Jump to content



Πρόβλημα με Router


trezeguet

Recommended Posts

Ένας γνωστός μου, αγόρασε το συγκεκριμένο ρούτερ στο οποίο μπορείς να συνδέσεις ένα modem και να μοιράσει την σύνδεση στους συγκεκριμένους υπολογιστές. Όσο και αν προσπαθήσαμε δεν μπορέσαμε όμως να βγάλουμε άκρη με τις ρυθμίσεις. Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

που ακριβως κολλατε?χονδρικα ->συνδεεις το μοντεμ (εφοσον εχει εδερνετ) στην θυρα "WAN" και τα υπολοιπα πισια ειτε ασυρματα ειτε στις υπολοιπες εδερνετ...για να το ρυθμισεις σωστα τσεκαρε πρωτα απο wikipedia τι ειναι DHCP (sorry αλλα δεν προλαβαινω να αναλυσω :)) και εχε υποψη σου πως για να βλεπονται μεταξυ τους τα πισια αν δεν βαλεις DHCP πρεπει ναναι στο ιδιο σαμπνετ (πχ x.x.x.y με x.x.x.z βλεπονται μεταξυ τους x.x.s.y με x.x.x.z δεν βλεπονται μεταξυ τους)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω συνδέσει το modem μέσω ethernet στη θύρα wan και φρόντισα όλες οι ip addresses να είναι 192.168.1.x ωστόσο δεν γινόταν τίποτα με την σύνδεση στο Internet.Θα κοιτάξω για το DHCP και θα ξαναπροσπαθήσω.

Link to comment
Share on other sites

χμμ...τα πισια που θες να παιρνουν ιντερνετ εχουν ρυθμισμενο ως default gateway την ΙΡ του μοντεμ?σαμπνετ μασκς σωστα?

κοντολογις dhcp server=μια συσκευη δινει αυτοματως ΙΡ σε αλλες dhcp client=οι "αλλες" συσκευες που παιρνουν οτι ΙΡ τους δωσει ο dhcp server

το αντιθετο ειναι το static IP=να εχεις δηλαδη μια στανταρ ΙΡ που την εχεις καθορισει εσυ...ολα αυτα ,για τα πισια ρυθμιζονται στο "πινακας ελεγχου-δικτυα-διαλεγεις την θυρα που σε ενδιαφερει,κλικ στο ΙΡ v4 και μετα στο ιδιοτητες-

εξηγησε τι εννοεις δεν γινεται τιποτα με το ιντερνετ.το μοντεμ συνδεεται στο νετ?η δεν συνδεεται καν.τι μοντεμ ειναι?μπας και ειναι μοντεμ ρουτερ?τι τοπολογια δικτυου θες να κανεις?

κι εγω νιουφης ειμαι,ας διορθωσει κανεις αν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

To modem μπαίνει στο Internet κανονικά όταν είναι συνδεδεμένο απευθείας στο pc, αλλά όταν το συνδέω στη θύρα WAN του router δεν έχει Internet.Eίναι σκέτο modem, όχι router. Τώρα θα ξανακοιτάξω τις ρυθμίσεις απο σαββατοκύριακο και ο θεός βοηθός.:look:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.