Jump to content



Overclocking dilemma..


Recommended Posts

Αγαπητοι λαμπιτες..

Σημερα βρικα λιγο χρονο να κλοκαρω το μηχανακι μου..

Το σημερινο overclock δεν ηταν ενα overclock για bench αλλα να ρυθμισω τα ρολογακια μου για καθημερινη χρηση..

Εχω λοιπον, βρει οτι ο επεξεργαστης μου ειναι σταθεροτατος στα 3344mhz με 1.440v.

Σημερα ομως αποφασισα να κλοκαρω και τις mushkin μου..

Καταφερα να παω τα μνημακια μου σε χρονους 4-4-3-10 ΚΑΙ στα 667mhz (οπου ειναι stock) ΚΑΙ στα 800mhz που τραβανε με ανεση. Τα ρευματα ειναι στα 2.1v απο 1.9ν που ειναι στοκ.

Ομως παρατηρω οτι

@ Οταν παω τις μνημες στα 800 (ειτε με κανονικα timings ειτε οχι ) ο cpu ΔΕΝ κλοκαρετε. Φτανει μεχρι τα 213χ15 και μετα το memtest και το prime95 βγαζουν errors.

Ενω οταν εχω τις μνημες στα 667 με 4-4-3-10 φτανω ανετα στα σκορς μου και στο επιθυμητο αποτελεσμα στη σταθεροτητα.

Ερωτημα 1ο

Τι με συμφερη περισσοτερο 800mhz μνημες με ακλοκαριστο cpu ή 667mhz με ανεβασμενο στα 3345 τον επεξεργαστη??

Παντα τα timings ως εχουν απροβληματιστα (GZ mushkin :D )

Ερωτημα 2ο

Τις μνημουλες μου που τις πηγα στα 2.1 λετε να τις χαλασω? :p

Δειτε και εικονιτσες...

ba7hanx7xkqkh6ptrvoj_thumb.jpg

5h0havdpgvg8jarscmx4_thumb.jpg

Βγαλτε με απο το dilemma πλζ.

Περιμενω οι ψαγμενοι στο χωρο του o/c να μου δωσουν τα φωτα τους...

:T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα είναι καλύτερα με 667- 3345Mhz(δεν είμαι απόλυτα σίγουρος), αλλά δεν τραβάς ένα spi-3dmark με 800 μνήμες και άλλο ένα με 667-3345cpu για να δείς σε ποιά περίπτωση τα πάει καλύτερα;Για το δεύτερο ερώτημα(αν δεν το λές για πλάκα,:D:p ) δεν πρέπει να έχουν πάθει κάτι , αλλά αν θες να είσαι σίγουρος κοίτα το max voltage που αναφέρει ο κατασκευαστής.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μ'αρεσει π το εβαλα κ σε bold :p.

Δεν με νιαζει τωρα το bench.. Mε νοιαζει στο συγκεκριμενο o/c να βγει κατι καλο, σταθερο και γρηγορο σε σχεση με το default. .. το συγκεκριμενο o/c το θελω για να το εχω για παντα! και πρεπει να επιλεξω!

Δεν με νοιαζουν τα νουμερα.. ξερω που ειναι μεγαλυτερα...Σαφως στα περισσοτερα hz του επεξεργαστη

Με νοιαζει να δω τι με συμφερη περισσοτερο απο τις 2 λυσεις που ειμαι αναμεσα.. ;)

Και οι λογοι που με συμφερη κιολας (να μαθαινουμε κιολας :p )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.