Jump to content



Βοήθεια για homeplug η powerline!!


no_one1416003307

Recommended Posts

βασικά αν κατάλαβα καλά πρόκειται για την ίδια τεχνολογία...?

έχω στο σπίτι ένα modem router με μια έξοδο ethernet για το pc και μια δεύτερη έξοδο ethernet

που πάει σε ένα αποκωδικοποιητη που έχουμε cable tv!!

μέχρι εδώ όλα καλά

αλλα εγώ θέλω να πάρο το internet και τον αποκωδικοποιητη σε άλλο δωμάτιο που δεν υπάρχει η τηλεφωνική γραμμή έτσι ώστε να έπαιρνα κατευθείαν το modem router!

η ερώτηση μου εμενα είναι τι μπορώ να κάνω? ποίες επιλογές έχω?

σκέφτηκα να πάρο το πιο κάτω προϊόν από πλαίσιο

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978241&product=818283

δεν ξέρω όμως αν είναι καλή λύση!

υπάρχει κάποια απόσταση μεταξύ τον 2 δωματίων για αυτό το wi-fi είναι λίγο δύσκολο..

Link to comment
Share on other sites

Το ρούτερ θα μείνει αναγκαστικά εκεί που είναι γιατί στο δωμάτιο δεν έχει τηλεφωνική γραμμή. Μπορείς απλά να ενεργοποιήσεις το wireless και να αγοράσεις ένα Access Point όπου θα το συνδέσεις με τον αποκωδικοποιητή στο δωμάτιο που θέλεις. Το ρούτερ και το AP θα επικοινωνεί ασύρματα και έτσι θα δίνει σήμα στον αποκωδικοποιητή. Το θέμα είναι ότι θα χρειαστεί να κάνει αλλαγές στις ρυθμίσεις του ρούτερ για να δουλέψει όποια λύση και να επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

βασικά αν κατάλαβα καλά πρόκειται για την ίδια τεχνολογία...?

υπάρχει κάποια απόσταση μεταξύ τον 2 δωματίων για αυτό το wi-fi είναι λίγο δύσκολο..

όπως είπα και πριν!

και βασικά δεν ξέρω αν ο αποκωδικοποιητη θα δουλεύει αν το ενόσω στο homeplug..

Link to comment
Share on other sites

όπως είπα και πριν!

και βασικά δεν ξέρω αν ο αποκωδικοποιητη θα δουλεύει αν το ενόσω στο homeplug..

Άρα αναγκαστικά πας σε λύση καλωδίου ή σε homeplug.

Με το καλώδιο θα παίξει σίγουρα ενώ με το homeplug θα χρειαστούνε σίγουρα αλλαγές στο ρούτερ.

Έχεις το 780WL που δίνει η Vivodi με το Cabletv;

Link to comment
Share on other sites

είναι μια κυπριακή εταιρία η prime tel

και επειδή εγώ τώρα είμαι ελλάδα θέλω αν πάρο τον εξοπλισμό όταν παο στην κύπρο!

θα ρωτήσω να μάθω το μοντέλο του router όμως και θα σου απαντήσω..

για να βάλω καλώδιο ethernet θα είναι δύσκολο διότι είναι σε άλλο όροφο το δωμάτιο!

βασικά όπως καταλαβαίνεις η πιο εύκολη λύση είναι το homeplug

αλλα θέλω να διευκρινίσω αν θα δουλεύει και η cable tv αν παίρνει το ethernet από το homeplug αντί να το παίρνει κατευθείαν από το modem!

Link to comment
Share on other sites

Ο εξοπλισμός που έχεις τώρα, το ρούτερ και ο αποκωδικοποιητής είναι πακέτο από την εταιρία που έχεις, σωστά;

Το καλώδιο περνάει εύκολα αν το βγάλεις εκτός σπιτιού. Μια τρύπα για να βγει, μια για να μπει ;-)

Η λύση του Homeplug ακούγεται καλή αλλά δεν ξέρω αν θα χρειαστεί ρυθμίσεις στο ρούτερ καθώς και το αν έχεις πρόσβαση στο ρούτερ.

Link to comment
Share on other sites

ναι ο εξοπλισμός ήταν στο πακέτο!

αυτά τα δίκτυα πάντα με μπέρδευαν

ευχάριστο για την καλή διάθεση να βοηθήσεις πάντως!

αν έχει κάποιος γνώση στο θέμα ας μας δόση τα φώτα του!

Link to comment
Share on other sites

στο σπιτι μου εχω τα netgear

απο το ρουτερ παει στο netgear που ειναι στην πριζα

απο το αλλο netgear παει στο tv boχ

ta netgear ειναι σαν να μην υπαρχουν απο πλευρας δικτυου. η Ip Που παιρνει το tvbox ειναι σαν να ηταν απευθειας στο ρουτερ.

εσυ απο οτι εχω καταλαβεις θες στο δωματιο που ειναι το ρουτερ να βαλεις ενα powerplug και στο αλλο δωματιο να συνδεσεις και το pc Και το tv box.

με τα 104 θα κανεις την δουλεια σου γιατι βγαζουν 4 rj 45 οποτε μπορεις να εχεις και τα δυο.

απλα καλυτερα να εχεις μονοφασικο ρευμα για να παιξουν σιγουρα

ps τα 104 τα ειχε το Pixmania κανα 85αρι πακετο με δυο ανταπτορες. τσεκαρε μηπως τα εχει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

ωραίος!

ευχάριστο για την πληροφορία.

αφού το εξής δοκιμάσει και εσύ άρα θα είμαι ένταξη μάλλον

αλλα όσο αφορά το ρεύμα στην κύπρο είναι διαφορετικό από την ελλάδα εμείς έχουμε τις μπρίζες με τα 3 ποδαράκια τις τριγωνικές

δεν νομίζω να υπάρχω πρόβλημα όμως!

Link to comment
Share on other sites

και όσο αφορά την αγορά του netgear στο πλαίσιο είναι λίγο ακριβό και θα χρειαστώ 3 τέτοια!

δεν μου ανοίγει την pixmania αλλα όταν είναι ένταξη η σελίδα θα το κοιτάξω

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ξέρω τι ρευμα υπαρχει στην κυπρο τα netgear εχουν απλο βυσμα και οχι σουκο που εχει και την γειωση στα πλαινα οποτε λογικα δεν εχει προβλημα,

οταν λεμε στην ιδια φαση εννοει το παλικάρι να εχεις μονοφασικη παροχη και οχι τριφασικη,

το πως το ξεχωριζεις ειναι σχετικα απλο κοιτωντας τον πινακα. αν εχεις ενα ρελε ασφαλειας, μια κεντρικη ασφαλεια, ειναι μονοφασικο, αν εχεις επι τρια τα προηγουμενα ειναι τριφασικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

όπως και να έχει πήγα χθες και αγόρασα 1 Netgear

Powerline 85Mbps Space Saving kit

το πακέτο που πήρα έχει 2 μέσα

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978241&product=977381

και 1 Netgear Powerline 85Mbps Wall-Pluged

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978241&product=818283

και ελπίζω να δουλέψουν

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.