Jump to content



Laptop που σβήνει...


kanenas3

Recommended Posts

Έχω ένα λίγο αρχαίο φορητό (Acer Aspire 1513) το οποίο παρότι σκυλί μέχρι τώρα άρχισε να σβήνει. Στην αρχή έσβηνε μετά από 20-30 λεπτά και τώρα σβήνει στα 3-5. Στην αρχή υπέθεσα ότι μετά από τόσα χρόνια θα έχουν γεμίσει σκόνη τα ανεμιστηράκια του και το άνοιξα για καθάρισμα. Μόνο εγώ έλειπα από κει μέσα αλλά τελικά το γυάλισα και το ξανακλεισα. Καμία διαφορά.

Άρχισα τα πειράματα και το έβαλα μπροστά ανοιχτό για να δω τα ανεμιστηράκια. Δουλεύανε κανονικά και τα 2 και έβγαζε κρύο αέρα, κυρίως όταν έμπαινε στα Windows καθώς εκεί αναλάμβανε το RMClock και έριχνε τη θερμοκρασία στους 22-25 βαθμούς.

Δοκίμασα να κάνω και φορμάτ αλλά έκλεινε στη μέση...

Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει...;

Link to comment
Share on other sites

όταν λες οτι στην αρχή έσβηνε σε 30 λεπτά τι ενοείς,εσβήνε στο άσχετο,έπεφτε η μπαταρία τι ακριβώς?

Εκεί που ήταν στα Windows απλά έσβηνε, είτε έκανε κάτι είτε ήταν σε idle.

Εγω υποθετω οτι εχει προβλημα με την τροφοδοσια πολλα λαπτοπ βγαζουν προβλημα με την τροφοδοσια...παντα υποθεση κανω

Κάνει το ίδιο ακριβώς και με μπαταρία και όταν το έχω στο ρεύμα.

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι να υπερθερμένεται το σύστημα τροφοδοσίας και να κλείνει γι' αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμιζει μια περιπτωση λαπτοπ 3ετιας ενος κολλητου μου μαρκας fujitju-siemens που στο τελος παρεδωσε πνευμα η μητρικη. Θα τον ρωτησω ακριβως τα συμπτωματα και θα σου πω....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.