Jump to content



Αγορα εξωτερικου..(μαλλον 750Gb)?


gio7

Recommended Posts

Mαλλον καταληγω στα 750gb για σχεση τιμης/αποδοσης..

Οι seagate freeagent pro "φορανε" τον 7200.10 ή 7200.11?

http://www.megamarket.gr/seagatefreeagent750gbesata-p-49611.html

Mε ενδιαφερει να εχει και e-sata!!Κ οσο πιο αθορυβος γινεται.....

Εχω ηδη αυτον..

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980759&product=1014145

φοαει seagate (δεν ξερω ποιον)...ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αλλα δεν βλεπω να υπαρχει στα 750gb κ ειναι ψιλοακριβος...

Οποιαδηποτε αλλη προταση δεκτη.....;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tελικα πηρα τον freeagent 750gb με usb-sata-firewire...

Τον συνδεσα αρχικα στο Pc του αδερφου μου Me esata....Aρχικα φαινοταν να λειτουργει(φαινοταν στο My computer)...κατα την μεταφορα αρχειων.....αρχισε να αυξανεται ξαφνικα ο υπολειπομενος χρονος για την αντιγραφη...μεχρι που κολλουσε τελειως το pc.....Με usb που δοκιμασα ..κανενα προβλημα....

Το τεσταρα κ στο δικο μου pc(ιδια μητρικη abit p35 pro)....μετεφερα μερικα αρχεια κανονικα...αλλα μετα τα ιδια συμπτωματα...(αλλα δεν κολλουσε τελειως...αλλα αυξανοταν δραματικα ο υπολειπομενος χρονος)...με usb ολα καλα....

Σαν σκληρος δηλαδη μαλλον δεν εχει προβλημα...Υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα η θυρα διασυνδεσης esata?(k στα 2 pc συνδεθηκα στη θυρα esata της μητρικης..)

Nα σημειωσω οτι o turbo-x 500gb δεν μου παρουσιασε κανενα προβλημα με τον ιδιο τροπο συνδεσης(esata)..

Mηπως ο freeagent απαιτει καποια ρυθμιση στο bios?Υπαρχει καποια επιλογη στο bios για να ελεγξω τις ρυθμισεις του σκληρου?

Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα διαβασει ενα review για τον δισκο οπου κατεληγε οτι esata>firewire>usb,σε θεμα ταχυτητας αν και θεωρητικα ισχυει esata>usb>firewire(400)....

Tεσπα,βρισκομαο αθηνα κ δεν εχω μαζι μου την πλακετα για να δοκιμασω με Firewire(στο συγκεκριμενο δισκο πρεπει να αλλαξεις την "πλακετα"με τις θυρες διασυνδεσης...εχεις δηλαδη ειτε usb+esata ειτε firewire..)

Το θεμα ειναι αν χρειαζεται να αλλαξω κατι στις ρυθμισεις του bios για να μην εχω προβληματα με esata ή εχει προβλημα η συγκεκριμενη διασυνδεση??

Καποιος αλλος με ιδιο δισκο?

Link to comment
Share on other sites

Hello,

The described issue has been observed with Asus boards with J-Micron chip with different brands of eSATA drives. eSATA is not much faster than USB 2.0 or 1394. USB is fastest but if you need streaming data

then go with 1394. You could purchase a separate controller card but still not get a faster data transfer than what you have now with USB or 1394.

Regards,

Link to comment
Share on other sites

Thanks για το Link!!!:)

Διαβασα την πρωτη σελιδα του Thread που αναφερεις κ περιγραφει ακριβως το προβλημα μου...

Αρα μαπα το esata..(τουλαχιστον ο συνδυασμος με jmicron esata της μητρικης...κ η δικια μου Jmicron φοραει αν δεν κανω λαθος..)...Δυστυχως ειναι αργα τωρα....αν κ το ψαχνω γενικα πριν αγορασω(γιαυτο κ η δημιουργια του Thread)...μαλλον την πατησα αυτη την φορα.....

Τεσπα μαλλον θα "παιζω" με Firewire.....Θα ολοκληρωσω την αναγνωση του παραπανω thread που αναφερεις μηπως κ βρω κατι χρησιμο.....

Προς το παρον λοιπον προσοχη στους μελλοντικους αγοραστες του εν λογω σκληρου σε περιπτωση που εχουν jmicron....

Υ.Γ εχω παρει αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801603

θα δοκιμασω να το συνδεσω στις sata 1-3 Θυρες της μητρικης(που δεν ειναι jmicron αν θυμαμαι καλα)μηπως το προβλημα λυθει.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.