Jump to content



Κατασκευές από αλουμίνιο


ManosRK

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες. Μια δύσκολη ερώτηση για σας (αν και για μας τους Labites τίποτα δεν είναι δύσκολο :D).

Έχω φτιάξει (περίπου) ένα σχέδιο στο 3dsmax και θέλω να το φτιάξω από αλουμίνιο. Είναι σχέδιο με αρκετή λεπτομέρεια θα έλεγα (μάλλον για μικρογλυπτική κάνει λολ) και είναι αρκετά πολύπλοκο. Μια ψύκτρα CPU δικής μου εμπνεύσεως (τώρα καλή ή μούφα θα δούμε :hehe:).

Ξέρετε κανέναν (λέμε τώρα) που να αναλαμβάνει τέτοιο έργο ? (Σε στυλ χυτηρείου ή κάτι τέτοιο φαντάζομαι).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Μια δύσκολη ερώτηση για σας (αν και για μας τους Labites τίποτα δεν είναι δύσκολο :D).

Έχω φτιάξει (περίπου) ένα σχέδιο στο 3dsmax και θέλω να το φτιάξω από αλουμίνιο. Είναι σχέδιο με αρκετή λεπτομέρεια θα έλεγα (μάλλον για μικρογλυπτική κάνει λολ) και είναι αρκετά πολύπλοκο. Μια ψύκτρα CPU δικής μου εμπνεύσεως (τώρα καλή ή μούφα θα δούμε :hehe:).

Ξέρετε κανέναν (λέμε τώρα) που να αναλαμβάνει τέτοιο έργο ? (Σε στυλ χυτηρείου ή κάτι τέτοιο φαντάζομαι).

πρωτον μπορεις να κανεις νομιζω δικο σου καλουπι απο ρητινη (αν θες)

δευτερον να σε ρωτησω με laser κοπη αν γινεται αυτο που θες ειναι κατι ευκολο

googlαρισε για κοπη laser η αθηνα ειναι γεματη με τετοια μαγαζια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Μια δύσκολη ερώτηση για σας (αν και για μας τους Labites τίποτα δεν είναι δύσκολο :D).

Έχω φτιάξει (περίπου) ένα σχέδιο στο 3dsmax και θέλω να το φτιάξω από αλουμίνιο. Είναι σχέδιο με αρκετή λεπτομέρεια θα έλεγα (μάλλον για μικρογλυπτική κάνει λολ) και είναι αρκετά πολύπλοκο. Μια ψύκτρα CPU δικής μου εμπνεύσεως (τώρα καλή ή μούφα θα δούμε :hehe:).

Ξέρετε κανέναν (λέμε τώρα) που να αναλαμβάνει τέτοιο έργο ? (Σε στυλ χυτηρείου ή κάτι τέτοιο φαντάζομαι).

Από όσο ξέρω τέτοιες δουλειές μπορεί να κάνει ο Δημαρέσης (τηλ.2310-761238). Αλλά να ξέρεις ότι αυτή η δουλειά έχει πολύ μεγάλο κόστος ανάλογα με την πολυπλοκότητα μιλάμε για (πολλές) μονάδες ή δεκάδες χιλιάδες ευρώ. Δεν νομίζω ότι η λύση σου είναι η χύτεση, τουλάχιστον όχι στο πρωτότυπο.

Φιλικά,

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Ολα imitation αυτο το παιδι :p :hehe

:hehe: Αμέσως εσύ :hehe:

πρωτον μπορεις να κανεις νομιζω δικο σου καλουπι απο ρητινη (αν θες)

δευτερον να σε ρωτησω με laser κοπη αν γινεται αυτο που θες ειναι κατι ευκολο

googlαρισε για κοπη laser η αθηνα ειναι γεματη με τετοια μαγαζια

Για να κάνω κάτι μόνος μου αποκλείεται, είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ άσχετος! οπότε λέω να τ'αφήσω όλα σ'έναν ειδικό.

Για laser κοπή δεν ξέρω μπορεί να γίνεται. Εγώ μια λύση σκέφτηκα με τις λίγες γνώσεις μου αυτήν του χυτηρείου. Θα Googlάρω για κοπή laser να δω τι παίζει. Ευχαριστώ :)

Από όσο ξέρω τέτοιες δουλειές μπορεί να κάνει ο Δημαρέσης (τηλ.2310-761238). Αλλά να ξέρεις ότι αυτή η δουλειά έχει πολύ μεγάλο κόστος ανάλογα με την πολυπλοκότητα μιλάμε για (πολλές) μονάδες ή δεκάδες χιλιάδες ευρώ. Δεν νομίζω ότι η λύση σου είναι η χύτεση, τουλάχιστον όχι στο πρωτότυπο.

Φιλικά,

Χρήστος

Θα τον πάρω τηλέφωνο να δω τι μπορεί να κάνει. Ναι, το ξέρω αυτό που θέλω να κάνω θέλει ΠΟΛΛΑ λεφτά (έψαξα και στο Google για τέτοιες εταιρείες στο εξωτερικό και ζητάνε πολλά). Ευχαριστώ επίσης :)

Αλήθεια γιατί διαφωνείται στην χύτευση ? λολ

Link to comment
Share on other sites

Update: Το σκέφτηκα και δεν νομίζω πως θα με βολέψει σε laser αν και δεν ξέρω εσείς μπορεί να τα λέτε καλύτερα. Αρχικα σκεφτόμουνα να πάω σε κάποιο 3d Printing μαγαζί (όπως αυτό www.printo3d.com) αλλά όλα χρησιμοποιούν πλαστικό δυστυχώς :( . Any ideas on that ?

P.S. Μόλις βρήκα και αυτό http://www.morristech.com/ αλλά είναι Αμερική, κάτι σε Ελλάδα ξέρετε αν υπάρχει ?

Link to comment
Share on other sites

Update: Το σκέφτηκα και δεν νομίζω πως θα με βολέψει σε laser αν και δεν ξέρω εσείς μπορεί να τα λέτε καλύτερα. Αρχικα σκεφτόμουνα να πάω σε κάποιο 3d Printing μαγαζί (όπως αυτό www.printo3d.com) αλλά όλα χρησιμοποιούν πλαστικό δυστυχώς :( . Any ideas on that ?

P.S. Μόλις βρήκα και αυτό http://www.morristech.com/ αλλά είναι Αμερική, κάτι σε Ελλάδα ξέρετε αν υπάρχει ?

Θα την πετάξω τη βλακεία μου... δεν κρατιέμαι...

Αν έφτιαχνες ένα "αρνητικό" μοντέλο και το "τύπωνες" τρισδιάστατα και μετά το χρησιμοποιούσες σαν καλούπι???

(πιο πολύ το λέω απλά σαν ιδέα... δε νομίζω πως το πλαστικό κάνει για καλούπι)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε x-treme το καλούπι γίνεται όπως λές και συνήθως φτιάχνεται από άμμο ή γύψο - τσιμέντο ανάλογα με την πολυπλοκότητα και το είδος της κατασκευής.

Το θέμα δεν είναι στο καλούπι όμως, το θέμα είναι ότι η χύτευση (ειδικά μην σιδηρουχων μετάλλων) είναι ολόκληρη ιστορία...

Ενημερωτικά μπορείς να δεις εδω: Metal casting zone

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα καλούπια είναι από πεπιεσμένη άμμο, αλλά και γύψος δεν αποκλείτεαι, εξαρτάται από το υλικό της χύτευσης και την πολυπλοκότητα του σχεδίου.

Γενικά γύψος δεν κάνει για πολύπλοκο σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε x-treme το καλούπι γίνεται όπως λές και συνήθως φτιάχνεται από άμμο ή γύψο - τσιμέντο ανάλογα με την πολυπλοκότητα και το είδος της κατασκευής.

Το θέμα δεν είναι στο καλούπι όμως, το θέμα είναι ότι η χύτευση (ειδικά μην σιδηρουχων μετάλλων) είναι ολόκληρη ιστορία...

Ενημερωτικά μπορείς να δεις εδω: Metal casting zone

Ωραίος! Πάντως ενδιαφέρον θεματάκι φαίνεται... Μακάρι να εξελιχθεί η ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.