Jump to content



Συμβουλή...


Recommended Posts

Μια απλή ερώτηση. Ποιό είναι το THE BEST ιιντερνετομάγαζο για ψηφιακές μηχανές κατα την γνώμη σας ???

(Ακούτε να δείτε ΓΚΑΝΤΕΜΙΑ ήθελα σήμερα να αρχίσω να ποστάρω vids στο utube με την αρχοντιά μου (ΧΕΧΕ!!!) να παίζει κλασσική κιθάρα και παιδευόμουνα από τις 11 το πρωί μέχρι της 3 και είχα τραβήξει ΜΟΝΟ 2 vids επειδή στο 3ο είχα κάποια μικροπροβλήματα επειδή ήτανε κάπως δύσκολο το κομμάτι, anyways. Λέω να κάνω ένα διάλλειμμα τέλος πάντων ο άνθρωπος γιατί είχα πεινάσει βρε αδερφέ (και έχει και τέτοια ζέστη που έχει) και λέω OK και πάω να ακουμπήσω την μηχανή σε άλλο μέρος για να μην εμποδίζει για να την ξαναστήσω μετά ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΚΑΙ ΧΑΛΑΕΙ!!!!!!!

η οθόνη εν τω μεταξύ άθικτη και ο φακός και λοιπά εξαρτήματα ΑΘΙΚΤΑ αλλά πήγα να την ανοίξω από το κουμπί on/off και ήτανε DEAD!!!. Την ανοίγω μέσα να δώ μπας και έχει λασκάρει τίποτα (βίδες, παραβίδες κλπ.) αλλά κι εκεί τζι-τζί!!!. Τέσπα, εν συντομία είμαι για μηχανή καινούργια και ΓΡΗΓΟΡΑ οπότε ρίχτε μου τις ιδέες σας αδέρφια μου labites κι εγώ θα σας κάνω τάμα ΛΟΛ...

P.S. Αν θέλετε να μου προτείνετε και κάποια να πάρω δεν θα με χαλάσει ΚΑΘΟΛΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις φωτογραφικές μηχανές είναι να ΜΗΝ παρασυρθείς.

Αν δεν γνωρίζεις πολλά, δεν προτιθεσαι να μάθεις, απλά θέλεις να πατάς ένα κουμπί και να τραβάει η μηχανή ή έστω να πειράζεις 2-3 το πολύ ρυθμίσεις και να τραβάς φωτό τότε μηχανές τύπου SLR ή DSLR ή κοντά σε αυτές τις κατηγορίες θα είναι άχρηστες.

Όσο καλή και αν είναι η μηχανή δηλαδή αν δεν ξέρεις να την χειριστής σωστά δεν θα βγάλεις σωστές φωτό.

Ομοίως και μια κακή σχετικά μηχανή αν ξέρεις να την ρυθμίσεις θα βγάλει ωραίες φωτό στο μέτρο των δυνατοτήτων της.

Για αυτό το λόγο, πρώτα αποφάσισε τί τύπος είσαι (κλεμμένο από διαφήμιση) και μετά επικεντρώσου στα μοντέλλα που θα σε καλύψουν για αυτά που ψάχνεις και όχι παραπάνω.

Περισσότερα χρήματα για πράματα που δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ είναι κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

UPDATE: Μέχρι στιγμής μου έχει γυαλίσει αυτή http://wwwgr.kodak.com/GR/el/consume...al/Z8612.shtml

ΑΚΥΡΟ...Κάτι δεν μου κόλλησε σε αυτή (και κάποιες άλλες που είδα) και είμαι σε TOTAL Dead End πάλι

Αυτά που λες φίλε μου είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σωστά. Από μηχανή ξέρω τι θέλω βέβαια (σχεδόν) αλλά απλά οι επιλογές ή είναι τόσο καλές που δεν ξέρω αν αξίζουν τα τόσα λεφτά και όπως πολύ σωστά είπες εσύ "Περισσότερα χρήματα για πράματα που δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ είναι κρίμα." είτε δεν με καλύπτυν σε αυτά που θέλω επειδή είναι "λίγες".

Από μηχανές ναι, δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα αλλά ούτε θέλω να μάθω (για την ώρα τουλάχιστον), δηλαδή δεν θέλω να γίνω ούτε επαγγελματίας ούτε καν ερασιτέχνης φωτογράφος με εξειδικευμένες γνώσεις όπως πολλοί από εσάς εδώ στο Lab.

Απλά θέλω μια a little bit more than average μηχανή και επειδή ακριβώς δεν ξέρω από αυτά τραβάω στα τυφλά και όπου πάει, γι'αυτό ζήτησα και την βοηθεά σας άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

UPDATE FINAL No.3: Ξεχάστε όλα τα άλλα updates ΛΟΛ. ΣΤΟΠ

Μηχανή βρέθηκε. ΣΤΟΠ.

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=5675 ΚΟΥΚΛΑ είναι. ΣΤΟΠ.

Την παρήγγειλα ήδη και φαντάζομαι αύριο ή το πολύ την Τρίτη θα την έχω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τα ποστς σας...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις φωτογραφικές μηχανές είναι να ΜΗΝ παρασυρθείς.

Αν δεν γνωρίζεις πολλά, δεν προτιθεσαι να μάθεις, απλά θέλεις να πατάς ένα κουμπί και να τραβάει η μηχανή ή έστω να πειράζεις 2-3 το πολύ ρυθμίσεις και να τραβάς φωτό τότε μηχανές τύπου SLR ή DSLR ή κοντά σε αυτές τις κατηγορίες θα είναι άχρηστες.

Όσο καλή και αν είναι η μηχανή δηλαδή αν δεν ξέρεις να την χειριστής σωστά δεν θα βγάλεις σωστές φωτό.

Ομοίως και μια κακή σχετικά μηχανή αν ξέρεις να την ρυθμίσεις θα βγάλει ωραίες φωτό στο μέτρο των δυνατοτήτων της.

Για αυτό το λόγο, πρώτα αποφάσισε τί τύπος είσαι (κλεμμένο από διαφήμιση) και μετά επικεντρώσου στα μοντέλλα που θα σε καλύψουν για αυτά που ψάχνεις και όχι παραπάνω.

Περισσότερα χρήματα για πράματα που δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ είναι κρίμα.

Οχι οτι εχει σημασια ...αλλα μονο σε ενα-δυο μικρα σημεια συμφωνω.

θεωρεις οτι ο απλος χρηστης υποχρεουται να ξερει να ρυθμιζει σωστα μια κακη μηχανη για να βγαλει καλη φωτο ..αλλα ειναι ασκοπο ο τυχαιος (ιδιος???) χρηστης να τραβαει σε auto με μια δσλρ μιας και δεν θα ξερει????

(και 8α ειναι και χαλια?????:confused: )

δλδ καποιος που θελει μια μηχανη σε νορμαλ τιμη, με καμποσα κιλα ποιοτητα παραπανω απο οποιαδηποτε compact ανεξαρτητου τιμης (η compact), θα κανει κακη αγορα αν παει σε μια olympus Ε410 ή nikon d40???

οσο για την προταση που ειπες

"Περισσότερα χρήματα για πράματα που δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ είναι κρίμα"

ειναι λιγο οξυμωρο μιας και στο λαμπη παιζεις-δεν παιζεις παιχνιδια μια 4850 ή 8800gt οφειλεις να τη χτυπησεις μαζι με ενα 850αρη τροφοδοτικο τουλαχιστον(μιας και ειναι επενδυση!!!???)αλλα μια dslr με την οποια θα εχεις παντου και παντα ποιοτικες φωτογραφιες ακομα και σε auto ...οχι δεν πρεπει..ειναι υπερβολη.

Υ.Γ

Δεν αναφερομαι σε ολες τις dlsr ...με συγκεκριμενους φακους ..που μπορει να ξεπερνανε καμποσα μηνιατικα....αλλα στις συγκεκριμενες..οι οποιες και αυτες dslr ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι εχει σημασια ...αλλα μονο σε ενα-δυο μικρα σημεια συμφωνω.

θεωρεις οτι ο απλος χρηστης υποχρεουται να ξερει να ρυθμιζει σωστα μια κακη μηχανη για να βγαλει καλη φωτο ..αλλα ειναι ασκοπο ο τυχαιος (ιδιος???) χρηστης να τραβαει σε auto με μια δσλρ μιας και δεν θα ξερει????

(και 8α ειναι και χαλια?????:confused: )

δλδ καποιος που θελει μια μηχανη σε νορμαλ τιμη, με καμποσα κιλα ποιοτητα παραπανω απο οποιαδηποτε compact ανεξαρτητου τιμης (η compact), θα κανει κακη αγορα αν παει σε μια olympus Ε410 ή nikon d40???

οσο για την προταση που ειπες

"Περισσότερα χρήματα για πράματα που δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ είναι κρίμα"

ειναι λιγο οξυμωρο μιας και στο λαμπη παιζεις-δεν παιζεις παιχνιδια μια 4850 ή 8800gt οφειλεις να τη χτυπησεις μαζι με ενα 850αρη τροφοδοτικο τουλαχιστον(μιας και ειναι επενδυση!!!???)αλλα μια dslr με την οποια θα εχεις παντου και παντα ποιοτικες φωτογραφιες ακομα και σε auto ...οχι δεν πρεπει..ειναι υπερβολη.

Υ.Γ

Δεν αναφερομαι σε ολες τις dlsr ...με συγκεκριμενους φακους ..που μπορει να ξεπερνανε καμποσα μηνιατικα....αλλα στις συγκεκριμενες..οι οποιες και αυτες dslr ειναι.

Πραγματικά εσύ πιστεύεις ότι με μια μηχανή των 300+ ευρώ θα έχεις παντού και πάντα τις τέλειες φωτό όσο άσχετος και αν είναι ο χρήστης;;;

Εγώ θεωρώ ότι μια μηχανή από αυτές που προτείνεις δεν είναι πανάκεια, ούτε έχουν τα διαστημικά ηλεκτρονικά που θα βγάλουν την τέλεια φωτό στο full auto mode.

Μπορεί κάτω από τις ιδανικές συνθήκες περιβάλλοντος και φωτισμού οι φωτό τους να είναι καλύτερες από μια απλή compact αλλά σχεδόν ποτέ δεν είμαστε τόσο τυχεροί ωστε να τραβάμε τις φωτογραφίες μας σε τέτοιες συνθήκες.

Οπότε στα χέρια ενώς «τυχαίου» χρήστη που ποτέ δεν θα θελήσει να εκμεταλευτεί τις ικανότητες τους είναι κρίμα για τις μηχανές αυτές και κρίμα για τα χρήματα που θα έχει ξοδέψει.

Δεν είπα ότι θα είναι κακή αγορά, υποστηρίζω ότι είναι άσκοπη αγορά.

Το ίδιο που υποστηρίζω και για όλα τα άλλα που αφορούν τα ηλεκτρονικά γενικότερα.

Το ότι γράφω σε αυτό το φόρουμ πιστεύω ότι δεν με κατατάσει αυτόματα στην κατηγορία όσων προτείνουν τα 1000άρια Psu και τις σούπερ-ντούπερ κάρτες για να βλέπεις το τέλειο desktop μόνο...

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι

α)ο συγκεκριμενος χρηστης παντου και παντα θα τραβαει καλυτερες φωτογραφιες στο "auto" με μια μικρη dslr απο οτι ο ιδιος χρηστης με μια compact παλι στο "auto".

B)αν ξερει κατι παραπανω(ή εχει σκοπο να μαθει) και φυγει απο το "auto" παλι εχει ακομα το προβαδισμα η dslr.

bottom line ...η ενσταση μου ηταν οτι με λιγα λεφτα παραπανω αγοραζεις ποιοτητα που θα βγαινει-αποτυπωνεται σε καθε κλικ..Ισως ο χρηστης να μη το καταλαβει μολις την αγορασει..αλλα θα το διαπιστωσει μολις δει αποτελεσμα απο καποια compact παλι.

υ.γ

και μια ακομα ενσταση για το νεο ποστ...

Μπορει ...κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες περιβαλλοντος και φωτισμου η φωτο απο μια compact(αν και λιγες μπορουν) να ειναι παραπλησια με αυτην μιας dslr αλλα σχεδον ποτε δεν ειμαστε τόσο τυχεροί ωστε να τραβάμε τις φωτογραφίες μας σε τέτοιες συνθήκες.

Αυτη ειναι η σωστη προταση.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου την φέρανε!!! ΥΑΥ

(υπενθυμίζω ότι τελικά αγόρασα την Kodak Easyshare Z 1012 IS)

ΚΟΥΚΛΑ είναι και ΑΚΡΙΒΩΣ όπως την ήθελα...

Αν θέλετε και νομίζεται πως είναι αναγκαίο "κλειδώστε" το τόπικ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.