Jump to content



Ερώτηση σχετικα με Wireless usb card


Nikos007

Recommended Posts

Αγορασα χθες μια usb wireless card συγεκριμενα την Asus WL-160N. Δεν εχω προβλημα συνδεσης αλλα η ταχυτητα που πιανω ειναι μεχρι 110 Kb/s οταν η συνδεση μου τραβαει πολλυ παραπανω. Συγκεκριμενα οταν τη μετρησω από το Pc ειναι 380-400 kb/s. Υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα η μεχρι τετοιες ταχυτητες πιανουν αυτα τα stick?

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα wireless λειτουργούν σε συγκεκριμένες συχνότητες ανάλογα με τον τύπο τους

802.11a, b, g κλπ...

Όλα όμως είναι λίγο, μέχρι πολύ, ποιό αργά από τα καλώδιο.

Τέλος, ανάλογα και με την ποιότητα του σήματος που λαμβάνουν μπορεί να ρίχνουν την ταχύτητα τους προς χάρη της απρόσκοπης σύνδεσης.

Όσο ποιό μακρυά είναι το ασύρματο ρούτερ ή αν παρεμβάλλονται πολλά εμπόδια τόσο θα πέφτει η ταχύτητα σε σχέση με την μέγιστη.

Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα στο service γιατι δεν μπορεί με το laptop να πα'ιρνω το 100% της συνδεσης και με αυτό μόνο το 25%. Και μιλαμε οτι η δοκιμή έγινε στο 1 μετρο. Σίγουρα όλα αυτα που λες ειναι σωστά αλλά η απόσταση που έγινε η δοκιμή ήταν πολύ μικρή. Θα δούμε τι μου πουν

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι θέμα προβληματικού h/w πάντα.

Σε παρόμοια περίπτωση εκεί που το φορητό μου έδινε 100% η pci ήταν στο 75%.

Αλλά το φορητό είχε ενσωματωμένη Intel+vista ενώ το πισί είχε pci US Robotics+XP.

Άλλοι drivers, άλλo h/w.

Παίζουν ασυμβατότητες και άλλα πολλά στη μέση και δεν μπορείς να βγάλεις πάντα 100% σίγουρο συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.