Jump to content



maximus extreme ναι η οχι


giorgos_blue

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από chrisnitro2000 [Σήμερα, στις 13:43]

Ναι εκεί που λέγαμε να μην πάρει ddr3 για οικονομία θα περιμένει το χ48?:wassat:Τώρα είναι που θα παρει χ38 με χαμηλότερη τιμή και χωρίς κανενα αξιολάτρευτο χαρακτηριστικό να ζηλεύει...απο το 48άρι.

Πολυ μπερδεμα:) Δηλαδη αφου παιρνουμε ως δεδομενο οτι θα παρει ddr3@1800,εσυ του

προτεινεις maximus extreme αρα συνολικο κοστος 630ευρω.

Εγω παλι ας πουμε του προτεινω αυτη http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=1079514 με συνολικο κοστος 690ευρω.

Διαφορα οπως βλεπεις μονο 60ευρω.Τα οποια καλο ειναι κατα την γνωμη μου και επιμενω,αν μπορει να τα διαθεσει.Εγω αυτο θα εκανα.

Τωρα να μου πεις για εμας που εχουμε ηδη χ38,το καταλαβαινω δεν αξιζει η αλλαγη,,,,,,Αλλα να παρει χ38,για να γλυτωσει 60 ευρω

και στην ουσια και να τα εχει σκασει χοντρα και να μην εχει την τελευταια τεχνολογια μου φαινεται καπως....:whistling

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω δειχνει τελεια με το χ-48 αλλα σκεφτεσαι θερμοκρασιες ?? οσο για προηγουμενο ποστ για τισ 3 ατι δεν ξερω αν παιζει παντως καπου σε φορουμ asus διαβασα οτι 2 3870χ2 στο p5e που εχω δεν προκειται να παιζει γιατι και καλα δεν εχει υποστιριξη quad ( kai kala 4 επεξεργαστων για να ειμαι ειλικρινησ δεν το πολυκαταλαβα πως το εννοουσαν ) αλλα σκεφτικα 3 θυρεσ cross για κατι παραπανω ειναι

Link to comment
Share on other sites

3χati κάρτες και παραπάνω(ή 2χ3870x2, γιατί η 3870x2 ουσιαστικά είναι δύο 3870) υποστηρίζονται μόνο από amd πλατφόρμες.Επίσης το χ48 μπορεί να είναι πιο θερμό,αλλά ουσιαστικά προβλήματα δεν πρέπει να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα εχω παρει την maximus extreme τον Q6600 και τις CellShock 1800mhz (8-7-6-21) και καρτουλα την 3870Χ2 Ξερει κανεις που πρεπει να βαλω τις ρυθμησεις στο bios για να βλεπει τις μνημες στα 1800 και τον επεξεργαστη στα 3,6???? Και πως μπορω να δω αν εχω τον Q6600 go η τον απλο??? Αυτη την στιγμη εχω παει τον επεξεργαστη στα 3.6 και τις μνημες στα 1801 με τα ρευματα στο αυτοματο αλλα καμια φορα μου τρωει κολλημα ο υπολογιστης! (παγωμα εικονας)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όταν λές "να βλέπει";Στον q, θα δείς το κουτί του και συγκεκριμένα εκεί που έχει η intel το serial , σε κάποιο σημείο πρέπει να γράφει "Slackr".Επίσης φαίνεται πάνω στο καπάκι του επεξεργαστή.Όσο για το πάγωμα,αύξησε λίγο (+0,1 με +0,3) το Vcore.

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρι, για να παίξει τις μνήμες 1800 πρέπει μέσα απο το bios εκει που λέει DRAM Frequency να βάλεις ddr-1800, αυτόματα θα δείς το fsb να γίνεται 400 ( για το q6600 9*400=3600). Αν δεν το κάνει έτσι αυτόματα κάνωντας την παραπάνω επιλογή βάλε μόνος σου fsb 400 με fsb strap στο auto και θα σου βάλει τις μνήμες στα 1800.:T:

Δεν γίνεται να παίξεις την cpu χωρίς overclocking και να έχεις μνήμες πάνω απο 1333 χωρίς να υπερχονίζεται το NB.

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω κατι για λογο που θελω να παω σε ddr 3 στο m/b μου ι 3870χ2 τρωει κολληματα (για αυτο και επιστραφηκε) και σκεφτηκα και ρωτησα εδω για να παω σε κατι τοπ να μην εχω προβλημα (που οπωσ φανηκε αυτο ειχα μιασ και μονο στο δικο μου η καρτα γραφικων ετρωγε αυτα τα κοληματα ενω αντιθετα η maximus δεν κολλαει πουθενα απο οτι διαβαζω

Link to comment
Share on other sites

αν και ειναι off-topic η 8.2 ουτε στην μονη παιζουν εγω μιλαω για τουσ αμεσωσ προηγουμενουσ τουσ τλευταιουσ δεν τουσ δοκιμασα (εμενα δεν παγωνε εδειχνε οθονη μαυρη ) υποχιν θα σασ πω οτι αποψη πειραματων για 15 μερεσ τισ ατι τισ ειχα μπροσ-πισω γιατι ψαχνομασταν με τουσ τεχνικουσ τι φταει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos_blue [Σήμερα, στις 09:28]

αν και ειναι off-topic η 8.2 ουτε στην μονη παιζουν εγω μιλαω για τουσ αμεσωσ προηγουμενουσ τουσ τλευταιουσ δεν τουσ δοκιμασα (εμενα δεν παγωνε εδειχνε οθονη μαυρη ) υποχιν θα σασ πω οτι αποψη πειραματων για 15 μερεσ τισ ατι τισ ειχα μπροσ-πισω γιατι ψαχνομασταν με τουσ τεχνικουσ τι φταει

Φιλε Γιωργο το ς το τελικο ειναι στο w :OT:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.