Jump to content



OCing i5 750 σε Trinergy BigBang + 5870


Recommended Posts

Η κάρτα σου δεν πρέπει να είναι reference χωρίς όμως να είμαι σίγουρος.

Με τι ψύκτρα είσαι ;

και αν δεν είναι refernce τη κάνουμε. είμαι με μαμα ωικτρα προσ το παρόν και για αυτό ανέβασε τόση θερμοκρασία... είμαι στο ψάξημο μιας καλής; αφτερμαρκετ. αν δεν βρς καμια καλή μεταχειρισμένη θα παω σε corsair A70

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Δεν πρεπει να ειναι reference αυτη που εχεις.

Οι Reference στις 5870 εχουν καφετι ή κοκκινο PCB.

η διαφορα ειναι οτι δεν μπορεις να βαλλεις Bios απο Reference σε non-Reference (κατα 99%).

Μπορεις ομως να πειραξεις το υπαρχον..με το http://www.techpowerup.com/rbe/

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να μην το πειράξω τότε. σε ευχαριστώ Γιώργο για το λινκ αλλά δεν θέλω να ασχολούμαι με τέτοια μπερδεμένα πράγματα :p.

την κάρτα μόλις την σταθεροποίησα στα 920Core 1250Memory και δουλεύει άψογα.

τώρα μένουν οι μνημες και ο επεξεργαστής. σε αυτό τη μπορώ να κάνω.... δεν γίνετε να ανεβάσω της μνήμες στα 2000 και να παραμείνει ο επεξεργαστής ? επίσης άμα πάρω μια coolermaster 212+ και βάλω push pull Θα δω διαφορές απο την μαμά?

Link to comment
Share on other sites

Με ι5 750 και μνήμες στά 2000 πρέπει να έχεις blk 200 (200*10(memmulty)=2000) οπότε για να έχεις χαμηλότερα το cpu πρέπει να αλλάξεις το multy του cpu.

Για 200blk θα χρειασθείς περισότερο από το νόρμαλ vtt, επίσης μην ξεχάσεις να βάλεις την τάση που ορίζει ο κατασκευαστής στης μνήμες για τα 2000 (συνήθος 1.65v).

Υ.γ οι i5 έχουν max mememulty 10 ενώ οι i7 περισότερο.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα αυτό που είπόθηκε απο τον κρύο φίλο μας. τα έβαλα στα 2000 της μνήμες και τον επεξεργαστή στα 2,6 με 15χ πολλαπλασιαστή... το θέμα είναι πως η μητρική εδωσε αυτόματα 1,4 βολτ στον επεξεργαστή και δούλευε κανονικά απλά λόγο μαμας ψήκτρας σε idle ηταν στους 60 βαθμούς.

μετά είχα απο το cpuZ τη timings θέλει και είπα να τα βάλω αλλα όταν το έκανα και αυτό η μητρική έκλεισε και άνοιξε 3 φορές και έβγαλε μίνημα OVERCLOCK FAILED

τη προτείνετε να κάνω????

Link to comment
Share on other sites

1. Βάλε τα ρεύματα με το χέρι στις στάνταρ τιμές τους. Με vtt στο 1.3 και vram 1.65.

2. Βάλε αρχικά τα timmings σε auto και bootαρε να δεις αν είναι οκ με αυτά τα ρεύματα.

3. Αν δεν είμαστε οκ βάλε λίγο περισότερο vcpu (1.25 υπεαρκετό πιστεύω για την συχνότητα) αν πάλι όλα οκ πάνε βάλε τα timmings που θέλει ο κατασκευαστής ΑΛΛΑ συγουρέψου ότι έχεις commamd rate -> 2t

4. Αν και με 2τ δεν, πρέπει να χαλαρώσεις τις μνήμες ή να δοκιμάσεις να δόσεις λίγο vtt (max safe είναι 1.4 λέει η Intel).

αυτά για να παίξουν στα 2000 (ελπίζω).

Προσοπήκα δεν θα κόλαγα με το 2000, εφόσον θες να παίξεις με το cpu τόσο χαμηλά (στα νόρμαλ του) βάλτα όλα stock και παίξαι με τα timmings, ανάλογα τις μνήμες θα δεις εφάμηλα νούμερα bw με αυτά που θα είχες στα 2000 και υψηλά timmings.

Αν πάλι θες να να δεις 2000 και όλα τα συναφή, αγόρασε μια καλή ψήκτρα για το cpu και ακολούθησε τον οδηγό του Dr.panea για oc σε 1156 (άλλη μητρική ίδιες ενέργιες)www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?p=42271 η αυτόν www.overclockers.com/3-step-guide-overclock-core-i3-i5-i7/ , έτσι θα μάθεις και 1-2 πράγματα γενικά για τους υπολογιστές και θα κανείς ένα μπουρί pc.

Link to comment
Share on other sites

φήλε frost εγώ ψάχνομαι τώρα για ψηκτρα αλλα δεν είμαι σίγουρος πότε να την πάρω..... ο επεξεργαστής ανεβάζει πολύ θερμοκρασία στα 1,4ν και δεν ξέρω γιατί έτσι....

αυτά που είπες θα τα δοκιμάσω και θα πω αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

αν και εδώ δεν είναι αγγελία ούτε θέλω να το κάνω.... απλά αν έχει κάποιος καμία ψήκτρα τύπου coolermaster 212+, corsair A70 ή ακόμα και H50 για πούλημα ας μου πει.... ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΨΆΧΝΟΜΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Αν τις βαλλεις στα 2000 δεν εχεις πολλα περιθωρια σφιξηματος timings αν δεν εχεις ακριβες μνημες.

κατεβασε το http://www.aida64.com/ και τρεχε το memory & cache benchmark για να βγαλλεις ακρη.

Επισης μπορεις να αρχισεις να πειραματιζεσαι και με τα ρευματα..

Το τι ρευμα θελει δεν μπορουμε να σου το πουμε.ΟC=Δοκιμες.

Link to comment
Share on other sites

φήλε frost εγώ ψάχνομαι τώρα για ψηκτρα αλλα δεν είμαι σίγουρος πότε να την πάρω..... ο επεξεργαστής ανεβάζει πολύ θερμοκρασία στα 1,4ν και δεν ξέρω γιατί έτσι....

αυτά που είπες θα τα δοκιμάσω και θα πω αποτελέσματα

1,4v vcpu είναι πολλά, ειδικά για την ψήκτρα σου. Άρχισε με 1.3 και παίζει να δεις ακόμα και 4ghz χωρίς να δώσεις περισότερο. Βέβαια εξαρτάται και από το κομμάτι.

Η ψήκτρα βοηθάει πολύ, υπάρχει περιοχή με αγγελίες στο φόρουμ .

Κάνε μια βόλτα από τους οδηγούς που σου λίνκαρα θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Link to comment
Share on other sites

άλλο ένα fail...................

έβαλα στα 2000 της μνήμες και 200χ20 τον επεξεργαστή με 1,3ν και μου έκανε BSOD ανέβασα ρεύμα στο VTT (1,3) και πάλη τίποτα. κατέβασα της μνήμες στα 1800 και επεξεργαστή στους 3,6GHz και άνοιξε κανονικά αλλά σε 5 δευτερόλεπτα ο OCCT μου έκανε την πάπια. CPU TOO HOT λέει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μετά απο πολύ ψάξιμο για ψήκτρα και για λίγο που θα κατέληξα σε νεράκι τελικά κατέληξα στην CorsairA70, αποφάσισα να πάρω ποδήλατο (γιατί το μηχανάκι το βαρέθηκα) για να κάνω της δουλειές μου στην πόλη.

έβαλα λοιπόν την corsair και δεν περίμενα να έχω τέτοια αποτελέσματα.... σε stock είχα μαχ 50 βαθμούς και τώρα που το έχω πάει στα 3.8GHz (200x19) με 1.368v (μπορεί να δουλεύει και σε παρακάτω) είναι stable στο prime95 για 7 ώρες ασταμάτητα με max θερμοκρασία στα 80...

τελικά αποφάσισα να το κρατήσω εκεί γιατί στα παραπάνο ανεβάζει πάνω απο 80 βαθμούς.

οι ρυθμίσεις λοιπόν είναι

EIST: Disable

C1E: Disable

Vdrop Control: Low Vdroop

CPU Voltage: 1.3

Dram Voltage: 1.65

Τα αλλα Voltage: Auto

Spectrum: Disabled

τι λετε πως είναι τα αποτελέσματα?????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.