Jump to content



Overclock απορίες


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.

Θέλω να ασχοληθώ με το overclock αλλά ξέρω λίγα.

Αρχικά νομίζω ότι πρέπει να εξοικειωθώ με τις ρυθμίσεις και επιλογές του Bios, σωστά;

Μπορείτε να μου πείτε ποιες είναι οι βασικές ρυθμίσεις που μπορώ να κάνω στο Bios για τον επεξεργαστή και τις μνήμες;

Ακόμη ξέρω ότι η συχνότητα του επεξεργαστή είναι ίση με τον πολλαπλασιαστή επί μία συχνότητα(FSB-τι είναι ακριβώς αυτό; )

Για τις μνήμες όμως ξέρω σχεδόν τίποτα. Πως αλλάζει η συχνότητα των μνημών και πως αποδίδει καλύτερα το σύστημα; (είχα διαβάσει ότι καλύτερα είναι να υπάρχει αναλογία 1/1 στο FSB και στη συχνότητα των μνημών). Για τις μνήμες ισχύει κάτι σαν τον επεξεργαστή (CPU Freq=multi*FSP);

Οι μνήμες είναι αυτές(μπορώ να κανω κάτι με αυτές ή πάω για αλλαγή; ), ο επεξεργαστής ο i3 530 και μητρική η MSI P55 GD65

http://imageshack.us/photo/my-images/807/90631410.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/12/43800782.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/703/63326982.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/198/70244084.png/

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν και οι απορίες :)

Στον πρώτο οδηγό κάθε φορά που ανεβάζει το BCLK ανεβάζει και το DRAM Frequency. Με ποιο κριτήριο ανεβάει τη DRAM Freq ;

Here we can see that the DRAM Bus voltage is at 1.66v - This is your main memory voltage setting, Asus X58 boards tend to go from 1.64v to 1.66v, missing out the 1.65v that our modules are rated at, and that Intel recommend to be the maximum on the i7 platform. If your memory is rated for 1.65v (which many triple channel kits are) try and stick at 1.64v or 1.66v to be safe, it's really easy to damage memory modules by over-volting them and in a new twist the CPU can be damaged by over-volting the memory too, so don't be tempted to go higher, of course, if your memory uses 1.6v or less, then you don't need to worry about this!
Αυτό γιατί γίνεται; Πως μπορώ να ξέρω τα όρια(λίγο που έψαξα δεν βρήκα για τις δικές μου)
DRAM Frequency - DDR3 - 1282MHz - If you use memory that is slower than 1600MHz, you can use the next lowest setting here, however, if you use faster memory, such as 1866MHz or even 2000MHz, please stick with this setting for now.
To DRAM Freq δεν είναι το ίδιο με τη συχνότητα των μνημών; Αν ναι γιατί αφού αυτός έχει 1600MHz μνήμες το κατεβάζει στα 1282MHz; Επίσης τι εννοεί με αυτό που έχω bolt ;
Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα αρχιτεκτονικης.Ανεβαζοντας το παλιοτερο FSB/το νεοτερο BCLK αλλαζει και η συχνοτητα των μνημων(DRAM Frequency).Χοντρικα ειναι Linked συχνοτητες.Παρτο σαν δεδομενο.

Απο εκει και περα μπορεις να ρυθμισεις την συχνοτητα των μνημων σου (στην πλησιεστερη Rated/ονομαστικη των δικων σου) αλλαζοντας τους λεγομενους διερετες των μνημων.

Δες στο BIOS σου στην επιλογη DRAM Freq οτι εχει 3-4-5 επιλογες.

Επισης κατι αλλο για να μην μπερδευτεις πχ DRAM Frequency 1333 σημενει πραγματικη συχνοτητα μνημων 666Μhz (1333/2) (αυτη που διχνει το CPUz) λογο οτι οι μνημες ειναι DDR(Double Data Rate).και αυτο παρτο σαν δεδομενο.

Εσενα ο σκοπος σου τωρα ειναι να αρχιζεις να ανεβαζεις BCLK κρατοντας της μνημες σου κοντα στα 1333 mhz (λογικα μεχρι 1600 παιζουν αν τις δωσεις μεχρι 1.65) και να βρεις και τις αναλογες τασεις στα Vcore,VTT κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαιρέτες πως θα ονομάζονται και πως λειτουργούν; Αν αλλάξω μόνο το BCLK αλλάζει αυτόματα και η DRAM freq; Πως είναι καλύτερα να το έχω; Αυτόματα ή χειροκίνητα.

Τι γίνεται όμως με τη συχνότητα των μνημών; Αν ανεβάσω τη συχνότητα, τι πετυχαίνω και τι γίνεται αν λειτουργούν με μεγαλύτερη τάση;

Καλύτερα είναι να τις ανεβάσω στα 1600MHz ή να τις αφήσω στα 1333;

Τα timings τι σχέση έχουν; Εδώ που διάβασα, ενώ οι μνήμες έχουν CL 6-9-6-24 τις αλλάζει σε CL 7-9-7-20

Link to comment
Share on other sites

Οι διαιρέτες πως θα ονομάζονται και πως λειτουργούν; Αν αλλάξω μόνο το BCLK αλλάζει αυτόματα και η DRAM freq; Πως είναι καλύτερα να το έχω; Αυτόματα ή χειροκίνητα.

Τους διαιρετες δες τους σαν επιλογες συχνοτητας των μνημων.Βρισκονται εκει που λεει DRAM Frequency. Αν αλλαξεις την επιλογη θα δεις οτι εχει διαφορετικες συχνοτητες λειτουργιας.

Αλλαζει αυτοματα οποτε μην σε απασχολει.Ειναι "συνδεμενα μεταξυ τους" οπως σου ειπα παραπανω.

Τι γίνεται όμως με τη συχνότητα των μνημών; Αν ανεβάσω τη συχνότητα, τι πετυχαίνω και τι γίνεται αν λειτουργούν με μεγαλύτερη τάση;

Καλύτερα είναι να τις ανεβάσω στα 1600MHz ή να τις αφήσω στα 1333;

Ανεβαζοντας την συχνοτητα εχεις καλυτερες επιδοσεις σε συγκεκριμενα προγραμματα. Δωσε 1.65v στης μνημες και μεινε αναμεσα στα 1333 - 1600 με 9-9-9-27.

Τα timings τι σχέση έχουν; Εδώ που διάβασα, ενώ οι μνήμες έχουν CL 6-9-6-24 τις αλλάζει σε CL 7-9-7-20

Τα timings μην τα μπλεκεις ακομα.Γενικα οσο ποιο μικρα τοσο ποιο καλα,αλλα τοσο και ποιο πολυ ζορι για τις μνημες.Γενικα δεν θα μπορεσεις να παιξεις και πολυ με τις δικιες σου.

---------- Post added at 14:54 ---------- Previous post was at 14:52 ----------

Δες και αυτο θα σου χρειαστει :D

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?266589-The-OverClockers-BSOD-code-list

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που ανεβαζεις το BCLK, επηρεάζεις την συχνότητα λειτουργίας πολλών υποσυστημάτων του υπολογιστή σου, όπως την συχνότητα του επεξεργαστή, των RAM, του chipset και του uncore.

Αν λοιπον έστω κι ενα από αυτά τα υποσυστήματα δεν ειναι σταθερό με την καινουρια τιμή που θέτεις στο bclk τότε προφανως δεν θα εχεις επιτυχημενο overclocking. Στο forum εχουν γραφτει πολλες τεχνικες για την μεθοδο overclocking. Αφιερωσε λιγο χρονο διαβαζοντας τα θεματα στο overclocking section του Outofspecs και θα παρεις μια ιδεα.

Προφανως οι μνημες οσο πιο ψηλα, τόσο πιο γρήγορα. Οσο πιο ψηλά τις πας, τόσο πιο πολύ ζορίζονται, για αυτο αν τις εχεις auto, αυξάνουν τα timings για να αντεξουν. Αλλα και παλι, αν δεν δωσεις τάση :p

Link to comment
Share on other sites

Λέω να αρχίσω.

Σκέφτομαι να βάλω μία τάση(θα δοκιμάσω με 1.35V και 1.4V) και με τα κουμπιά που έχει πάνω η μητρική να ανεβάζω το BCLK και να στρεσάρω με prime95. Μέχρι ποια θερμοκρασία είναι εντάξει να πάω; (έχω την V10 της CM).

Πρώτα όμως λέω να ανεβάσω την τάση στις μνήμες στο 1.65V και τη συχνότητα στα 1600MHz με 9-9-9-27 και να τρέξω memtest.

Μήπως έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;

Panea έψαξα και βρήκα ένα θέμα σου και όντως με διαφώτισε αρκετά:)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινας λαθος κατα την αποψη μου.

Το να βαλλεις χοντρικα μια ταση δεν λεει κατι. Κατσε και ψαξε το HW σου θα μαθεις πως συμπεριφερετε 5-5 bclk steps για αρχη.To ΟC ειναι δοκιμες.βρες μονος σου τις τασεις. Δωσε σταθερο VTT/IMC Voltage=1.22,PLL=1.8 για να εισαι καλυμμένος και μετα παιζεις με Vcore.Οσο ανεβαζεις συχνοτητα τοσο θα ζηταει ρευμα.Με βηματα και αυτο.Παρε μια κολλα χαρτι και σημείωνε τα κιολας.

Της μνημες δεν μπορεις να της βαλλεις στα 1600 αν δεν ανεβασεις το Bclk. Αν ανεβασεις το bclk θα ανεβει και ο CPU.Πως θα βγαλλεις ακρη τι φταιει?

η μεθολογια ειναι να βρεις που παιζει ο CPU χωρις να δημιουργουνε προβλημα οι μνημες..και μετα να ψαξεις και τις μνημες (με αλλους διαιρετες).

μεχρι 70-75 βαθμους καλα εισαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμε με σταθερα βηματα.Μπορεις να τρεχεις HyperPi για ενδεικτική σταθεροτητα .

Αν δεν σου κανει κοπο και εχεις κανενα δισκο στην ακρη δοκίμασε εκει με κανενα αλλο λειτουργικό..μην χαλάσεις το υπάρχων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι είναι και δεν το δοκίμασα :)

Δοκίμασα αρχικά με 160MHz*22=3520 MHz με τάση στα 1.3V και αφού στρέσαρα ανέβασα σταδιακά το BCLK στα 170MHz στρέσαρα και πάλι ανέβασα στα 175 και στρέσαρα. Όμως η τάση στο CPU-Z ήτανε 1.26V και όχι 1.3V(γιατί;) και έτσι έκλεισα και άλλαξα από τα bios την τάση στα 1.27V με BCLK στα 180MHz. Και πάλι όμως το CPU-Z λέει 1.23V(το ίδιο και το HWMonitor)

http://imageshack.us/photo/my-images/402/75713813.png/

(και η φωτο από τις μνήμες όταν το BCLK είναι 180MHz) http://imageshack.us/photo/my-images/31/70295276.png/

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος..:D

Λογικα το Bclk θα 200αρισει οποτε και οι μνημες θα πανε στα 1600 :D

Οταν στρεσαρεις και εχει Load ο CPU εμφανίζεται το φενόμενο Vcore Droop δλδ εσυ δινεις 1,3 και αυτο περνει 1,27 οποτε εχεις 0,03-0,05V Droop.Πεφτει δλδ.

Να υποθεσω οτι τρεχεις Prime Small FFTs? Αυτο στρεσαρει μονο τον CPU και οχι τις RAM.

Ελπιζω να το αφησες καμια ωρα..:D

Link to comment
Share on other sites

Όντος το Small FFT έκανα.

Το άφησα 1ώρα και 20 λεπτά, με θερμοκρασίες λιγότερο από 60 αλλά με τους ανεμιστήρες στους 1600RPM (και δεν έχω controller) που είναι κάπως...Γενικά η V10 μάπα μόνο το peltier κάνει δουλειά...

To VDrop είναι καλό δηλαδή; Αν βάλω τη τάση στα 1.23 θα είναι εντάξει ή θα πέσει κι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αρχικά με 160MHz*22=3520 MHz με τάση στα 1.3V και αφού στρέσαρα ανέβασα σταδιακά το BCLK στα 170MHz στρέσαρα και πάλι ανέβασα στα 175 και στρέσαρα. Όμως η τάση στο CPU-Z ήτανε 1.26V και όχι 1.3V(γιατί;) και έτσι έκλεισα και άλλαξα από τα bios την τάση στα 1.27V με BCLK στα 180MHz. Και πάλι όμως το CPU-Z λέει 1.23V(το ίδιο και το HWMonitor)

http://imageshack.us/photo/my-images/402/75713813.png/

(και η φωτο από τις μνήμες όταν το BCLK είναι 180MHz) http://imageshack.us/photo/my-images/31/70295276.png/

Καλη αρχη στον μαγικο κοσμο του OC!!!!

λοιπον, ενα βασικο εργαλειο ειναι το CPU-Tweaker. Eιναι σαν cpu z και memset μαζι.

δευτερον, κατεβασε το prime 26,5. Ειναι οptimized για i3/i5/i7.

Prime τρεχουμε blend για κανενα 3ωρακι...

Παρε ενα excel με τα βηματα που ειχα ακολουθησει εγω για να φτασω στα 4200.

[ATTACH]13666[/ATTACH]

και εδω τα stable settings μου.

post-543-1414343579,2512_thumb.jpg

;)

post-543-1414343581,0174_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.