Jump to content



ubuntu-networking


saradis1

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Βρε παιδιά έχω ένα πρόβλημα. Δεν είμαι γνώστης του ubuntu αλλά θέλω εναν υπολογιστή να τον κάνω webserver. Το ρύθμισα για lamp server, έχω static ip σε αυτόν τον υπολογιστή, εγκατέστησα apache, myslql και php και θέλω να κάνω αρχικά τα πολύ απλά πράγματα:

-Να κάνω ping απο άλλο υπολογιστή που δεν είναι στο ίδιο δίκτυο με αυτόν

-Να κάνω share έναν φάκελο και να μπορεί να τον δει κάποιος μέσω internet.

-Ανεβάσω μια σελίδα που σκοπεύω να φτιάξω.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με οδηγίες προς έναν άσχετο?

Ευχαριστώ πάρα πολύ.:T:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα πρέπει να πεις στο router σου να προωθεί τη πόρτα 80 (ή όποια άλλη πόρτα χρειάζεσαι) του

pc με το ubuntu προς τα έξω, ώστε να μπορείς να το δείς απο έξωτερικές διευθύνσεις.

Επίσης για το ping θα πρέπει να πεις στο router σου να επιτρέπει το ping απο εξωτερικές διευθύνσεις.

Καλό θα ήταν πριν ανοίξεις τις πόρτες στο router να ασφαλίσεις τον apache, ωστε να μην έχεις προβλήματα.

Ψάξε στο internet για secure apache ubuntu και θα βρεις αρκετά. Τα πολύ βασικά που πρέπει να κάνεις είναι

να μειώσεις το timeout, να μην επιτρέπεις στον apache να ακολουθεί links, να μην επιτρέπεις στο apache να

βγει απο συγκεκριμένα directories που θα του πεις εσύ (virtual hosts), να περιορίσεις τα μεγάλα requests, να

μην επιτρέπεις τη μέθοδο TRACE στους http headers, να μειώσεις τις πληροφορίες για το σύστημα που δίνει ο apache.

Επιπλέον θα πρέπει να ασφαλίσεις και τη php (ψάξε για secure php ubuntu).

Υπάρχει ένα ωραίο προγραμματάκι του google που λέγεται ratproxy το οποίο μπορεί να σου βγάζει προβλήματα

ασφαλείας που έχει ο webserver σου (αφού πρώτα έχεις σηκώσει μια σελίδα). Υπάρχουν και άλλα παρόμοια

προγραμματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα πρέπει να πεις στο router σου να προωθεί τη πόρτα 80 (ή όποια άλλη πόρτα χρειάζεσαι) του

pc με το ubuntu προς τα έξω, ώστε να μπορείς να το δείς απο έξωτερικές διευθύνσεις.

Επίσης για το ping θα πρέπει να πεις στο router σου να επιτρέπει το ping απο εξωτερικές διευθύνσεις.

Καλό θα ήταν πριν ανοίξεις τις πόρτες στο router να ασφαλίσεις τον apache, ωστε να μην έχεις προβλήματα.

Ψάξε στο internet για secure apache ubuntu και θα βρεις αρκετά. Τα πολύ βασικά που πρέπει να κάνεις είναι

να μειώσεις το timeout, να μην επιτρέπεις στον apache να ακολουθεί links, να μην επιτρέπεις στο apache να

βγει απο συγκεκριμένα directories που θα του πεις εσύ (virtual hosts), να περιορίσεις τα μεγάλα requests, να

μην επιτρέπεις τη μέθοδο TRACE στους http headers, να μειώσεις τις πληροφορίες για το σύστημα που δίνει ο apache.

Επιπλέον θα πρέπει να ασφαλίσεις και τη php (ψάξε για secure php ubuntu).

Υπάρχει ένα ωραίο προγραμματάκι του google που λέγεται ratproxy το οποίο μπορεί να σου βγάζει προβλήματα

ασφαλείας που έχει ο webserver σου (αφού πρώτα έχεις σηκώσει μια σελίδα). Υπάρχουν και άλλα παρόμοια

προγραμματάκια.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. θα τα δοκιμάσω όλα αυτά. μέχρι στιγμής κατάφερα να κάνω ping και προώθησα μια port στο router. όλα τα άλλα απο Δευτέρα στη δουλειά. Αν κολλήσω σε κάτι, θα ρωτήσω. Ευχαριστώ!

Αλήθεια, ποιο πρόγραμμα προτείνετε για να ανεβάσω μια σελίδα? (Φυσικά δεδομένο οτι έχω host name και απλά θέλω να την ανεβάσω στο νετ. ποιά ειναι η διαδικασία?:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, ποιο πρόγραμμα προτείνετε για να ανεβάσω μια σελίδα? (Φυσικά δεδομένο οτι έχω host name και απλά θέλω να την ανεβάσω στο νετ. ποιά ειναι η διαδικασία?:tomato:

Αναλόγως τι σελίδα θέλεις να φτιάξεις.

Αν θες κάτι απλό και στατικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο html και κάποιο πρόγραμμα σαν το NVU που είναι

παρόμοιο με το Dreamwave.

Αν θες δυναμικό site (να μηλάει με βάση και να ανανεώνει τις πληροφορίες) πρέπει να πας σε php. Η καλύτερη και

πιο εύκολη λύση σε αυτή τη περίπτωση είναι να κατεβάσεις ένα CMS όπως το Joomla, Drupal, Typo3, ...

Αν το εγκαταστήσεις και το σετάρεις μπορείς εύκολα να φτιάξεις το site απο τον firefox.

Αν ψάξεις στο internet θα βρείς πολλές σελίδες που να αναφέρονται και στο NVU και στα CMS που ανέφερα, για το

πως μπορείς να τα δουλέψεις...

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τι σελίδα θέλεις να φτιάξεις.

Αν θες κάτι απλό και στατικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο html και κάποιο πρόγραμμα σαν το NVU που είναι

παρόμοιο με το Dreamwave.

Αν θες δυναμικό site (να μηλάει με βάση και να ανανεώνει τις πληροφορίες) πρέπει να πας σε php. Η καλύτερη και

πιο εύκολη λύση σε αυτή τη περίπτωση είναι να κατεβάσεις ένα CMS όπως το Joomla, Drupal, Typo3, ...

Αν το εγκαταστήσεις και το σετάρεις μπορείς εύκολα να φτιάξεις το site απο τον firefox.

Αν ψάξεις στο internet θα βρείς πολλές σελίδες που να αναφέρονται και στο NVU και στα CMS που ανέφερα, για το

πως μπορείς να τα δουλέψεις...

Αν κατάλαβα καλά, και στο drupal και στο Typo3 πρέπει στην ουσία να έχεις ήδη ένα host name. Κάνω λάθος?

Αν θέλεις να φτιάξεις πρώτα την σελίδα και μετά να πάρεις το όνομα?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, και στο drupal και στο Typo3 πρέπει στην ουσία να έχεις ήδη ένα host name. Κάνω λάθος?

Αν θέλεις να φτιάξεις πρώτα την σελίδα και μετά να πάρεις το όνομα?

Το hostname είναι άσχετο με το site που θα φτιάξεις. Οποιοδήποτε site φτιάξεις στο μηχάνημά σου και είναι έτοιμο,

δίνεις το ip σου στον host-provider και το συνδέει με το hostname που έχεις αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή όμως γιατί ορισμένα CMS όπως πχ το Joomla 1.0.x (στο 1.5.χ δεν ισχύει αυτό) στο configuration του δηλώνετε το domain.

Επομένως εάν έχει δηλωθεί εκεί το "localhost" που θα το πάρει και αυτόματα εάν η εγκατάσταση του γίνει local, τότε ο άλλος που θα πάει να το δει, στην ουσία θα προσπαθεί να ανοίξει η σελίδα τοπικά στο PC του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.