Jump to content



Watercooling Stacker STC-T01


simeon

Recommended Posts

ΚΑλησπερα,

ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

επιπλεον ενα μεγαλο ευχαριστω στον geoal για τις πολυτιμες συμβουλες του :T:

Το βαψιμο εγινε με σπρεϋ της ΜΟΤΕΚ απο πρακτικερ.

Εσωτερικα ειναι μαυρο ματ και εξωτερικα μαυρο μεταλικο. (το πρασινο το ήθελα λιγο ποιο φωτεινο)

Να πω οτι χρησιμοποιησα ασταρι + 2-3χερια χρωμα + βερνικι (ματ για το μεσα και γυαλυστερο για το εξω)

Το χρωμα μου που δουλευτηκε ποιο ευκολα απο ολα ηταν το ματ βερνικι (που ειναι και χρωμα) και εχω την εντυπωση πως βγήκε και το ποιο ανθεκτικο (τουλαχιστον απο κατι χτυπηματακια στην τοποθετηση αυτο φανηκε)

Επισης οποιος βαφει του προτεινω, αυτο που εχει γραφει πολλές φορές, οτι δηλαδη μεταξυ των στρώσεων ενα πολυ ελαφρυ περασμα με γυαλοχαρτο. Εγω δεν το εκανα και εχουν μεινει "σκουπιδακια" (δεν ειναι ενοχλητικα αλλα αν θελεις τελειο αποτελεσμα νομιζω χρειαζεται)

Ακομη επειδη πηγα να το ξυσω με σβουρακι στην αρχη και εφαγα 1-2 σημεια περισσοτερο οταν πηγα να ζητησω σιδεροστοκο για να το καλυψω μου ειπαν πως για τετοια λεπτοδουλεια ειναι ποιο χρησιμο αυτο που χρησιμοποιουν τα φανοποιια αυτοκινητων για να κανουν τετοιες λεπτοδουλειες. Τελικα δεν το χρησιμοποιησα γιατι το "εφερα" με καλο ξυσιμο με γυαλοχαρτο αλλα ισως να το χρειαστει καποιος αλλος (δεν θυμαμαι ομως πως μου το ειπε αλλα φανταζομαι θα το ξερουν σε τετοια μαγαζια)

Για το στησιμο χρησιμοποιηθηκαν λαστιχα και ρακορ 1/2¨

Η αντλια & tank ειναι της alphacool eheim 1000 station 12V (υγρό Coolermaster Aquagate NC-1)

Οι ανεμιστήρες ψυγείου πισω και πανω φυσάνε προς τα έξω. Οι μπροστά προς τα μέσα (με φίτρο μπροστά για την σκόνη)

Σκληροί 1 WD 250G, 1 WD 640G & ενας Samsung 500G. (υπαρχει και αναμονη για αλλον ενα 640G) με 2 Χ 4-in-3 Device Module

Όλοι οι ανεμιστήρες έχουν συνδεθεί πάνω στο Scythe Kama Meter με την χρήση πολλών SHARKOON 3-PIN Y-CABLE

Υπήρχε και ο μακρόστερος ανεμιστήρας της coolermaster αλλα ακομη και στις χαμηλες στροφές ήταν ο ποιο θορυβώδης οποτε αφαιρέθηκε και στην θέση του τοποθετήθηκε ενας 12ρης που να ρίχνει αέρα πάνω στο motherboard και τη VGA

Με αυτό το setup ο επεξεργαστης (E8500 3,4G default ταση) είναι στους 32-33 βαθμούς (ο ένας πυρήνας και ο αλλος 2-3 περισσότερους) σε standby ενώ σε full περίπου 42-43. Θα κάνω όμως περισσότερα τεστ (και VGA) και θα ενημερώσω ;)

Link to comment
Share on other sites

το κουτάκι σου πολύ ωραίο simenon αλλα το μονο που

με χαλάει είναι το κυκλικό διπλα (θα μου πεις είναι από

τον ανεμιστήρα που έβγαλες) αλλα πολύ πιο όμορφο θα

ήταν αν το έκοβες τετράγωνο με στογyιλεμενες γωνιές:flower:

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο, η αρχικη σκεψη ηταν αυτη, αλλα δεν προχωρησα γιατι φοβήθηκα το αποτελεσμα και δεν ήθελα να ρισκαρω με κατι που δεν τηα μπορουσα να ξαναφτιαξω μετα.......

και μαλιστα ειχα σκεφτει το μπροστα ημικυκλειο να εμενε και να κοβοταν σε τετοιο σχημα

post-8233-1416073661,6652_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.