Jump to content



Compact-Ultra Compact @200e. Ποια?


Recommended Posts

Ποια ψφμ, compact-ultra compact, με ~200 (και 240 να είναι δεν πειράζει) να πάρω; Πάει για τον πατέρα μου, ο οποίος έχει κολλήσει με την canon ixus 65, η οποία όμως είνια της αδερφής μου, οπότε μάλλον πρέπει να του βρούμε άλλη :p

Προσόντα που θα εκτιμηθούν:

Μεγάλη οθόνη

Απλότητα στα μενού και στις ρυθμίσεις (αν και λογικά θα παίζει στο Auto, επειδή ξέρει από φωτογραφία, μπορεί να θέλει να πειραματιστεί, οπότε μην είναι πολύ χάσιμο)

Link to comment
Share on other sites

και η μαχη συνεχιζεται....

nikon P5100 vs canon A650

ενα κλικ πιο κατω-ή να το πω φωτογραφικα σε Ev??:p- η panasonic fx100

Σε περιπτωση που σε κοιταει με μισο ματι και δεν μπορει να καταλαβει γιατι ειναι τοσο ακριβα αυτα που κουβαλας...(canon eos +sigma 17-70) παρ'του μια canon A590is να ησυχασει.:p

Link to comment
Share on other sites

Τη νίκον τη βρήκα μόνο φνακ, αλλά δεν είχε μπαταρίες..

Οι κάνον μ'άρεσαν, ειδικά η a590is (είδα και μία άλλη powershot της σειράς Α, με σπαστή οθόνη που μ'άρεσε, αλλά ξέφευγε σε τιμή)

Την panasonic δεν τη βρήκα κι αυτή να λειτουργεί, αλλά από μέγεθος μ'άρεσε

Την πρόταση του chroma την είδα μόλις τώρα, και δεν ξαναβγαίνω από το σπίτι μέχρι να πέσει ο ήλιος :p Αύριο-μεθαύριο θα την κοιτάξω κι αυτήν.. Θετικό το ότι παίρνει και sd κάρτες, πέρα από τις xD :)

Γενικά, θα βγω βόλτα, θα έχω και κάρτα μνήμης μαζί μου να τραβήξω μερικές φωτογραφίες από την κάθε μία, και να δω στο σπίτι τι ψάρια πιάνουν. Αλλά μάλλον σε canon θα τον ξαναπάω :p

Link to comment
Share on other sites

λογικα 8α ειδες την A640..(δεν θυμαμαι ποιο προσφατο μοντελο)

Καλη ηταν ..("ηταν" λογω παλαιοτητας)

δες και την πιο καινουρια fuji ..f100..αλλα προσωπικα θα εμενα σε canon A650is ..ή nikon Ρ5100(την επιασες στα χερια σου?)

Το softness καραδοκει ..σε σημειο θολουρας ..

Link to comment
Share on other sites

γενικα...

απο sharpness (στο θεμα του anti-softness) μονο σε canon και στη συγκεκριμενη nikon βρηκα γιατρεια(δεν εχω δει πολλες νικον)

Η fuji γενικα το 'χει λιγο το σοφτ...(οχι σε υπερβολη ..αλλα φαινεται αν προσεξεις)

Κατα τα αλλα αξιολογοτατη και εχεις και ενα ισο παραπανω (με πολλες θυσιες στο sharpness και καμποσο σοφτ) ,αν πεσεις στο σωστο αισθητηρα.(μηχανη...οι συγκεκριμενες τον εχουν)

Δεν εχεις ομως το manual της υποθεσης ..που εχεις στην nikon-canon.

(δεν ξερω αν το αλλαξε η fuji...μονο την f30 εβγαλε με manual χειρισμο)

edit..

αν βρεις ..δες και την sony w170..

Θα σου ελεγα και την w300 ..(ή την προγενεστερη w200) αλλα ανεβαινεις παλι σε budget και πας σε canon-nikon παλι.

Μη σε "παρεξενεψει" το ονομα.Αν τις βρεις ..δουλεψε τες..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.