Jump to content



HDD +usb +lan +πατεντες


BeetleJuice

Recommended Posts

Πρόσφατα είδα το 2001:Οδύσσεια του διαστήματος, σε 1080, από τον δίσκο του κατεβαστηριού χωρίς πρόβλημα.

Βέβαια το να προχωρήσεις την ταινία δεν παίζει, αλλά την βλέπεις ανετότατα...

Από 100άρα του nforce2, σε 1000άρα Marvel μέσω του Level One 3460 router

Link to comment
Share on other sites

καλά τα λες. στην πράξη δεν έχω δεί πάνω από 10 mb/sec αλλά ίσως να είναι και παραπάνω. πάντως ναι το max είναι κάπου 12 mb/sec.

τώρα όσον αφορά το πόσα mb/sec είναι αρκετά για να δεις fullhd μέσω streaming. ένας μπακάλικος τρόπος υπολογισμού είναι ο εξής:

θα χρησιμοποιήσω το star wars the revenge of the sith 1080p που έχω στον σκληρό μου. έχει μέγεθος 7.92 gb και διάρκεια 2h 14m το οποίο ισοδυναμεί σε 8100 sec. άρα το μέσο bitrate είναι χοντρικά 1 mb/sec. βέβαια σε γρήγορες σκηνές θα είναι σίγουρα υψηλότερο. κατά την άποψή μου ταχύτητα της τάξης των 2-3 mb/sec είναι αρκετή. αρκεί βέβαια να είναι σταθερή. εάν όμως αρχίσεις το streaming περισσότερων από 1 ταινίες σε 2-3 clients νομίζω ότι τα πράγματα θα αλλάξουν και αρχίσει να παίζει ρόλο cpu utilization, controller σκληρός κλπ.

(με κάθε επιφύλαξη τα παραπάνω... δεν τα έχω δοκιμάσει..απλή λογική)

μαρεσε ο τροπος που το υπολογισες

σε καθε περιπτωση φαινεται να μας φτανει και να μας περισσευει παντως

δεν νομιζω οτι κανενας μας θελει να στειλει ταινια σε 3 clients , για ποιο λογο εξαλλου

αυτο που λες για το μηχανημα θα το δεις σιγουρα σε φαση fast forward ας πουμε

εκει ισως τα φτυνει αν δεν ειναι γρηγορο

βεβαια αλλο το να μοιραζει το αρχειο το σεβερακι και αλλο να το παιζει το ιδιο μονο του

δεν ειναι το ιδιο πραγμα

οταν το μοιραζει απλα δεν απασχολειται με γραφικα

οταν το παιζει θες καλο μηχανημα...

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα είδα το 2001:Οδύσσεια του διαστήματος, σε 1080, από τον δίσκο του κατεβαστηριού χωρίς πρόβλημα.

Βέβαια το να προχωρήσεις την ταινία δεν παίζει, αλλά την βλέπεις ανετότατα...

Από 100άρα του nforce2, σε 1000άρα Marvel μέσω του Level One 3460 router

την ειδες απο το δισκο τι εννοεις

την εκανες streaming ή την ειδες απο το ιδιο το κατεβαστηρι με δικο του Player?

ωραια ταινια btw και δεν την εχω σε 1080

Link to comment
Share on other sites

ισως καποιος πολυ ψαγμενος να μας πει τι διαδικασια ακολουθει το μηχανημα οταν γινεται αιτηση για access στον δισκο μεσω δικτυου

αυτα τα προτοκολλα και οι εντολες τι απασχολουν , το cpu , την λαν ,τον controller του δισκου ΤΙ?

παιζει ρολο το cpu και το bus ας πουμε?

η ραμ και τα Mhz στις ραμ?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι την έβλεπα στο PC μου με steam από το κατεβαστήρι.

Αυτό με το fast forword που είπα, εννοώ ότι δεν είναι εύκολο να το κάνεις όταν βλέπεις μέσω steam, και μάλιστα με 100άρα, γιατί κάνει ποοοοοοοολυυυυυυυ ώρα να φτάσει εκεί που θες.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον στελνει εντολη να παει η ταινια παρακατω και μεχρι το μηχανημα να διαβαζει παρακατω σερνονται τα παντα

ξερω και γω υποθεσεις κανω

απλα μου ακουγεται λογικο αν το μηχανημα δεν ειναι γρηγορο

αν ειναι γρηγορο κ δεν ειναι ενα απλο κατεβαστηρι τοτε δεν ξερω γιατι θα γινοταν αυτο

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαστήρι είναι, 1800+ (downclocked στα 1,150) 2*512 ΒΗ-5 (@200 2-2-2-5), NF2 Ultra, 40άρης ATA133, on-board 100mbit

Νομίζω ότι το ψάξιμο για το σημείο που ζήτησα, γίνεται συνεταιρικά και από τα 2 PC οπότε παίζει και το Lan, γιατί μόνο του το καθένα είναι πολύ πιο γρήγορο στο fast forward.

Επίσης εγώ είμαι με Raid0, αν και από την στιγμή που τραβάω με 6MB/s από το δίκτυο, δεν πρέπει να παίζει και πολύ ρόλο...

Link to comment
Share on other sites

Η 1000mbit/s ουσιαστικα αποδιδει περιπου 400mbit δοκιμασμενη με ειδικο εργαλειακι και με 3 τυπους καλωδιων(Δικτυα υπολογιστων-Μαθημα στη σχολη)

Αυτο που καναμε με τον καθηγητα ηταν να φτιαξω εγω ενα Rj45 να παρουμε ενα ετοιμο αθωρακιστο και ενα θωρακισμενο. Και με τα 3 δεν ξεπερασαμε τα 500mbit σε transfer..

Ισως και να κανω λαθος..απλα τα αποτελεσματα του test λεω..

Νομιζω πως ενα μικρο pc θα σε βολεψει καλυτερα..βεβαια θα καιει περισσοτερο..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.