Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ W/C συστημα


ΦΟΥΦΟΥΤΟΣ

Recommended Posts

μάλιστα μάλιστα έμενα πάντως οι D5 μου η πιο παλιά είναι 4-5 χρονιά σε αυτό το setup και δεν έχει πάθει πότε τίποτα. και όχι μόνο έμενα άλλα και άλλον 1000 παιδιών.

δεν είναι αντλίες ενυδρείου ακα eheim hydor που τα κλανανε για πλάκα.

πόσο καιρό είπαμε έχεις w/c?

Και η Hydor μια χαρά την παλεύει 3 χρόνια tank-l30-rad-cpu-gpu-tank:P

ενα 6μηνο γιατι?

εγω σου μιλαω απο αποψη κοινης λογικης

μπορεις να μου εξηγησεις τι κερδιζεις οταν εχεις το ψυγειο μετα την αντλια?

Η αντλία για να μετακινήσει το νερό, πρέπει να παράγει κάποιο ποσό έργου, το οποίο αυξάνει την θερμοκρασία της και το νερό στην έξοδο της αντλίας έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία από την είσοδό της. Οπότε είναι καλύτερο από θέμα επιδόσεων να πάει αμέσως στο ψυγείο και να ψυχθεί και κρύο να πάει στα block και από κει στο tank και πάλι από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

6 μήνες έχεις στύση πόσες 1-2 υδροψιξεις?

ε σε 4-5 χρονιά έχω στύση καμιά 20αρια και δίκες μου και φίλων και πότε δεν είχαμε πρόβλημα και πάντα είχαμε το βέλτιστο αποτέλεσμα.

Δεν θέλω να διαφωνήσω μαζί σου, έχεις μεγάλη εμπειρία. Εγώ έστησα πριν κάνα 2 μηνο τη δικιά μου (σε intel E8400) ως εξής:

αντλία-CPU-ψυγείο-αντλία.

τανκ δεν έχω ακόμα.

Η λογική είναι ότι πρέπει η θερμότητα της cpu να απάγεται αμέσως από το ψυγείο. Η αντλία ελάχιστα (σχεδόν καθόλου) θερμαίνει το νερό στην έξοδό της. Αυτή είναι η άποψη που συμμερίζομαι, μετά από ΠΟΛΛΕΣ αναγνώσεις θεμάτων στο internet.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.