Jump to content



ΔΕΝ ΘΕΛΩ Ζ5500


afanas777

Recommended Posts

Χαλασε το marantz deck μου και θα αγορασω hi-fi. Δεν προκειται να βαλω Ζ5500 ή κατι αντιστοιχο ,γιατι η ποιοτητα ηχου ειναι χαμηλη(για τα γουστα μου).

Σκεφτομαι να αγορασω το Onkyo CS-515DAB. Εχω διαβασει πολυ καλες κριτικες,αλλα θελω και την αποψη σας. Επισης σκεφτομαι να βαλω και τα 2 ηχεια marantz. Βρηκα και εναν ''παλιο'' ενισχυτη του father μου και σκεφτομαι να τα συνδεσω ολα και να εχω surround ηχο στο pc. Πισω απο την οθονη τα ηχεια του Οnkyo και πισω απο την καρεκλα μου τα marantz. Βασικα επειδη ειμαι ασχετος φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια και τα καψω ολα :tomato:

Οριστε ο ενισχυτης και τα ηχεια.

dsc00298rz7.th.jpg

dsc00302rq6.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

To onkyo το εχω βρει στα 500 ευρο. Αυτο εδω ειναι.http://stuff.tv/review/Onkyo-CS-515DAB/

Βασικα ειμαι τελειως ασχετος στο θεμα του ηχου. Ειχα συνδεσει το παλιο μου hifi στο pc και ναι μεν ειχα καλυτερο ηχο απ'οτι με κατι φτηνιαρικα ηχειακια που ειχα πριν,αλλα οχι τον ηχο που περιμενα. Οταν εβαζα cd στο hifi η μουσικη ηταν πολυ καλυτερη απ'οταν ακουγα μουσικη μεσω του υπολογιστη. Για αυτο φταιει η παλια καρτα ηχου?

Βασικα αυτο που θελω να φτιαξω ειναι ενα συστημα 5.1 ,αλλα πολυ καλυτερο απο αυτο της logitech z5500. Θελω ποιοτικοτερο ηχο(οχι δυνατοτερο). Θα μπορουσα να αγορασω και ξεχωριστα κομματια(οπως ενισχυτη,receiver και ηχεια),αλλα αυτο που δεν ξερω ειναι αν οντως θα εχω καλυτερο ηχο απο τα z5500.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανε μια μικρη ερευνα. Ας υποθεσουμε οτι εχω την χειροτερη on board καρτα ηχου και τα Ζ5500. Αν χρησιμοποιησω analogue καλωδιο ο ηχος θα ειναι χαλια αφου θα αναπαραγεται απο την καρτα. Αν χρησιμοποιησω digital καλωδιο ο ηχος θα ειναι τελειος αφου θα αναπαραγει τον ηχο η πηγη του Ζ5500. Τα λεω σωστα ή λεω μ@@@@ ? :nuke:

Οποτε αν εχω ενα καλο 5.1 συστημα το μονο που εχω να κανω ειναι να παρω ενα digital καλωδιο και να το συνδεσω με την καρτα ηχου.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν υπάρχει τέλειος ήχος... Είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό... Κάποιος μπορεί να θεωρεί τέλειο ήχο όταν αυτός αναπαράγεται 100% πιστά όπως ηχογραφήθηκε... Τώρα για το digital - analog που λες:

Όταν έχεις ένα ψηφιακό σήμα, για να "ακουστεί" από τα ηχεία πρέπει να γίνει αναλογικός. Η "αλλαγή" αυτή γίνεται από τους μετατροπείς (D/A converter). Αν συνδέσεις τα Ζ5500 αναλογικά, τότε ο converter σου είναι η κάρτα ήχου. Αν συνδέσεις τα Ζ5500 ψηφιακά, τότε θα χρησιμοποιηθεί ο D/A converter των Ζ5500. Φαντάζομαι γενικά πως ο μετατροπέας των Ζ5500 θα έχει σχεδιαστεί ώστε να προσφέρει τη βέλτιστη ποιότητα, όταν συνδυάζεται με τα εν λόγω ηχεία. Παρόλα αυτά, πιστεύω πως το bottleneck της υπόθεσης είναι τα ηχεία, και όχι ο μετατροπέας...

Γενικά πάντως μου δίνεις την εντύπωση πως δεν ξέρεις ακριβώς τι θέλεις... Χωρίς παρεξήγηση έτσι?? Ούτε εγώ ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα πιστεύω ότι με τα Ζ5500 θα είσαι υπέρ-καλυμένος (αρκεί να μη σου κάτσει καμιά πατάτα κ πάει για RMA). Διαφορά δε πιστεύω να ακούσεις είτε πας αναλογικά είτε ψηφιακά. (Δες τιμές για "σοβαρά" καλώδια και πιστεύω ότι κ εσύ ο ίδιος θα πεις οτι δε χρειάζονται). Τώρα άμα έχεις την πιο μούφα onboard και διατήθεσαι να σκάσεις κανα 50ρικο για καλώδια (ενώ με τα ίδια λεφτά παίρνεις κάρτα ήχου) τότε...

Έχω το μικρό αδερφάκι του ενισχυτή σου (Pioneer sa 5300) και νομίζω ότι ειναι 2κάναλος κ ο δικός σου (άλλο που βγάζει 4Χ εξόδους) οπότε ξέχνα τον περιφεριακό ήχο με αυτόν τον ενισχυτή.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν εχω καταλαβει ακριβως που θελεις να δωσεις βαρυτητα.Αν θες να δωσεις βαρυτητα στη μουσικη τοτε δεν χρειαζεσαι surround ,ουτε θα εχεις το πιο ποιοτικο γεματο ηχο που φανταζεσαι με τη συνδεση που θες να κανεις.Ο ηχος των maranz ακομα και αν τα συνδεσεις ολα θα δεσει με το onkyo ? Θα σου αρεσει το αποτελεσμα ? Κανεις δεν ξερει..βασικα δεν ξερω αν βρεις καποιον που εχει και το onkyo.

Αν θες να δωσεις βαρυτητα στη θεαση ταινιων τοτε πιθανοτατα και τα z5500 να σε υπερκαλυψουν .

Εγω τι θα εκανα :Aν τα ηθελα μονο για μουσικη θα αγοραζα εναν ποιοτικο value for money μουσικο ενισχυτη και ενα ζευγαρι ηχεια βασης.Πχ με ενα 250-300 παιρνεις ενα ενισχυτη nad και με ενα 250-300 παιρνεις ενα ζευγος ηχειων ο οποιος συνδυασμος (αφου τον ακουσεις...ειναι σημαντικο αυτο ) μπορει να αποδειχθει πολυ καλυτερος.Οπου nad βαζεις και αλλους ενισχυτες (απλως αυτη ειναι δικη μου προτιμηση ).

Αν η καρτα σου ειναι εντελως μαπα (ακουσεις με αυτη και αμεσως δεν..) τοτε κοιτας καποιον ενισχυτη που να μπορει να συνθεθει και ψηφιακα η αγοραζεις καποια αλλη.

Η με 500 ευρω(και λιγοτερα ) μπορει να παρει καποιος ενα ζευγος ενεργων ηχειων.Πχ m-audio , behringer κλπ.

Βεβαια δεν το εχω ακουσει το onkyo οποτε οπως καταλαβαινεις σε τετοιες περιπτωσεις ρισκαρεις.

Βασικα θα ξεχναγα το surround εγω προσωπικα.

Αν θες για ολα απο λιγο τοτε στα 500 Ε παιζουν και πολλα home cinema πακετα που μερικα απο αυτα (αφου τα ακουσεις ) μπορει να σε ικανοποιησουν περισσοτερο απο τα z5500.

Link to comment
Share on other sites

Θα γινω πιο κατανοητος. Ας υποθεσουμε οτι εχω ενα πανακριβο συστημα 5.1 pioneer η denon ή onkyo. Πως μπορω να το συνδεσω στον υπολογιστη και να εχω την ιδια ποιοτητα ηχου?

S/PDIF

Link to comment
Share on other sites

Θα γινω πιο κατανοητος. Ας υποθεσουμε οτι εχω ενα πανακριβο συστημα 5.1 pioneer η denon ή onkyo. Πως μπορω να το συνδεσω στον υπολογιστη και να εχω την ιδια ποιοτητα ηχου?

Ειναι οπως σου τα ειπε ο x-treme επανω.Μπορει αν τα συνδεσεις αναλογικα με μια πολυ καλη καρτα ηχου να παρεις καλυτερη ποιοτητα , μπορει και οχι.Αναλογα τον ενισχυτη που θα εχει το πακετο και αναλογα και την καρτα που (υποθετικα )θα αγοραζες.Αν λες οτι τωρα η καρτα σου ειναι χαλια το συνδεεις ψηφιακα.

Αλλα το βασικοτερο απο ολα ειναι να καταληξεις στα ηχεια.Και τα ηχεια καλο ειναι να τα ακουσεις πρωτα.Αμα τα ηχεια ακουστικα δεν σου αρεσουν μην νομιζεις οτι θα γινει κανα μαγικο με τον τροπο συνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οπως σου τα ειπε ο x-treme επανω.Μπορει αν τα συνδεσεις αναλογικα με μια πολυ καλη καρτα ηχου να παρεις καλυτερη ποιοτητα , μπορει και οχι.Αναλογα τον ενισχυτη που θα εχει το πακετο και αναλογα και την καρτα που (υποθετικα )θα αγοραζες.Αν λες οτι τωρα η καρτα σου ειναι χαλια το συνδεεις ψηφιακα.

Αλλα το βασικοτερο απο ολα ειναι να καταληξεις στα ηχεια.Και τα ηχεια καλο ειναι να τα ακουσεις πρωτα.Αμα τα ηχεια ακουστικα δεν σου αρεσουν μην νομιζεις οτι θα γινει κανα μαγικο με τον τροπο συνδεσης.

Ειναι απλο αυτο που θελω ,αλλα μαλλον δεν εκφραζομαι σωστα και δεν γινομαι κατανοητος. Ας προσπαθησω να τα ξαναπω

Αυτο που θελω ειναι ποιοτικη μουσικη και για ταινιες και για games και για music(orchestra,pop τα παντα) και να εχει αρκετη δυναμη για κανα παρτυ. Δεν θελω τα Ζ5500 γιατι μπορει να εχουν δυναμη ,αλλα στην ποιοτητα υστερουν. Τωρα που το σκεφτομαι ας μην ειναι και 5.1.

Δηλαδη ακουω ενα ηχοσυστημα το οποιο για μενα εχει πολυ καλο ηχο. Αυτο που θελω ειναι να το συνδεσω στο PC και να εχω τον ιδιο καλο ηχο. Αυτο που με εχει μπερδεψει ειναι η καρτα ηχου και τα καλωδια(αναλογικα και digital). Αν λοιπον εχω μια onboard καρτα ηχου η οποια ειναι μαπα(αλλα εχει υποδοχη για digital συνδεση) και συνδεσω το ηχοσυστημα με το pc με digital καλωδιο θα εχω την ιδια ποιοτητα ηχου? Αν οχι γιατι?

Σκοπευω να υπερβω το budget μου(αφου τα ηχεια δεν θα προοριζονται μονο για pc) και να δωσω 650-700 ευρο για ηχοσυστημα. Ακουω προτασεις για receiver,speakers κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

κοιτα

εχεις μεγαλες απαιτησεις και θα σου πω γιατι

αν θες μουσικη για παρτυ,παιρνεις δικαναλο ενισχυτη και ηχεια γουρουνια

αν θες για ποιοτικη μουσικη και ταινιες παιρνεις πολυκαναλο και ηχεια κολωνες

αν θες και τα 2 μαζι τοτε πρεπει να παρεις ηχεια κολωνες που ειναι πανακριβα...πανω απο 1000 ευρω δλδ οποτε αστο

θα σου προτεινα να παρεις εναν ενισχυτη που ειναι 5.1 αλλα εχει και 2πλοενισχυση στον στερεο ηχο ωστε αμα θες να βαλεις ειτε 2/4 ηχεια σε στερεο για μουσικη ειτε 4/5.1 για surround καταστασεις

θα συμφωνησω μαζι σου ως προς το marantz.

παντως μακρια απο επιλογες του στυλ hi-fi 500Watt souper duper mega bass system me 8 dvd/mp3/bluray/cd changer.

παρε ενισχυτη ΣΚΕΤΟ

και ηχεια της επιλογης σου

καλυτερα πηγαινε σε καποιο μαγαζι που εχει μεγαλη ποικιλια και ακουσε τα πριν παρεις.

Link to comment
Share on other sites

κ

αν θες για ποιοτικη μουσικη παιρνεις πολυκαναλο και ηχεια κολωνες

Μέγα λάθος , ποιοτική μουσική κ πολυκαναλος ήχος δεν πάνε μαζί ,έχεις ακουσει σοουλ – τζαζ – ροκ κτλ σε 5,1 ο ήχους του μπάσου είναι ψεύτικος Και δεν υπάρχει λόγος να έχεις 2 ηχεία πίσω να παίζουν στέρεο με 2 μπροστά είσαι καλυμμένος

Ο καλύτερος ποιοτικά στερεό ενισχυτής σε λογική τιμή είναι ο Yamaha RX-797RDS.

Τώρα για ηχεία ανάλογα με το βαλάντιο

Link to comment
Share on other sites

Μέγα λάθος , ποιοτική μουσική κ πολυκαναλος ήχος δεν πάνε μαζί ,έχεις ακουσει σοουλ – τζαζ – ροκ κτλ σε 5,1 ο ήχους του μπάσου είναι ψεύτικος Και δεν υπάρχει λόγος να έχεις 2 ηχεία πίσω να παίζουν στέρεο με 2 μπροστά είσαι καλυμμένος

Ο καλύτερος ποιοτικά στερεό ενισχυτής σε λογική τιμή είναι ο Yamaha RX-797RDS.

Τώρα για ηχεία ανάλογα με το βαλάντιο

+1 Και τα γούφερ όχι από κέβλαρ, αυτά τα ηχεία που έχεις διώξτα .

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι για το οnkyo cr515dab. Απ'οτι ειδα εχει πισω υποδοχη και για αλλα 2 ηχεια. Τι λετε? Να αγορασω κανα τετοιο στα 500-600 ευρο ή να παρω τελικα κανα Ζ5500 στα 235 ευρο και να συμβιβαστω?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλο αυτο που θελω ,αλλα μαλλον δεν εκφραζομαι σωστα και δεν γινομαι κατανοητος. Ας προσπαθησω να τα ξαναπω

Αυτο που θελω ειναι ποιοτικη μουσικη και για ταινιες και για games και για music(orchestra,pop τα παντα) και να εχει αρκετη δυναμη για κανα παρτυ. Δεν θελω τα Ζ5500 γιατι μπορει να εχουν δυναμη ,αλλα στην ποιοτητα υστερουν. Τωρα που το σκεφτομαι ας μην ειναι και 5.1.

Δηλαδη ακουω ενα ηχοσυστημα το οποιο για μενα εχει πολυ καλο ηχο. Αυτο που θελω ειναι να το συνδεσω στο PC και να εχω τον ιδιο καλο ηχο. Αυτο που με εχει μπερδεψει ειναι η καρτα ηχου και τα καλωδια(αναλογικα και digital). Αν λοιπον εχω μια onboard καρτα ηχου η οποια ειναι μαπα(αλλα εχει υποδοχη για digital συνδεση) και συνδεσω το ηχοσυστημα με το pc με digital καλωδιο θα εχω την ιδια ποιοτητα ηχου? Αν οχι γιατι?

Σκοπευω να υπερβω το budget μου(αφου τα ηχεια δεν θα προοριζονται μονο για pc) και να δωσω 650-700 ευρο για ηχοσυστημα. Ακουω προτασεις για receiver,speakers κ.τ.λ

Kαταλαβα τις θελεις βρε αλλα αν δεν κοιταξεις συγκεκριμενα πραγματα δεν μπορουμε να σου πουμε.

Ο xtreme σου ειπε για το dac.Xοντρικα εχεις εναν ενισχυτη και μια καρτα ηχου.Αν η καρτα ηχου εχει καλυτερο dac απο τον ενισχυτη τοτε ειναι προτιμοτερο να το συνδεσεις αναλογικα.Αν ο ενισχυτης εχει καλυτερο dac τοτε ειναι καλυτερο να το συνδεσεις ψηφιακα.Εσυ αυτη τη στιγμη δεν εχεις ιδεα τι ενισχυτη θα παρεις και εμεις δεν εχουμε ιδεα ουτε για τον ενισχυτη αλλα ουτε και για την καρτα ηχου που εχεις (η που θα αγοραζες ).Μην τρελενεσαι με τις συνδεσεις , αυτα θα τα δεις μονο σου στη πραξη.Αμα ειναι να δωσεις 600 -700 Ε για ενα συστημα τοτε δινεις και αλλα 60-70 και παιρνεις και μια καρτα ηχου (Αν ηδη δεν σε ικανοποιει το αποτελεσμα , και αν χρειαζεται και αν και αν).

Ξεχνα τις συνδεσεις προς το παρον και ασχολησου με τα ηχεια.

Τα Ζ5500 για μενα (εκτος αν εχουν τιποτα τρελες διαφορες απο τα Ζ5400 που ειχα δεν κανουν για μουσικη.Υποθετω οτι θα εχουν ενα καλο μπασακι , οπως ειχαν τα 5400 και εκει τελος.)

Αρα επιλογες :

1.Kαποιο ετοιμο πακετο .Σονυ , yamaha , pionner ,denon,crystal audio κλπ κλπ .Πακετακια ολα σε ενα με συνηθως μικρα ηχεια ενισχυτη και sub.Παιζουν αναλογα τα λεφτα απο καλα εως πολυ καλα.Απο μουσικα εως αμουσα..:hehe:Για ταινιες δεν θα βγεις χαμενος εκτος αν προσπαθησεις πολυ.:hehe:Υποστηριζουν πολλα φορμα ηχου για ταινιες κλπ κλπ

Συμπερασμα :Πας και ακους οσα περισσοτερα μπορεις (και αν) , και με κανα δικο σου cd μουσικης( να δεις τουλαχιστον τι ψαρια πιανουν και εκει).

2.Αλλο πακετο ..πχ

http://www.megamarket.gr/magnatmonitor990set-p-51186.html?filter_id=415

Ηχεια οχι μικρα ..με κολωνες κλπ κλπ.Δυστυχως σε αυτα τα λεφτα δεν θα χωρεσει μαλλον και sub.Aυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι αυτο το πακετο θα σε ικανοποιησει λιγοτερο στο μπασο.Συμπερασμα πας και τα ακους ο ιδιος.Με ενισχυτη που να ειναι μεσα στο badget σου.

3..Ενισχυτης + δυο ηχεια.Κατα προτιμηση δικαναλος ενισχυτης μια που συνηθως βαραει στα αυτια εναν πολυκαναλο.Μιλαμε για μουσικη παντα.Σε αυτα τα λεφτα εγω θα προτεινα καναν nad ,rotel.Θα εχεις κατα τη γνωμη μου πολυ ποιοτικοτερο αποτελεσμα στη μουσικη.Τωρα στις ταινιες τι να σου πω..αν παιζουν καθαρα και δυνατα γιατι να μη σε καλυπτουν ? Μειονεκτημα ..δεν θα εχεις τα κινηματογραφικα εφε και κολπα που θα εχεις με τα πιο πανω.

Πολλοι συνδυασμοι εδω( πχ Γκαζιαρης ενισχυτης αλλα και μουσικοτατος για πολλους :behringer ep 1500)..Συμπερασμα πας και τα ακους μονο σου.

4.Περιπτωση τρελο-ουτσαιντερ ουγκ.:hehe:Οπως σου προτεινε και ενα αλλο παιδι ..ο ενισχυτης trends.Mικρουλης ενισχυτης στα 150 Ε που εχει κανει κοσμο να ξεσηκωνεται για παρτη του .θελει ηχεια μεγαλης ευαισθησιας πχ klipsh.

Συμπερασμα :Eιδικος συνδυασμος που πρεπει οπωσηποτε να τον ακουσεις .

5.Και αλλα...:p

Βασικα με 600-700 Ε υπαρχουν επιλογες και συνδυασμοι αυτων.Αν θες να το κοιταξεις και δεν αρχισες ηδη να βαριεσαι...:hehe:..εδω ειναι δυο πολυ καλα ειδικευμενα σε αυτο το αντικειμενο σαιτ.

avclub.gr

avsite.gr

:bye: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.