Jump to content



4 modules DDR2 και ΟC


MV040

Recommended Posts

πρόσφατα εγκατέστησα τα XP Prο 64-bit και για να αξιοποιήσω το λειτουργικό αγόρασα

και τις G.Skill DDR2 1000Mhz@5-5-5-15 στο μέχρι τότε Ο/C αλλά σταθερό σύστημα μου:

cpu: E6750@3.4Mhz

m/b: Gigabyte P35 DS4

ram: 2 Gb Crucial value 850Mhz@5-5-5-12 800Mhz

ψυξη: zalman 9700 led

GPU: Asus EN8800 640 GTS (610/900Μhz)

πάρα το έξτρα ρεύμα +0,30V σε μνήμες (συνολικά 2,1V) και +0,1V σε FSB και Northbridge

και σε CPU +0,25 (δηλαδή 1,375 από 1,35) όχι μόνο δεν είναι σταθερό το σύστημα, σχεδόν

δεν ξεκινάνε τα Windows. Η μαύρη οθόνη με την μπάρα που εμφανίζεται λιγο πριν την έναρξη,

είναι εξαιρετικά αχνή και τελικά τα ΧΡ κολλάνε μόλις εμφανιστεί το desktop.

Σε default ρυθμίσεις με E6750@2,66Mhz όλα καλά... Τι προτείνετε για να ανεβάσω λίγο το

CPU στα 3,4 Ghz που ήταν πριν με τα ίδια ρολόγια (5-5-5-12);

Ξέρω ότι με 4 modules το ΟC είναι πιο δύσκολο για αυτό ανοιξα το θέμα για να πάρω γνώμες

εμπειρότερων.

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=49213

το είχα διαβάσει... αλλά είναι 4χ1Gb και μιλάνε για ΑΜ2. Οπότε έχει λίγο διαφορά

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=38764

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=551719&postcount=36

τα διάβασα τώρα, δεν σχημάτισα γνώμη, καλύτερα ας πούμε να βάλω κάποιο διαιρέτη

ή να πάω 1:1 π.χ

βασικά άνοιξα το θέμα για να πάρω κάποια έμπειρη και γνώμη για να αρχίσω από κάπου σωστά... μια

κατευθυνση για όσα αφορούν την συγκεκριμένη περίπτωση. Ρεύματα, διαιρέτες, αν χρειάζεται κάτι που

δεν έχω κάνει. Π.χ αλλαγή στην συχνότητα της PCI-E

Link to comment
Share on other sites

για να ξεκινήσω από κάπου να δω τι φταιει.

1) To ξεθωριασμα στην οθόνη σχετίζεται με το ρεύμα που δίνω στις μνήμες ή είναι οφείλεται σε κάτι άλλο;

2) Το ότι είναι 2χ1Gb (Crucial) και 2χ2Gb (G.skill) παίζει ρόλο;

3) επηρεάζει το γεγονός ότι οι μεν Crucial είναι DDR2 6400 (800ΜΗz) και οι δε G.Skill είναι DDR2 8000 (1000MHz) εφόσον θέλω να πάιζουν στα 850MHz; Γιατί τις πήρα με την προοπτική να παίζουν στο ενδιάμεσο κάπου εφόσον οι Crucial πάνε ακόμα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει λυση στο προβλημα σου.καταρχην θα πρεπει να βρεις με 2 ντιμς μονο σε ποιες ρυθμισεις που επιθυμεις ειναι 100% σταθερο το συστημα σου.θα βρεις το μεγιστο δυνατο overclock που θες.αφου εισαι ετοιμος προχωρας στο δευτερο βημα.χρειαζεσαι μετεστ δισκετα και τα λοιπα.υπαρχουν 24 διαφορετικη συνδυασμοι για 4 ιδια ντιμσ!εσυ εχεις ανα δυο ιδια.οποτε λιγοτεροι συνδυασμοι!εχει τεραστια σημασια ποιο ντιμακι παει 1ο ποιο 2ο ποιο 30 και ποιο 4ο!οσο περιεργο και αν σου φαινεται αυτο.δοκιμασμενο με αριστα αποτελεσματα (ιδια με 2 ντιμσ) τοσο σε intel cpus οσο και σε amd.για περισσοτερες λεπτομερειες ισως ο φιλος χρηστης papatsonis θα μπορουσε να σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.