Jump to content



Laser printer για πρωτη φορα


Recommended Posts

Κατι φτηνο θελω να αγορασω. Ειδα γυρω στα 100 υπαρχουν επιλογες.

Θελω φτηνη εκτυπωση (σημαινει πολλες σελιδες ανα τονερ), αξιοπιστια, απροβληματιστη λειτουργια.

Εχω βασικες αποριες οπως:

- το λεγομενο drum, ειναι κατι σαν να λεμε η κεφαλη που εχουν οι inkjet?

- αν βαζω imitation τονερ, θα μου χαλασει κατι στον laser?

- εσεις τι μαρκα προτεινετε και ποια λετε να αποφυγω, και γιατι? τι εμπειρια εχετε?

Link to comment
Share on other sites

- το λεγομενο drum, ειναι κατι σαν να λεμε η κεφαλη που εχουν οι inkjet?

- αν βαζω imitation τονερ, θα μου χαλασει κατι στον laser?

- εσεις τι μαρκα προτεινετε και ποια λετε να αποφυγω, και γιατι? τι εμπειρια εχετε?

- Tα drum, τουλαχιστον εδω στην ελλαδα, σοβαρα το λεω... εχουν 2 εννοιες.

Η μια αφορα το cartridge του τονερ το οποιο αναφερεται και σαν drum (επειδη πολλες φορες το cartridge φερει πανω του και drum) του τονερ.

Και το αλλο (και σωστοτερο) αφορα τα drums που εχει μεσα ο laser, Αυτα ειναι μεταλλικοι σωληνες (ορισμενοι με διαφορες επιστρωστεις), που παιζουν το ρολο του ραουλου, για να προωθησουν το χαρτι ή να ψησουν το τονερ στο

χαρτι (εσωτερικο φουρνου εκτυπωτη), εκει υπαρχει ενα ακομα drum που πανω του με θερμοηλεκτρικα κολπα καταγραφεται το ειδωλο της εκτυπωσης, μετα αυτο μεταφερεται με στο χαρτι. Ο laser ειναι γεματος με drums τα οποια αν και φαινονται ιδια, ουσιαστικα κανουν μια ξεχωριστη δουλεια.

- Ποτε μα ποτε δεν εχω δει να χαλαει laser εκτυπωτης λογο ιμιτασιον τονερ. Εχω δει ομως, οτι το ιμιτασιον

λερωνει πιο πολυ το εσωτερικο του εκτυπωτη, και ορισμενες φορες ξεφτιζει με το δαχτυλο απο τη σελιδα. Σιγουρα

δεν συμβαινει ομως με ολα τα ιμιτασιον. κατα τη γνωμη μου παρε ιμιτασιον.

- θες ενα μονοχρωμο αν καταλαβα Α4, αν θες κατι που να ζησει και μετα το θανατο σου, παρε HP, απο κει και περα παιζουν και οι lexmark ο οποιοι ειναι πραγματικα τιμιοι εκτυπωτες και σκυλια επισης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.