Jump to content



Αγορα 19αρας οθονης...ur lights plz!


alkis131416003266

Recommended Posts

Καλημερα φιλοι μου.Ηρθε η ωρα και ο καιρος να κανω πασα την 17αρα tft μου και να παω σε μια 19αρα.Λεω 19 και οχι παραπανω γιατι θα ειναι πολυ μεγαλη για τον χωρο μου.Το e-shop εχει καποιες προσφορες στις οθονες και πιο συγκεκριμενα οθονη 1, οθονη 2, οθονη 3

Οποιος εχει κατι στο νου του ας το πει γιατι με βλεπω να γέρνω προς την Asus-LG.

Να παω σε wide?:toomuchne:toomuchne

:help::help:

Link to comment
Share on other sites

γιατί μόνο 2-3 χρόνια κι όχι 10 π.χ. οθόνη δεν αλλάζεις κάθε μέρα. μια χαρά είναι κι οι tn ακόμα. να είχε crt θα έλεγα και σε έναν χρόνο να την αλλάξει αλλά tft για πιο λόγο. μήπως η 22" δεν είναι αρκετές πρέπειν να πάει ναι και καλά κάποιος σε 24" και πάνω για να λέει πωπω τη οθονάρα είναι αυτή που έχω κ.τ.λ. οι 24"είναι οριακές από εκεί και πάνω όλες είναι για home theater που λέει ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Την συγκεκριμένη την έχει ενα φιλαράκι και όταν κάθησα μπροστά της μπορώ να πω ότι ήθελα να την πάρω μαζί μου μετά καθώς έφευγα αλλά δε μ' αφήσανε δυστυχώς :slap:. Η απεικόνηση και τα χρώματα ήταν άψογα (στο μάτι μου τουλάχιστον) και ο χώρος που έχεις με 22" στο desktop μπορείς να απλωθείς αρκετά θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Να πας σε wide και να κοιτάξεις από 20 ίντσες και πάνω. Σε λιγότερες ίντσες δεν πολυαξίζει το wide.
H 19αρα wide είναι πολύ μακρόστενη και προσωπικά δε μ΄ αρέσει.

Όπως είπε και ο DJD κοίτα κάτι σε 20 και 22 με προοπτική

να την κρατήσεις 2-3 χρόνια.

Οι 22άρες wide έχουν συνήθως ανάλυση 1680χ1050 και "τετράγωνα" dots (αναλογία πλευρών 16:10).

Οι 19άρες wide έχουν συνήθως ανάλυση 1440χ900 και "τετράγωνα" dots (αναλογία πλευρών 16:10).

Το ίδιο και οι 20άρες wide έχουν συνήθως ανάλυση 1680χ1050 και "τετράγωνα" dots (αναλογία πλευρών 16:10).

Συνεπώς οι 19άρες είναι το ΙΔΙΟ μακρόστενες με τις 22άρες και τις 20άρες, δεν είναι ΠΙΟ στενές (αναλογικά) ή στενόμακρες από τις 22/20. Εκτός και αν εννοείς ότι στις 19άρες σου λείπουν τα 150 pixels από το "υψος" της οθόνης (900 έναντι 1050).

Στην τιμή αυτή είναι super. Την πήρε φίλος (208EURO αυτός) και του "έκατσε" και Samsung panel που θεωρούνται από τα καλύτερα ΤΝ. Ακόμα χαμογελά.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κυριολεκτικα η οθονη δεν παιζεται.Για 220€ που την εχει το e-shop τωρα εινι οτι πρεπει.Παρε την πρεπει φυγει γτ θα κλαις.Νομιζω οτι ολες φορανε ΤΝ panel που ειναι απο τα top αν οχι το top.Αλλα που μπορω να σιγουρευτω guys?

Λενε 1 εικονα = με 1000 λεξεις.Σας λεω εγω: Samsung 2232Bw 22" = ολοκληρη η Παπυρους Λαρους Μπριτανικα.:fun::fun:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κυριολεκτικα η οθονη δεν παιζεται.Για 220€ που την εχει το e-shop τωρα εινι οτι πρεπει.Παρε την πρεπει φυγει γτ θα κλαις.Νομιζω οτι ολες φορανε ΤΝ panel που ειναι απο τα top αν οχι το top.Αλλα που μπορω να σιγουρευτω guys?

Λενε 1 εικονα = με 1000 λεξεις.Σας λεω εγω: Samsung 2232Bw 22" = ολοκληρη η Παπυρους Λαρους Μπριτανικα.:fun::fun:

Όλες (σχεδόν) οι 22άρες ΤΝ φοράνε και ΔΕΝ είναι από τα καλύτερα panels (SIPS PVA θεωρούνται καλύτερα αν και στα games εχουν περισσότερο lag). Απλά η 2232 (όπως και άλλα μοντέλα Samsung) φοράνε panels από διάφορους κατασκευαστες. Και το καλύτερο θεωρείτε το Samsung panel (xAx-xxxx)

check http://www.behardware.com/articles/689-10/22-inch-lcd-monitors-the-3rd-wave.html

The essential question arises:

How can we recognize a CMO version Samsung?

This however is a trick question because no one is 100% sure on the origin of these panels. Or at any rate we aren’t 100% certain on the method used to detect panel sources. So the real question is how can we recognize the better 2232BWs?

The best answer would be with your eyes. Is color fidelity good or is there a problem? Note that even if it is highly probable, the correlation "poor colors/ CMO" is not entirely proven. In fact, the "schema" for determining the panel origin from the hidden menu is solely based on user experiences and there have already been a few exceptions. This system is not necessarily automatic nevertheless it does work most of the time. Here it is:

Set contrast and brightness to zero and then press the Sourcebutton for 5 seconds. Look at the Panel info line. There should be an incomprehensible phrase such as M-ME22W0BAA-1002. It’s the letters in bold face, especially those in the middle, which are determinant (based on current understanding) :

xAx-xxxx : Samsung panel.

xLx-xxxx : AU Optronics panel.

xDx-xxxx : CMO panel.

xIx-xxxx : CPT panel.

This is often but not always correct.

Απλά θέσε το contrast και το brightness σε 0 και μετα πατα το Sourcebutton για 5 δευτερόλεπτα και ποσταρε τον κωδικό.
Link to comment
Share on other sites

Απο το e-shop ετσι?Εχει και πανακι να την καθαριζεις μεσα.Οταν την παρεις να την ρυθμισεις στα 1680*1050.Εκει θα δεις διαφορα.

αν εισαι στη κατηγορια ατομων που παιρνουν tft και την βαζουν 1024Χ768 τοτε...:wall::-O

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.