Jump to content



ΚΕΝ - Μονάδες Παραμεθορίου


amateur

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Στα κέντρα εκπαίδευσης νεοσύλλεκτων αλλά και στις μονάδες, ποια είναι τα καλά πόστα, π.χ. ΚΨΜ, Εστιατόρια, Γραφέας, Ταχυδρόμος ή τι άλλο?

Ποια είναι τα πλεονεκτήματα, τα μειονεκτήματα και τι προϋποθέσεις απαιτεί το κάθε πόστο?

Τέλος, τιμητικές δίνονται εάν αναλάβεις κάποιο από αυτά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

ολα εχουν να κανουν με το στρατοπεδο.Με τι διαταγες εχει

1) ΚΨΜ = ειναι σα να εχεις μαγαζι.κανονικα.Ολους τους βλεπεις σα πελατες.Αγχος , λεφτα , να εισαι παντα γεματος.Θα σε πριζουν να το ανοιγεις να δωσεις κανα santuich κλπ..Τιμιτικη αν σου δωσουν μπορει να ειναι εως 10μερες συνολο

2)Εστιατορια = σα μαγειρας ; τι ; η σαν αγγαρια να βοηθας ; Το 2ο αξιζει πιο πολυ.να μπεις μαγειρας πρεπει να το κατεχεις το αθλημα.Να προσκομησεις χαρτια κλπ.Τιμητικη μαγειρα ~5Μερες

3)Γραφεας = παρε δωσε με τους αξιωματικους.Στο 1ο γραφειο.Καλα ειναι.πιο ηρεμα.Θα εισαι συνεχεια στη διοικηση του στρατοπεδου.Μαθαινεις νεα , σου ρχονται γραμματα.Διαβαζεις.εχεις pc.μιλας με καποιον εκει μεσα ειναι καλα.Τιμητικη σιγουρα παιζει

4)Ταχυδρομος = αδιαφορο

5) ΚΨΑ (κεντρο ψυχαγωγιας αξιωματικων) = Οταν ειχα το ΚΨΑ , καλα ηταν.Καφεδες , ελεγες καμμια βλακεια με κανα αξιωματικο και πανω απολα , ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΦΕΣ της ημερας του Διοικητη.Βεβαια το μονο αγχος μου ηταν σε ασκησεις πολεμου , ανεβαζαμε κψα και επρεπε να τα προσεχα ολα.Τιμητικη : ζητησα 7 μερες μου δωσε 5

Γενικως δεν ειναι τπτ στανταρ.Ολα εχουν να κανουν με τη μοναδα.Τι δυναμη εχετε.Πως πηγαινουν οι υπηρεσιες γενικως..

Θα σου λεγα να μη ασχολεισαι με τετοια , κανε το θαλαμοφυληκι σου , τη σκοπια σου, τη περιπολια σου και γενικως κανε τον ενα χρονο και ξεμπερδευε.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον gomarako απο πάνω... γενικά οι τιμητικές εχουν να κάνουν και με τον διοικητή, τον αξιωματικο του γραφείου που θα εισαι, γενικά τον απο πάνω σου κάθε φορά καθώς... τιμητικές πάιζουν και στο ασχετο....

Λιγο πριν απολυθω πχ, εφυγα απο την Κυπρο με 1 μηνα τιμητικη αδεια + το υπολοιπο της κανονικης μου αδειας... γυρω στις 45μέρες δηλαδη...

5μερες απο βολές με πιστόλι (την ειδα πολυ Chuck Norris εκεινη την μέρα:p )

15μέρες ως γραφέας 3ου Γραφείου

10μέρες ως γραφέας 1ου Γραφείου (ημουν ταυτόχρονα σε 2 γραφεία)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην λουφάρετε πριν καν την παρουσίαση σας. Όλα έτοιμα τα θέλετε; Μετά τον στρατό που αρχίζουν τα πραγματικά "δύσκολα" θα ζητάτε πελάτες και χρήμα δλδ χωρίς να κουνήσετε δαχτυλάκι?

Όπως είμαι και ο gomar ότι και να σου κάτσει είναι λίγος ο χρόνος. Και όλα είναι συγκυρίες. Τίποτα δεν είναι σίγουρο. Μπορεί με την πιο "λουφαδόρικη" ειδικότητα να τρέχεις 24h και μπορεί να είσαι τεθω και να είσαι κάθε δυο σπίτι σου.

Link to comment
Share on other sites

+1 με τα παιδιά, εγώ μάγειρας ήμουν και το κατέχω το άθλημα αλλά δεν μου έκατσαν καλοί διοικητές... ελάχιστες μέρες τιμητική σε όλη τη θητεία, ακόμη και εαν έκανα "παπάδες"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που εκαν κα ιταχυδρόμος ήταν πολύ ωραία, κάθε μέρα έξω το πρωί, έπινα καφεδάκι σε καφετέρια, έκανα και τις δουλειές μου, γλίτωνα την εκπαίδευση, έκανα και μικροεξυπηρετήσεις σε γαλονάδες.

Link to comment
Share on other sites

οι ταχυδρομοι στη Στρατονομια , μονο καφεδακι δε πινανε..Καλη φαση δε λεω.Ωραια ειναι να εισαι στη πολη και να πηγαινεις για δουλειες και να βλεπεις λιγο κοσμο , αλλα σε εμας δεν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα..

Link to comment
Share on other sites

στη δικη μου περίπτωση πάντως καθέ άλλο παρά λουφα ήταν ο γραφέας 1ου-3ου Γραφείου.... τέτοια δουλειά ουτε ως εργαζόμενος δεν εχω ριξει...μιλάμε για απιστευτες ώρες μέχρι και 18ώρες σερί...

καλές μεν οι τιμητικές που πήρα αλλα κοιμόμουνα γυρω στις 3-4 ώρες την μέρα (την ώρα που ολοι οι αλλοι ειδικά της σειράς μου ελιωναν 12ωρα), ολη μέρα και νυχτα στο γραφείο (κοιμόμουνα στο διοικητήριο)... γενικά μου βγήκε η πίστη και υπηρχαν μέρες που κοντευα να λιποθυμήσω απο την κουραση και την νυστα....

φυσικά το κάθε νόμισμα εχει 2 όψεις...σε αυτο περιλαμβάνονταν οτι ειχα το δικαιώμα να μην κατεβαίνω σε αναφορές, να κυκλοφορω, στο διοικητηριο και εκτος, χωρίς χιτώνιο (το καλοκαίρι) και ασκεπής, μπορουσα να εχω κινητο φόρα παρτίδα, φραπεδάκι ανα πάσα στιγμή, εκανα μπάνιο και ειχα χρηση της τουαλέτας στο διοικητήριο κτλ...

Οπότε λουφοπόστο με λουφοποστο διαφέρει...σε αλλους μπορει να αρέσει και σε αλλους όχι...

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα είναι σίγουρο! Το καλύτερο βύσμα είναι ο εαυτό σου! Οπότε κανόνισε με το που πατάς σε ένα στρατόπεδο να αρχίσεις να μαζεύεις στοιχεία. Μετά από 1-2 εβδομάδες γνωρίζοντας καλά τη παίζει μπορείς να κάνεις την κίνηση σου και ταυτόχρονα να εξασφαλίσεις μια ήσυχη θητεία ή ακόμα και παρατεταμένες διακοπές :innocent:

Link to comment
Share on other sites

+1 με τα παιδιά, εγώ μάγειρας ήμουν και το κατέχω το άθλημα αλλά δεν μου έκατσαν καλοί διοικητές... ελάχιστες μέρες τιμητική σε όλη τη θητεία, ακόμη και εαν έκανα "παπάδες"

εγώ σαν μάγειρας, στον Έβρο πήρα μόλις 5 μέρες τιμητική (και τον έβριζα εως ότου έμαθα ότι ήμουν ο μόνος που είχε πάρει 5, οι άλλοι πέρναν 2 ή 3) αλλά στον Αγ. Στέγανο που ήρθα ο ταξίαρχος έγραψε : 25 μέρες συνολικά οι τιμητικές :hehe: ( πέρα του ΠΣΚ παρά ΠΣΚ off :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

Ο στρατος δε θελει ψαξιμο.Δε θελει να ψηριζεις τα πραγματα.Δε θελει να ασχολεισαι με κανεναν.Οσο το κανεις , τοσο πιο μεγαλη θητεια θα σου φανει και τοσο πιο μπλεγμενος μπορει να βγεις.

Ηρεμα , χαλαρα , λεγε Ναι ναι ναι εσυ και παιζε το θεατρο του παραλογου και χωρις να κουραστεις θα εισαι πολιτης

Link to comment
Share on other sites

Βάλε νεκρά και άστο να τσούλησει

Γραφέας δευτέρου γραφείου στην Ταξιάρχια (τρέξιμο αρκετό, σε κάποιες φάσεις δεν έκανα υπηρεσίες στη Μοίρα, με τη δουλειά που είχα) αλλά ήμουν αραλίκι

Link to comment
Share on other sites

εγώ σαν μάγειρας, στον Έβρο πήρα μόλις 5 μέρες τιμητική (και τον έβριζα εως ότου έμαθα ότι ήμουν ο μόνος που είχε πάρει 5, οι άλλοι πέρναν 2 ή 3) αλλά στον Αγ. Στέγανο που ήρθα ο ταξίαρχος έγραψε : 25 μέρες συνολικά οι τιμητικές :hehe: ( πέρα του ΠΣΚ παρά ΠΣΚ off :hehe: )

ξέκωλε! Έβρο πού?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.