Jump to content



Αλλαγή ψύξης σε παλιό μηχάνημα...


XtR

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

μου έφεραν έναν παλιό υπολογιστή και θέλω να τον κάνω όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο.

Θα αλλάξω ανεμιστηράκια στην κάρτα γραφικών 9600ΧΤ στον επεξεργαστή AMD Athlon XP 2500+, στο κουτί και ίσως αλλάξω και το τροφοδοτικό.

Για την κάρτα γραφικών βρήκα αυτές τις δύο ψύκτρες:

ARCTIC COOLING ACCELERO S2

και την πιο ακριβή

ZALMAN VNF100 VGA COOLER

Τι λέτε; Κάνουν; Λέω να μην χρησιμοπιήσω fans...

Για τον επεξεργαστή:

ZALMAN CNPS7000B-AL/CU

Υπάρχει κάτι άλλο στην αγορά; Θα είναι αρκετά αθόρυβη;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για την VGA βαλε ARCTIC COOLING ACCELERO S2 με 2 9,2 fans και θα εισαι τεζα κρυος(εχω την S1 ετσι σε 8800gt και ειναι μια χαρα)!

Για τον CPU την ZALMAN αυτην την εχω και εγω αλλα με τα μπλε led!Καλη ειναι και αθορυβη(Μην φανταστεις να κανεις και κανα τρελο overclocking)!

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912204

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ψύκτρα για τον επεξεργαστή είναι ΠΟΛΥ φαρδιά στο πάνω μέρος...

Πρόσεξε μην έχεις πρόβλημα γιατί μπορεί να βρίσκει πάνω στο τροφοδοτικό και να μην μπαίνει... (παθών)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Για την VGA μετά την προτροπή του stylejohn λέω για την ARCTIC COOLING ACCELERO S2 αλλά χωρίς fans... Θα έχω πρόβλημα;

Το motherboard μου είναι το GA-7N400V Pro2

Οπότε δύσκολα τα πράγματα για την ZALMAN ε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπω να μπαίνει...

Βέβαια λύση υπάρχει...

http://www.arctic-cooling.com/cpu2.php?idx=2&disc=

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=3424

Αρκετά αθόρυβη και από απόδοση λίγο πάνω από την μαμά...

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα δεν μπαινει σιγουρα!θες καποια ψυχτρα που να πιανει πανω στο socket!Οσο για την vga δεν πιστευω να εχεις προβλημα!Αλλιως βαζεις κανα fanaki μετα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα τσιμπήσω αυτές τις δύο... Να στε καλά.

κάτι ακόμα λίγο OFF TOPIC...

3200+ Athlon XP παίζει να βρω κάπου;

Επίσης αν βάλω την ΑΤΙ 3850 AGP θα δω αύξηση στις επιδόσεις για 1080p decoding κυρίως; Σκέφτομαι και αυτές τις λύσεις αν και βγαίνω εκτός προυπολογισμού...

Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνω ήδη και έχω καταλήξει σε αυτή τη λύση (AMD και 780G) αλλά μιας και μου φέρανε το παλιό pcaki μηπως του έδινα λίγο ακόμα ζωή... Είναι αυτό που είχα όταν ήμουνα φοιτητής και έχει συναισθηματική αξία. :D
Link to comment
Share on other sites

Φίλε XtR αν πας για fanless ΜΗΝ πάρεις την accelero S2 αλλα την S1 rev2.

Arctic Cooling Accelero S1 Rev.2 Vga Cooler

Arctic cooling Accelero S1 Rev. 2 VGA cooler

Θα έχεις ακόμα καλύτερες επιδόσεις, με καμία διαφορά στην τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Dante80 στα χαρακτηριστικα δεν αναφέρει στις συμβατές κάρτες την ATI 9600XT. Θα κάνει;

Επίσης μιας και βλέπω ότι είσαι διαβασμένος στο θέμα ψύξη. Γνωρίζεις αν υπάρχουν συμβατές ψύκτρες για 462 socket κι ας μην το αναφέρουν στα specs και έχω χάσει κάτι στο ψάξιμο; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ρε παιδί, νόμιζα πως είχες Nvidia 9600. Χίλια συγνώμη, έχεις δίκιο δεν κάνει. H S2 κάνει όμως και είναι η επόμενη καλύτερη επιλογή, όπως και έχεις γράψει.

Τώρα για επεξεργαστή, με γυρίζεις χρόνια πίσω. Είχα αγοράσει πολύ παλιά αυτό για ένα K7 που είχα, αλλά το τελευταίο πράγμα που μπορώ να πω γιαυτό είναι πως ήταν αθόρυβο...μακριά...XD

Για τροφοδοτικό, ρίξε μια ματιά σε αυτό. Και για κάτι πιο ποιοτικό, εδώ. Δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

οχι τοσο δυσκολο ;)

http://cgi.ebay.ie/Akasa-AMD-XP3200-and-Sempron-Low-Noise-Cooler-7cm-Fan_W0QQitemZ290257020142QQihZ019QQcategoryZ42001QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

νομιζω οτι εχω εναν η 2 ξεχασμενους απο οταν εστηνα το διπλο.Θα κοιταξω.

Που μενεις?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.