Jump to content



Flex License Manager Setup


mech5107

Recommended Posts

Λοιπόν,

Προσπαθώ να στήσω ένα flex license server και έναν client.

Η άδειά μου είναι για 5 θέσεις, αν αυτό λέει κάτι, εγώ 2 pc θα έχω να δουλεύουν και ο server.

Λοιπόν, έχω στήσει κανονικά τον server, μου λέει στο διαγνωστικό ότι είναι OK, οπότε πάω στον client.

Βασικά δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται συνήθως, αλλά η εταιρία του software δίνει ένα tool που έχει σαν επιλογή: license file, server και triple server.

Εγώ δίνω το όνομα του server, το computer name βασικά και τρέχω το πρόγραμμα που θέλω να δουλέψω και βγάζει error και δεν βρίσκει τον server.

Εχει κανείς στήσει τέτοιο πράγμα να με βοηθήσει λίγο?

Info για το lan.

Server IP: 192.168.0.1, 255.255.255.0

PC1 IP: 192.168.0.2, 255.255.255.0, 192.168.0.1, 192.168.0.1

Workgoup: UoP και στα 2.

Για ρίξτε γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

Ποιό πρόγραμμα θες να δουλέψεις?

Εμένα στο tribon, μου ζητούσε 2 φορές να του περάσω τα στοιχεία. Μια ips.. και ονόματα server, και την άλλη να του βρώ και το path για το licence key στο server.

Link to comment
Share on other sites

Ricardo Wave και Ricardo Vectis, είναι 1D και 3D CFD προγράμματα...

Το license είναι κοινό και για τα 2 progr.

Ο server φαίνεται να δουλεύει, μιας και στο server status και στο server diagnostics φαίνεται να διαβάζει την άδεια και δεν βγάζει κανα σφάλμα...

Ενα που παρατήρησα τώρα είναι ότι λέει ο server κάπου 304@UoPR-Server, το 304 είναι το port?

Στον client που το δοκίμασα, δεν με άφησε και έλεγε πως το port πρέπει να είναι 1024 και πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω το πως να αλλάξω port...ούτε για το sharing, κάτι επιλογές για borrow λέει και έχει να βάλεις να επιστρέφονται οι άδειες σε συγκεκριμένες ώρες μέρες...

Το LMTools 10.8 χρησιμοποιώ...

Βασικά είμαι τελείως noobάς στο θέμα, οπότε μπορεί τόση ώρα να λέω μακακίες...:p

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή το αρχειάκι δεν το έχω στα χέρια μου, μιας και βρήκα λύση για χρήση των προγραμμάτων χωρίς FlexLM, οπότε είναι λίγο δύσκολο να σε βοηθήσω. Ϊσως την Δευτέρα που θα είμαι στη σχολή. Sorry...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.