Jump to content



3 Ερωτησούλες απο νέο στον χώρο των Media Center


tsofras

Recommended Posts

Kαλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Αυτό το Σαβ/κο αποφάσισα να φτιάξω και εγώ το δικό μου media center.

Έχω όμως 3 προβληματάκια :

1) Η σύνδεση γίνεται με καλώδιο S-Video + Audio to Scart. Ενώ όμως έχω κανονικά εικόνα δεν έχω καθόλου ήχο. Βάζω τα 2 audio στην έξοδο της κάρτας ήχου (Asus mb) αλλά δεν ακούω τπτ απο την τηλεόραση.

2) Οι υπότιτλοι εμφανίζονται σπασμένοι απο το media center. Με μια μικρή έρευνα που έκανα υποθέτω ότι αν κατεβάσω κάποιο update για το media center θα διορθωθεί. Ισχύει αυτό και αν ναι , πιο είναι το update?

3) Πώς γίνεται να έχω εικόνα και σε οθόνη και στην TV? Η κάρτα που έχω είναι η nVidia 8400GS

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

1) θα πρεπει να εχεις ηχο

συνδεεις το line out της καρτας ηχου με την αντιστοιχη ΕΙΣΟΔΟ στην τηλεοραση (προσοχη στην εισοδο)

2)δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις, δοσε πληροφοριες. Προγραμμα τυπος movie κτλ

3) Κανεις clone και εχεις και στα 2 την ιδια εικονα

Απλα να εχεις υποχη σου ομως και αναλογα με την τηλεοραση που εχεις ο οθονη σου θα δειχνει την αναλυση της τηλεορασης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι.

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου

Λοιπόν μιλάω για :

TV : Philips CRT 32" . Την συνδέω με s-video to scart γιατί δεν είχα παρατηρήσει ότι έχει και η TV s-video είσοδο, και απλά για να είμαι σίγουρος ότι θα έχω μεγαλύτερη συμβατότητα αν πάρω το κουτάκι και προσπαθήσω να το βάλω σε άλλη οθόνη.

Το media center είναι ένα pcaki που αποτελείται από :

Case : Aerocool M40 Double Decker Black

M/b : Asus ( δεν θυμάμαι μοντέλο ακριβώς P5****) με onboard souncard+vga

CPU : Intel Core 2 Duo E6550

Ram : Kingston 2 x 1GB

VGA : nVidia 8400GS

HD : Seagate 320GB (7200rpm, 16 MB, SATA 2)

Remote : Silverstone Multimedia Bay Device MFP51 Silver (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&product=1016598)

OS : Windows XP Pro Media Center

1) Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω ήχο μέσω του scart? Η επόμενη λύση είναι αυτή που είπες

2)Το πρόβλημα με τους υπότιτλους το αντιμετωπίζω στο Media Center αλλά και στο Software τύπου Media Center της Silverstone

3)ευχαριστώ για την απάντηση :happy2:

Link to comment
Share on other sites

η s-video ΔΕΝ μεταφερει ηχο

πρεπει να το παρεις απο τη καρτα ηχου με καλωδιο mini jack-> RCA

απο εκει και μπρος μπορεις να παρεις βυσμα scart που δεχεται εισοδο video: s-video / composite και audio: RCA

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.