Jump to content



DDR400 και overclocking


Recommended Posts

Καλημερα,

Το συστημα μου ειναι το εξης:

Μητρικη: MSI K8N/SLI PLATINUN με το NF4

Επεξεργαστης: AMD ATHLON 64 X2 4400+ OC 2,5Ghz/Core L2 1MB socket939 και ρευμα εργοστασιακο.

Μνημη:KINGSTON 2GB DDR400 2,5-3-3-7 που λογω του υπερχρονισμου του επεξεργστη τρεχει στα 410Mhz

Καρτα γραφικων: ZOTAC GEFORCE 8800GT 512MB GDDR3 OC (απο εργοστασιο) 700/2000Mhz PCI-X

Δισκοι: 2XWD 80GB SATA RAID 0

Λειτουργικο:Windows XP SP2

Η αισθηση μου καθως και η γνωμη αλλων ειναι οτι το συστημα κομπιαζει απ τις <<αργες>> RAM,και οτι μπορει λιγο καλυτερα

Ετσι σκεφτηκα να τις υπερχρονισω κι αλλο.Εχω 2 ερωτησεις

Επειδη χωρις ψυχτρες θα ζεσταινονται.Εχετε να προτεινεται κατι σε ψυχτρα?Αλουμινιο ή Χαλκο?Οικονομικο παντα

Η αλλη ερωτηση ειναι πως θα ανεβει ο χρονισμος?Θα πειραξω διαιρετη? Τι ακριβως πειραζω?ο επεξεργαστης με μαμα ρευμα εχει τερματισει δεν παει αλλο γιατι η μητρικη δεν μου επειτρεπει να πειραξω ρευμα.Μετα πως θα ξερω οτι το συστημα ειναι σταθερο?Να τρεξω orthos ή υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα μονο για τις RAM?Οι ddr400 με παθητικη ψυξη μεχρι ποσο πιστευεται οτι πανε ?

ΥΓ:Λοιπον εκανα μια επισκεψη στο bios και ειδα τα εξης:H μνημη εχει διαιρετη 5:4 και τρεχει σε ταχυτητα 166mhz κατι που σημαινει οτι 166*5/4=207,5 χ2 επειδη ειναι ddr παμε στα 415mhz.

O Υπερχρονισμος μπορει να γινει με δυο τροπους α)να ανεβασω την ταχυτητα απ τα 166---200MHZ αρα 200*5/4=250*2=500mhz ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΖΩ ΤΑ TIMINGS για να σταμπιλαρει

β)Κατεβαζω τα timing απο 2,5-3-3-7 σε πχ 2-χ-χ-χ χ ακεραιος και αφηνω την ταχυτητα σταθερη στα 415mHZ

Κοινως παρονομαστης ειναι οτι και στις δυο περιπτωσεις θα αυξηθει η εκλυομενη θερμοτητα αρα θελω ψυξη οπωςδηποτε.

Δεν συμφωνω μ αυτους που λενε οτι δεν θα δω αυξηση στις επιδοσεις,πιστευω οτι το συστημα θα τσιμπησει σε αποδοση γιατι η μνημη οσο να ναι επηρεαζει.

Για ριξτε καμια ιδεα τι κανω?τι ψυχτρες να βαλω

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κοίτα πρώτα τι γράφουν πάνω τα chipakia στις μνήμες σου και πές μας τι γράφουν? δεν ανεβάζει ρεύμα ι MSI? :o :O :o X11 πολλαπλασιαστή δεν έχεις?χωρίς ρεύμα δεν γίνονται πολλά ... για δες για προγράμματα για τις μνήμες το memtest...orthos για cpu... παράξενο μου φαίνεται που δεν έχει επιλογές για να ανεβάσεις ρεύμα.... http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977805&product=935646 αυτό για τις μνήμες... ή το αντίστοιχο τις OCZ....

Link to comment
Share on other sites

Για τον επεξεργαστη αν και εχει επιλογη για αυξηση τασης(δινει αλλa λιγο ρευμα) οταν πειραζαμε την ταση δεν ποσταρε καν το συστημα το αφησα ως ειχε ~=1,3v.Τωρα για την μνημη δινει μεχρι 2,85 volt αν δεν κανω λαθος ειναι ταση ειναι τωρα στα 2,65.

Τα εγοστασιακα timing ειναι 3-3-3-7

Οσο για πολλαπλασιαστη ειναι στο 250χ10=2500mhz (default 200x11)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.