Jump to content



Προβλημα με p5k και 4*1gb ram


Recommended Posts

αποφασισα σημερα να προσθεσω αλλα 2gb ram στο συστημα γιατι το AoC δεν την παλευει με 2gb σε πολλα σημεια.

πηρα λοιπον 2*1gb trancend axeram, και τα προσθεσα στα ηδη υπαρχοντα 2*1gb Teamgroup dark

οτι και να κανω δεν μπορω να το σταθεροποιησω.

δεδομενα:

1) οι teamgroup μονες τους παιζουν 100% σταθερα στα 400mhz 5-4-4-12 με 1.8v (1.82 στο πολυμετρο)

2) οι trancend μονες τους παιζουν 100% σταθερα στα 400mhz 4-4-4-12 παλι με 1.8v (οπως και διαφημιζονται)

οταν ειναι ολα τα dimmακια επανω δεν αντεχει ουτε 2 sec στο superpi ή prime

εχω δοκιμασει:

χαλαρωση timings μεχρι εκει που δεν παιρνει - τιποτα

αυξηση vdimm, αμα παω πανω απο 1.9v γινεται χειροτερα, δεν φορτωνει ουτε το desktop

αυξηση vnb (+ vnb ref) καμια διαφορα

αλλαγη στα slots, καμια διαφορα

επειδη, οπως εγραψα και πιο πανω, οταν αυξανω το vdimm τα πραγματα γινονται χειροτερα, υποπτευομαι οτι η π*****α η μητρικη εχει τοσο χαλια ram vrm που δεν σηκωνει 4 dimms:rolleyes:

καμια ιδεα? αν αλλαξω τις trancend με αλλες υπαρχει περιπτωση να κανω δουλεια ή πρεπει να αλλαξω μητρικη?

(δεν ξερω και αν θα μου τις αλλαξουν, και με το δικιο τους αν οχι, αφου οι μνημες δεν εχουν προβλημα)

εχει κανεις 4*1gb dimms με p5k που να δουλευουν σωστα?

edit: γραψτε λαθος, δεν παιζουν 100% σταθερα οι trancend οπως εγραψα παραπανω, δεν περναει διπλο spi 32m τις γυρισα τωρα σε 5-4-4-12 και δοκιμαζω παλι, το προβλημα παραμενει με τα 4*1gb ομως:(

Link to comment
Share on other sites

μηπως φταιει που δεν ειναι και οι 4 ιδιας μαρκας...!!!!!

δεν το αποκλειω, αλλα γιατι να γινεται αυτο, αφου και τα δυο σετ ειναι στις προδιαγραφες τους:turn: (δεν ειχε στο μαγαζι τις teamgroup ετσι κι' αλλιως)

Ενα update στο BIOS ισως.......

Και βλεπουμε....

αν και δεν θελω να αλλαξω bios επειδη τα πιο καινουργια κανουν οτι να 'ναι με τις τασεις, θα δοκιμασω το τελευταιο (τωρα τρεχω με το 803)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μ@κ@κι@ που δεν τα πηρες ολα τα ιδια..η να τα πουλαγες τα 1Χ2 και να επερνες 2Χ2 κιτακι....

Εγω εχω 1 dimm Kingston και ενα Twinmoss

Το kingston παιζει στα 400mhz 3-3-3-7

Ενω το Twinmoss παιζει στα 400 2.5-3-3-7

Οποτε εγω εκανα μ@κ@κι@ που δεν ηξερα και τωρα τα παιζω στα 266Mhz....:TD::tomato:

Link to comment
Share on other sites

ΔΟΥΛΕΨΕ με το 1006:jump:

4gbjh5.th.jpg

αυτα με 1.91vdimm και 1.42vnb (εχω επιλεξει 1.8 και 1.25 στο bios, αλλα ειπαμε, κανει οτι γουσταρει)

Καλά δεν ξες το κόλλημα που έχουν οι mobo της ASUS με τις μνήμες?BIOS update is necessary!!!

ελπιζα να δουλευε με το 803 που παιζει τις τασεις (σχεδον) σωστα:red:

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια παιδες:T::T::T:

παω τωρα να δω τι timings θα μπορεσω να κατεβασω, και αυριο πλαισιο παλι για ram cooler, εκαψε ο τοπος:turn:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μ@κ@κι@ που δεν τα πηρες ολα τα ιδια..η να τα πουλαγες τα 1Χ2 και να επερνες 2Χ2 κιτακι....

Εγω εχω 1 dimm Kingston και ενα Twinmoss

Το kingston παιζει στα 400mhz 3-3-3-7

Ενω το Twinmoss παιζει στα 400 2.5-3-3-7

Οποτε εγω εκανα μ@κ@κι@ που δεν ηξερα και τωρα τα παιζω στα 266Mhz....:TD::tomato:

μια χαρα φαινεται να δουλευει:) (1.91vdimm, 1.42vnb)

4gbcas4xk6.th.jpg

εχεις βαλει με το χερι τα timings κτλ? με το vdimm επαιξες?

bios update?:red::laughing::tomato:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.