Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ W/C συστημα


ΦΟΥΦΟΥΤΟΣ

Recommended Posts

Καλησπερα, εχω το εξης συστημα

Q9550,asus striker extreme II, corsair 2x2 1800mz, sapphire 4870x2,tagan tg900, cosmos S

Ενδιαφερομαι για την τοποθετηση υδροψυξης αποτελουμενη απο τα παρακατω:

Laing D5-MCP655 12V

DangerDen 5.25 Single Bay Reservoir

TFC Xchanger 360

EK-FC4870 X2 CF

Swiftech Apogee GTZ

καμια προταση για συνδεσμολογια? Θα ειναι αρκετο το ψυγειο ωστε να συνδεσω και το waterblock της μητρικης?

Υπολογιζω μετριο Ο/C για χρηση 24/7.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ξεκινάς βάζοντας το ψυγείο πάνω

την αντλία στην θέση του κάτω 12αρι.

το τανκ στην κάτω κάτω 5 1/4.

η συνδεσμολογία θα είναι τανκ-αντλια-ψυγειο-cpu-vga-τανκ

ναι είναι ακρετο το ψυγείο για μέτριο o/c

Link to comment
Share on other sites

ξεκινάς βάζοντας το ψυγείο πάνω

την αντλία στην θέση του κάτω 12αρι.

το τανκ στην κάτω κάτω 5 1/4.

η συνδεσμολογία θα είναι τανκ-αντλια-ψυγειο-cpu-vga-τανκ

ναι είναι ακρετο το ψυγείο για μέτριο o/c

εχεις κανει λαθος η μου φαινεται?

σωστοτερη συνδεσμολογια ειναι τανκ,ψυγειο,αντλια,cpu,vga,τανκ.:crazy:

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το ζεστο νερο θα πηγαινει στην αντλια και θα την ταλαιπωρει!

μαλλον εσυ δε ξερεις τι λες!:p

εγω το εχω τανκ -αντλια-ψυγειο-cpu-τανκ δεν ειναι σωστο αυτο;μηπως θα πρεπει να το κανω ετσι οπως το λες θα δω καμια διαφορα η οχι;γενικως ειναι μεγαλο μπερδεμα ο καθενας λεει την δικη του γνωμη για το θεμα βεβαια ολες οι γνωμες ειναι δεκτες γιατι καμια φορα ειμαστε σιγουροι οτι ειναι σωστο και στο τελος κατι εχει γινει λαθος και αντε ξανα απο την αρχη:):)

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω τανκ -αντλια-ψυγειο-cpu-τανκ δεν ειναι σωστο αυτο;μηπως θα πρεπει να το κανω ετσι οπως το λες θα δω καμια διαφορα η οχι;γενικως ειναι μεγαλο μπερδεμα ο καθενας λεει την δικη του γνωμη για το θεμα βεβαια ολες οι γνωμες ειναι δεκτες γιατι καμια φορα ειμαστε σιγουροι οτι ειναι σωστο και στο τελος κατι εχει γινει λαθος και αντε ξανα απο την αρχη:):)

Αυτό δεν είναι και το ποιο γλυκό.. Δεν μπορώ να κλείσω το Pc εδώ και 9 μήνες από τις μετατροπές Lol :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι και το ποιο γλυκό.. Δεν μπορώ να κλείσω το Pc εδώ και 9 μήνες από τις μετατροπές Lol :hehe:

ωραια μου τα λες μεχρι εδω να προτιμησω την συνταγη αυτη που προτεινεις ναι η οχι αξιζει να κανω δοκιμη;:o:o

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το ζεστο νερο θα πηγαινει στην αντλια και θα την ταλαιπωρει!

μαλλον εσυ δε ξερεις τι λες!:p

μάλιστα μάλιστα έμενα πάντως οι D5 μου η πιο παλιά είναι 4-5 χρονιά σε αυτό το setup και δεν έχει πάθει πότε τίποτα. και όχι μόνο έμενα άλλα και άλλον 1000 παιδιών.

δεν είναι αντλίες ενυδρείου ακα eheim hydor που τα κλανανε για πλάκα.

πόσο καιρό είπαμε έχεις w/c?

Link to comment
Share on other sites

Το σωστότερο είναι πρώτα αντλία μετά ψυγείο.

Αυτό που κερδίζεις είναι ότι όση θερμότητα πηγαίνει στο νερό απ' την αντλία φεύγει στο ψυγείο.

Απ' την άλλη ναι,η αντλία παίρνει ζεστό νερό,αλλά δεν έχει πρόβλημα,άλλωστε το νερό δεν είναι και καυτό.

Btw κι εγώ έτσι παίζω πάρα πολύ καιρό,χωρίς προβλήματα.

Από εκεί και πέρα,πρακτικά διαφορές θα δεις ανεπαίσθητες,οπότε για μένα παίξε αναλόγως με το πώς σε βολεύει ο σωλήνας.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον κοστακι αλλά James bond έχω δίκιο

6 μήνες έχεις στύση πόσες 1-2 υδροψιξεις?

ε σε 4-5 χρονιά έχω στύση καμιά 20αρια και δίκες μου και φίλων και πότε δεν είχαμε πρόβλημα και πάντα είχαμε το βέλτιστο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.