Jump to content



Video streaming, πώς ???????


dpolal

Recommended Posts

Έχω ένα πισί με ΧΡ όπου και έχω αποθηκεύσει ταινίες και μουσική.

Πώς μπορώ να το μετατρέψω σε κάτι σαν «δικτυακό τζουκμποξ» ??????

Δηλαδή ποιός είναι ο καλύτερος τροπος έτσι ώστε άλλα 4 πισί, με ενσύρματο και ασύρματο δίκτυο να συνδέονται και να βλέπουν ταινίες ή να ακούνε μουσική ???????

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλα θα είναι πάνω σε δίκτυο σκεφτόμουν απλά να μοιράσω τον δίσκο με read only permissions και το κάθε ένα απλά να ανοίγει το αρχείο που θέλει (ταινία, mp3) αλλά αναρωτιέμαι αν θα υπάχει πρόβλημα traffic για το ασύρματο.

2 από τα πισί είναι φορητοί και θα μπαίνουν με wifi.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ ένα PC ως media server, έχοντας αποθηκευμένα στους δίσκους του ταινίες, "απλές" και HD, αλλά και τραγούδια.

Έχω ακόμα ένα HTPC στο σαλόνι και ένα στην κρεβατοκάμαρα, με μικρούς δίσκους για εφαρμογές και windows.

Στους δίσκους του Media Server έχω ορίσει δικαιώματα access για τα άλλα δύο HTPC.

Συνδεδεμένα όλα μεταξύ τους με ασύρματο "Ν" παίζω ότι γουστάρω ανά πάσα στιγμή, σερφάρω στο internet και κατεβάζω με rapidshare, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Με 802.11g που είχα πριν είχα πρόβλημα να παίξω .mkv χωρίς σπασίματα. Τώρα με 802.11n έχω και μεγαλύτερη εμβέλεια αλλά και ταχύτητα.

Επίσης άλλαξα και τον VLC player με τον KM player και δεν γυρίζω πίσω. Βέβαια και τον media player των windows μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Κάτι που επίσης εξυπηρετεί, είναι να κάνεις mount τον δικτυακό φάκελο με μουσική και τραγούδια, ως δικτυακό δίσκο στα υπόλοιπα pcs.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.