Jump to content



Επανεκκίνηση αντί τερματισμού


ανιχνευτής

Recommended Posts

Έχω τα windows xp home sp2 ελληνικά με όλες τις τελευταίες ενημερώσεις. Κάθε φορά όμως που πατάω ΕΝΑΡΞΗ> ΣΒΗΣΙΜΟ> ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ αντί για κλείσιμο του υπολογιστή μου κάνει πάντα επανεκκίνηση. Ο μόνος τρόπος να σβήνω το pc είναι πια κρατώντας πατημένο το κουμπί on/off που είναι στην πρόσοψη του κουτιού.

Πώς μπορώ να το διορθώσω; :flex::flex::flex:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις repair των windows ? Έτρεξες κανένα utility πχ TuneUp Utilities η CCleaner? Ίσως κάτι στην registry να πείραξε την ρύθμιση? Λίγο απίθανο αλλα τεσπα δοκίμασέ το. Μήπως κάποιος ιός, malware γενικότερα ?

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα είχε και υπολογιστής φίλου μου.δεν είχε κανέναν ιο και έκανε τα ίδια.το πρόβλημα συνέχιζε να υπάρχει και μετά από φορμάτ και καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού.bios reset δεν έκανε τίποτα...για να μην πολυλογώ ο υπολογιστής από την αγορά του μέχρι σήμερα δεν έκλεισε ποτέ κανονικά.Προσωπικά πιστεώ πως είναι πρόβλημα της μητρικής.Για του φίλου μου εκεί είχα καταλήξει,μιας και τα είχα δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα σε διαφορετικό σύστημα...

τι να πω.εύχομαι να μην ισχύει το ίδιο και στον δικό σου γιατί το πρόβλημα είναι πολύ σπαστικό όντως.!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις απαντησεις.Στον υπολογιστη,εχω βαλει μια καρτα δικτυου για να εχω ασυρματο δικτυο και να περνω ιντερνετ.Δοκιμαστικα εβγαλα την καρτα και το pc εκλεινε κανονικα.Τι να γινεται τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε μία στον πίνακα ελέγχου>επιλογές ενέργειας στην καρτέλα για προχωρημένους...

Μήπως στην επιλογή ¨Κατα το κλείσιμο του η/υ έψει κάτι άλλο, εκτώς απ το τερματισμός λειτουργίας..???:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας->κλικ στο "Νew"->κλικ στο "Shortcut"

Γραφεις "shutdown -s -t 00"(ή στο τελος οποιοδηποτε αλλο νουμερο-δειχνει μετα απο ποσο χρονο θα γινει το shutdown- πχ. 02)

Κλικ στο "Next" και κλικ στο "Finish"

Μετα δεξι κλικ στο εικονιδιο που θα δημιουργηθει στην επιφανεια εργασιας->Properties

και επιλεγεις το tab "shortcut"..κλικ στο "Change Icon" και επιλεγεις οποιο θελεις

Οποτε θες να τον κλεισεις διπλο κλικ στο εικονιδιο

Αντιστοιχα για επανεκινηση μονο που πατας "shutdown -r -t 00" αντι για "shutdown -s -t 00"

**δεν λυνει το προβλημα αλλα τουλαχιστον δεν θα τον κλεινεις ετσι αποτομα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.