Jump to content



Αλλαγή ψύκτρας σε Zalman 9700LED.


spdrosin1416003315

Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Απο το lapping κανα 2 βαθμους δεν κερδιζεις? Εχει κανεις 2πυρηνο σε ultra 120 για να συγκρινουμε temps? πιστευω οτι η Zipang δεν εχει κατι να ζηλεψει απο την ultra 120 extreme, και επιπλεον κρυωνει και τα γυρω γυρω...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, έχω την Ultra 120 (με τα 4 heatpipes), και μπορώ να πω ότι είναι φανταστική. Δεν ξέρω πως ακριβώς θα συμπεριφερόταν με έναν intel c2, αλλά με τον Opteron μου είναι μια χαρά. Αν μάλιστα αποφασίσω να βάλω και κάποιο manual ρυθμιστικό για τους ανεμιστήρες, θα παίζω με παθητική ψύξη το μεγαλύτερο μέρος της μέρας

Λογικα 2 επιπλέον heatpipes θα βοηθάνε αρκετά...

Το μόνο αρνητικό που της βρίσκω, είναι ότι με το σχέδιό της, τα MOSFET φύρω από τη cpu ψήνονται (70άρια).. Αλλά κι αυτό θα λυθεί με την αγορά μικρών ψυκτρών :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά man μένει ο ζεστός αέρας στο κουτί ενώ με την ultra βγαίνει έξω. Αυτό. Ωστε καλή η Zipang? :hmm:

Δεν πιστευω οτι ειναι τοσο μεγαλο προβλημα αυτο. Γυρω απο τον cpu εχεις τον πισω ανεμιστηρα και τον ανεμιστηρα του psu να τραβαει αερα. Σιγουρα η ultra 120 ειναι καλυτερη σε αυτο το θεμα, αλλα δεν νομιζω οτι εχει ιδιατερο προβλημα σε αυτο.

Τωρα οσον αφορα την αποδοση της, το xbitlabs σε αυτο το review την βγαζει καλυτερη απο την extreme μεσα σε κουτι (το οποιο μας ενδιαφερει κιολας) Μακαρι να ειχα ιδιο cpu με καποιον που εχει την extreme για να συγκρινουμε. Για μενα, το μοναδικο μειονεκτημα που εχει η zipang ειναι οτι εχει τα κλασσικα κουμπωματα της intel, τα οποια ποτε δεν συμπαθησα. Για αυτο το λογο, εγω εβαλα ενα backplate που ειχα απο αλλη ψυκτρα, και την εδεσα με βιδες και ελατηρια που εφτιαξα μονος μου. Με παιδεψε βεβαια λιγο γιατι η ψυκτρα ειναι πραγματικα γομαρι, αλλα το αποτελεσμα με δικαιωσε :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Με το pc της υπογραφής και θερμοκρασία δωματίου 29 βαθμούς έχω 30 βαθμούς idlle και 48-54 orthos 100% στους πυρήνες γιατί θερμοκρασία cpu απο everest έχω 22 βαθμούς.Τα volt είναι στα 1.47v της cpu.Η μητρική έχει θερμοκρασία 35 βαθμούς

edit

Εμενα η thermalright οταν την αγόρασα η βάση της δεν ήταν ίσια...

Δείτε την φοτο να καταλάβετε...

Έκανες lapping?Είδες διαφορές?

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα αυτο ισχυε μονο στις πρωτες Ultra-120 και οχι στις Extreme οπου διορθωθηκε αμεσα.

Τελη γεναρη που αγορασα απο το πλαισιο την Ultra 120 X , και οι 2 που ειχε και τις ανοιξα στο καταστημα ειχαν εντονη κουρμπα , και απλως.. αγορασα αυτη με τη μικροτερη..

Link to comment
Share on other sites

Οχιι ρε Chosen προς θεού :hehe:

Πως να το πω...

Σε κάτι κάρτες 3D πλαστικές δεν τις κουνάς λίγο και φαίνεται η εικόνα σαν να κινείται?

Ε αυτο το πλαστικό στρώμα πάνω τους(το ζικ ζακ) μοιάζει με της ψήκτρας

Δεν την lapαρα(δεν είμαι και σίγουρος για το αποτέλεσμα και την δυσκολοτητα του ) γιατί νόμιζα ότι είναι σκοπίμως ετσι...

βέβαια στα 3,2 με τον Ε6600 ειμαι 34-36 idle(δωμάτιο ~22C) αλλα όταν βάζω spi για παράδειγμα στιγμιαία ανεβάζει 4-5 βαθμούς...

Εχω σκεφτεί και το ενδεχόμενο να μην έχει κάτσει καλά αλλά και πάλι νομίζω πως είναι στερεωμένη...

Link to comment
Share on other sites

Τελη γεναρη που αγορασα απο το πλαισιο την Ultra 120 X , και οι 2 που ειχε και τις ανοιξα στο καταστημα ειχαν εντονη κουρμπα , και απλως.. αγορασα αυτη με τη μικροτερη..

Ρε παιδιά αυτό είναι πολύ σημαντικό όμως. Το έχετε όλοι αυτό το πρόβλημα; Αρχικά δεν ανησύχησα, γιατί θεώρησα πως η πρώτη φουρνιά θα βγήκε ελαττωματική, αλλά εδώ το παιδί την πήρα τον Ιανουάριο και ισχυρίζεται πως υπάρχει το ίδιο πρόβλημα. Δεν είμαι διατεθειμένος πάλι να κάνω lapping. :weep:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό είναι πολύ σημαντικό όμως. Το έχετε όλοι αυτό το πρόβλημα; Αρχικά δεν ανησύχησα, γιατί θεώρησα πως η πρώτη φουρνιά θα βγήκε ελαττωματική, αλλά εδώ το παιδί την πήρα τον Ιανουάριο και ισχυρίζεται πως υπάρχει το ίδιο πρόβλημα. Δεν είμαι διατεθειμένος πάλι να κάνω lapping. :weep:

Θυμαμαι παντως καποιος εδω μεσα πριν κανα 6μηνο ειχε παρει την εχτρεμε και απο το κεντρο μεχρι την ακρη της βασης ειχε διαφορα 1 χιλιοστο (παρα πολυ). Την πηγε κατευθειαν για RMA και του δωσαν αλλη ισια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό είναι πολύ σημαντικό όμως. Το έχετε όλοι αυτό το πρόβλημα; Αρχικά δεν ανησύχησα, γιατί θεώρησα πως η πρώτη φουρνιά θα βγήκε ελαττωματική, αλλά εδώ το παιδί την πήρα τον Ιανουάριο και ισχυρίζεται πως υπάρχει το ίδιο πρόβλημα. Δεν είμαι διατεθειμένος πάλι να κάνω lapping. :weep:

Πηγαινε να την πάρεις και ζήτα να στην ανοίξουν ρε συ μπροστά σου και δες την.Απλό.

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασισες να την παρεις, οταν στην ανοιξουν βαλε κατι εντελως ισιο (πχ χαρακα, θηκη απο cd) να πατισει πανω στην βαση και δες αν παταει σε ολη την βαση η αφηνει κενα στις ακρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασισες να την παρεις, οταν στην ανοιξουν βαλε κατι εντελως ισιο (πχ χαρακα, θηκη απο cd) να πατισει πανω στην βαση και δες αν παταει σε ολη την βαση η αφηνει κενα στις ακρες.

Σωστός. Αυτό θα κάνω. Περιμένω να την φέρει το e-shop βασικά, γιατί προς το παρόν είναι εξαντλημένο το προϊόν. Επίσης περιμένω να φέρει και κανέναν ανεμιστήρα (Thermaltake μάλλον) με ποτενσιόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.