πω ακόμα πόσο ακριβές είναι, αφού τελευταία παίζω vietnam όπου δεν πλησιάζεις τον εχθρό.

Να έχεις υπόψη ότι παίζει ρόλο και το ping/lag της γραμμής, με πάνω από 145 ping δεν ακούς και δε νοιώθεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

bc2 / vietnam γενικα ειπαμε δεν μπορεις να βγαλεις και τα πιο σαφη συμπερασματα, λιγος σαματας να γινει πνιγονται μετα ολοι οι διακριτικοι ηχοι, ουτε λειτουργει το elevation filter, τσεκαρε το λινκ στο steam profile μου, αυτο με το cmss3d thread, δειχνει ΑΚΡΙΒΩΣ πως πρεπει να την ρυθμισεις την x-fi, ingame βαλτο στο HI-FI που ειναι default και απτο settings.ini εκει που λεει speakerscount γυρισε το απο "auto" σε "6"

Κανε με και add να παιζουμε vietnam παρεα οποτε κατσει, εχω μπλεξει με μαζοχες που προτιμανε το αθλιο hit reg, το παναργο και αναξιοπιστο knife και το χαλασμενο defi :wall::wall: ( :p )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.