Jump to content



Μηχανοκίνητος Αθλητισμός


astrolabos

Recommended Posts

Το ξέρω ότι σε πολλούς φαίνεται βαρετό το να παρακολουθήσεις 24 ώρες αγώνα!!

Αλλά όταν το podium κρίνεται στο τελευταίο γύρο του αγώνα τότε αξίζει κάθε λεπτό!!

Όσοι έχετε το χρόνο, πραγματικά αξίζει να δείτε έστω τις τελευταίες 2 ώρες των 24 ωρών στο Spa!!

 

Οι τελευταίες 3 ώρες των 24 ωρών του πρωταθλήματος endurance Blanc pain:

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Delijohn said:

κλαίω με τον σχολιαστή... ωωωω λα μακλαγέεεν... ωωω λα λαμπογγκινίιιι ω λαλαλαλαλαα κελ ντομααααζ :sarcastic:

Για αυτό το λόγο ακούς μόνο radio le mans :p

 

Αλλά όπως και να έχει τουλάχιστον οι τελευταίες 2 ώρες ήταν κάτι παραπάνω απο συναρπαστικές!!

Φέτος οι περισσότεροι endurance αγώνες έχουν δώσει μεγάλες συγκινήσεις!!

(Η Bentley ακόμα πρέπει να τραβάει τα μαλλιά της :hehe: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είδα τους 2 αγώνες F1 μαζεμένους.

Ουγγαρία βαρέθηκα στην αρχή, στο τέλος είχε σαφώς πιο ενδιαφέρον.

Γερμανία, ανέλπιστα γρήγοροι οι ταύροι.

Όσο για το συμβάν με το καθίκι τον Ροσμπεργκ, ο μικρός καλά του τα χωσε

https://t.co/Z5gdETKwiu

http://www.snappytv.com/snaps/social_post_race_interview_-_ves_on_ros_incident__lewis_know-_fitspj

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά με τρώει εδώ και καιρό ένα πράγμα και δε το χω σχολιάσει αλλά ήρθε ο καιρός.

Βλέπω τους αγώνες F1 απο skysports όποτε έχω χρόνο και μου χει κάνει εντύπωση ένα πράγμα.

 

Ο Martin Brundle είναι στόκος? Ο τύπος είναι και πρώην οδηγός formula 1 και σχεδόν σε όλα τα αγωνιστικά συμβάντα/ατυχήματα δίνει δίκιο σε αυτόν που έκανε τη μαλακία. Και το χει κάνει πάρα πολλές φορές.

 

Τρανταχτό παράδειγμα, αγώνας Γερμανίας, πετάει ο Rosberg έξω απ την πίστα τον Verstappen. Και δίνει αμέσως ο Brundle δίκιο στον Rosberg, και μετά απο λίγο τρώει 5 second penalty o Rosberg. Κάτσε ρε Brundle μεγάλε, δηλαδή είναι ο άλλος δίπλα σου, και έχεις δικαίωμα να πέσεις πάνω του να τον βγάλεις έξω απ την πίστα και είτε να σκοτωθείτε είτε να βγει ο άλλος εκτός πίστας?

 

Δηλαδή πραγματικά έχω παρακολουθήσει πόσα video και έχω διαβάσει πόσους κανονισμούς περί κώδικα σωστής οδηγικής συμπεριφοράς απο ανθρώπους με μεγάλη εμπειρία, και ο Brundle κάθε φορά τα καταρρίπτει όλα και δίνει δίκιο στον φταίχτη.

 

Προωθεί δηλαδή επικίνδυνες και ανάρμοστες οδηγικές συμπεριφορές, και δίνει την εντύπωση σε κάποιον άμαθο θεατή ότι  ο οδηγός που έκανε τη βλακεία είναι και ήρωας και τι καλά που τα κατάφερε που χάλασε και τον αγώνα του άλλου.

 

Έχει τελείως διαστρεβλωμένη άποψη περί σωστού και λάθους και επαναλαμβάνω ήταν και οδηγός ο ίδιος. Πόσο πιο τραγικός

Έγινε επεξεργασία από D4rkst3EL
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα χαρακτήρα και έλλειψη στοιχείων.

Οι αγωνοδίκες έχουν πολλαπλές κάμερες και τηλεμετρία.

Οπότε κάτι που σε εμάς είναι Χ , τελικά ήταν Ψ.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως, δεν μπορώ να πω ότι είμαι τελείως αντίθετος με όσα λέει παρά μόνο σε πρόσφατα συμβάντα με Ρόμπεργκ.

Γενικά είναι υπέρ της πολύ επιθετικής οδήγησης , οπότε εκεί που εγώ βλέπω dive bomb , εκείνος βλέπει προσπάθεια για προσπέραση.

 

Αλλά οκ, όπως είπα, όλοι είμαστε διαφορετικοί.  

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, liakjim said:

Είναι θέμα χαρακτήρα και έλλειψη στοιχείων.

Οι αγωνοδίκες έχουν πολλαπλές κάμερες και τηλεμετρία.

Οπότε κάτι που σε εμάς είναι Χ , τελικά ήταν Ψ.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως, δεν μπορώ να πω ότι είμαι τελείως αντίθετος με όσα λέει παρά μόνο σε πρόσφατα συμβάντα με Ρόμπεργκ.

Γενικά είναι υπέρ της πολύ επιθετικής οδήγησης , οπότε εκεί που εγώ βλέπω dive bomb , εκείνος βλέπει προσπάθεια για προσπέραση.

 

Αλλά οκ, όπως είπα, όλοι είμαστε διαφορετικοί.  

 

Και εγώ είμαι υπερ της επιθετικής οδήγησης αλλά δίνει δίκιο ώρες ώρες σε πολύ εξόφθαλμα πράγματα.

 

Και όντως όλα τα dive bomb τα λέει καλές προσπεράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως και ποιος τα κάνει.. μη ξεχνάς ότι εσένα δεν σε πληρώνει κανένας να λες τη γνώμη σου εδώ, αυτόν τον πληρώνουν να στηρίζει τους άγγλους "ημίθεους" ή τον νέο ΜΑΓΙΚΟ μαξ για κάποιο πολύυυυ περίεργο λόγο.. επίσης πολλές φορές ακόμα κι οι ίδιοι οι αγωνοδίκες διαφωνούν.. ενώ είναι τρεις.. και σκέψου ότι έχουν τηλεμετρίες και βλέπουν ποιος έστριψε και πότε ή αν κάποιος φρέναρε νωρίτερα ή αργότερα κλπ.. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα σωστός ο@Delijohn γιατί τελικά αυτός ο Max πρέπει να ειναι εντελώς Λαλάκας και κομπλεξικός!

Το σύστημα σε άλλη περίπτωση οδηγού (βλέπε απανωτά κλεισίματα σε Kimi) θα είχαν σπεύσει για τιμωρίες...

Τωρα όλα καλά και αβαβα...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Χωρις να θέλω να είμαι δογματικός σε οποιαδήποτε κρίση μου, μπαίνω στην διαδικασία να πω ότι την F1 την έχουν καταντήσει ολίγον τσίρκο...

Μακάρι να αναθεωρήσω γιατί ειναι κάτι που δεν με κάνει χαρούμενο!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής πέρα της πρώτης στροφής του αγώνα, όλα τα υπόλοιπα incidents (στη turn 5) είναι dive bombs!!

Κάποιοι θα πουν πως είναι καλό γιατί προσφέρει θέαμα, εγώ πιστεύω δε θα έπρεπε να του δώσουν πίσω τη θέση απο τη στιγμή που τους έχει πετάξει ουσιαστικά εκτός πίστας!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/28/2016 at 4:08 PM, troffeo said:

Απόλυτα σωστός ο@Delijohn γιατί τελικά αυτός ο Max πρέπει να ειναι εντελώς Λαλάκας και κομπλεξικός!

 

Έχει διαβάσει κανείς σας τη σελίδα του πατέρα Verstappen στη wikipedia? Έχει κατηγορηθεί δυό φορές για κακοποίηση, μια της γυναίκας του και μία της κοπέλας του και μάλιστα στη δεύτερη περίπτωση ήταν και απόπειρα δολοφονίας.

 

To 1998 Jos και ο πατέρας του βρέθηκαν ένοχοι για επίθεση που προκάλεσε κάταγμα κρανίου σε κάποιον.

https://en.wikipedia.org/wiki/Jos_Verstappen

 

Τα παραπάνω για τον πατέρα βέβαια και όχι το γιό.

 

Και το κλείσιμο που έκανε ο Max στον Kimi ήταν πολύ κακό. To έκανε αφότου άλλαξε ο kimi γραμμή και τελευταία στιγμή.

 

Η formula πάντως είναι σε πολύ καλά επίπεδα ασφάλειας και ευτυχώς ο magnussen δεν έπαθε κάτι σοβαρό μετά απο τέτοια τράκα.

 

12.5G έδειξε το όργανο και έφυγε και το headrest απο τη θέση του. Οι δυνάμεις πρέπει να ήταν τρομακτικές.

Έγινε επεξεργασία από D4rkst3EL
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.