Jump to content



new pc


auber002b

Recommended Posts

καλησπέρα ,

κοιτάω για καινούργιο pc χωρίς οθόνη μέχρι 400€

για βασική χρήση γραφείου κυρίως office , internet & download , και αναπαραγωγή avi/mkv κτλ.

τα παιχνίδια έρχονται σε 2η μοίρα , και η σκέψη είναι να προστεθεί αργότερα κάποια vga.

αν και κατέληξα στα 448€ τα οποία δεν περνάνε πολύ το όριο που είχα βάλει θα ήθελα να τη γνώμη σας και τι προτείνετε να αλλαχτεί .

m/b Asus P5Q-VM (λόγω DVI κυρίως) (110)

cpu Intel C2D 7300 box (115)

ram CellShock v2 2GB kit DDR2 800 4-4-4-12 (50)

hdd WD 250GB raid edition (53)

Samsung SH-S223F DVDRW sata (26)

case Chieftec CG-01b (40)

coolermaster M520 real power modular (55)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ αλλά δεν θέλω AMD , για Intel ενδιαφέρομαι :hm:

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις τον ανώτερο Western Digital 640GB HDD , καθώς και ένα καλύτερο κουτί όπως το Antec Three Hundred ή το CoolerMaster Centuriom RC-590-KKN1-GP Black. Στα άλλα κομπλέ είσαι.

οκ , για τον δίσκο όντως αξίζει , η διαφορά είναι 6€ ,

αλλά επειδή ήδη έχω περάσει τα 400€ , για τα cases μάλλον όχι .

σε m/b ή cpu , αξίζουν ή όχι .

ο cpu ανεβαίνει λίγο , σε αυτό το m/b ?

Link to comment
Share on other sites

αλλά επειδή ήδη έχω περάσει τα 400€ , για τα cases μάλλον όχι .

Μην κάνεις το λάθος και πάρεις το συγκεκριμένο πάντως. Κακή ποιότητα κατασκευής, και το κυριότερο, παίρνει κυρίως ανεμιστήρες 80 και 92 mm αντί για 120αρηδες που έχουν όλα τα σωστά σχεδιασμένα κουτιά. Το αποτέλεσμα είναι αυξημένος θόρυβος για την ίδια ψύξη, ή χειρότερη ψύξη για τον ίδιο θόρυβο. Επίσης, είναι πολύ στενό (180mm) με αποτέλεσμα να έχει πρόβλημα στο μέλλον στην περίπτωση που θα θέλεις να αγοράσεις μια ψήκτρα της προκοπής για τον επεξεργαστή σου (για να μειώσεις επιπλέον τους θορύβους στο PC σου. Έχε υπόψιν πως για την χρήση που το θέλεις, είναι αρκετά σημαντικό να έχεις ένα αθόρυβο σύστημα)...;)

Αν πρέπει όπως και δήποτε να κρατήσεις το budget, τότε πήγαινε σε αυτό που είναι τουλ. σωστά σχεδιασμένο σαν κουτί.

SHARKOON REBEL9 VALUE

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να πάρεις μικρότερο τροφοδοτικό

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=793418&catalog=20&category=69977705

Φτάνει και περισέυουν 450W(μην σου πω και 400)

Μπορείς επίσης να πάρεις πιο φτηνές μνήμες (Πάλι 2gb στα 800). Δεν θα σου προσφέρουν τίποτα ιδιαίτερο τα 4αρια στο timing

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1148990&HYMNIMIMEGETHOS=2+x+1GB&category=69977727&catalog=20

Κουτί αυτό

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1050249&catalog=20&category=69977695

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλους που μου απάντησαν μέχρι τώρα ,

από την αρχική μου σύνθεση έχω αλλάξει τον δίσκο , έβαλα τον 640gb με +6€ ,

και το κουτί με το CoolerMaster Elite 330 Black -5€ άρα είμαστε στα ίδια.

τα άλλα λέω να τα κρατήσω , το m/b αυτό γνωρίζει κανείς αν έχει δυνατότητες για o/c .

όχι τίποτα τρελό απλά να ανεβάσει λίγο τον επεξεργαστή , ειδικά αργότερα που θα μπει και η vga .

ή o 7300 δεν υπερχρονίζεται , να δώσω 10€ παραπάνω για τον 8300 ?

**το pc δεν είναι για μένα τον ίδιο αλλά για ξαδερφάκι μου που σιγά σιγά μπαίνει στο θεμα...

απλά για να μην του έρθουν και όλα μαζεμένα και ανέβει πολύ η τιμή , κρατάει μια παλιά οθόνη και vga θα βάλει αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

μιας και ειναι για (μικρο φανταζομαι) ξαδερφακι..δεν ξερω πως θα σου φιανοταν η ιδεα αντι για intel chipset να επαιρνες μια με nforce.

Αν δεν απατωμαι βρισκεις και με 50-60Ε.Η καποια με ιντελ παλι αλλα g31.

ΠΧ καποια gigabyte g31 με 50λιγα ευρω.Μεχρι τα 110 που εχει asus ειναι μακρυς ο δρομος.ΚΑλλιστα μπορεις να βαλεις μια νορμαλ προς καλη καρτα, (3850 ,4670)

Αλλη εναλλακτικη ειναι μια (hold your horses and tomatos) asrock g43.

Σου δινει ενα module που βγαζει dvi και display port.(@70ligaE)

Σε περιπτωση που απορεις ..αυτη μαζι με εναν E5200 ολα default παιζουν μια χαρα 1080p.

Κουτι δες και το centurion 590 δες και ενα αλουμινενιο(πολυ μου αρεσει αυτο το κουτακι απο τα φτηνα!!)

Link to comment
Share on other sites

μιας και ειναι για (μικρο φανταζομαι) ξαδερφακι..δεν ξερω πως θα σου φιανοταν η ιδεα αντι για intel chipset να επαιρνες μια με nforce.

Αν δεν απατωμαι βρισκεις και με 50-60Ε.Η καποια με ιντελ παλι αλλα g31.

ΠΧ καποια gigabyte g31 με 50λιγα ευρω.Μεχρι τα 110 που εχει asus ειναι μακρυς ο δρομος.ΚΑλλιστα μπορεις να βαλεις μια νορμαλ προς καλη καρτα, (3850 ,4670)

Αλλη εναλλακτικη ειναι μια (hold your horses and tomatos) asrock g43.

Σου δινει ενα module που βγαζει dvi και display port.(@70ligaE)

Σε περιπτωση που απορεις ..αυτη μαζι με εναν E5200 ολα default παιζουν μια χαρα 1080p.

Κουτι δες και το centurion 590 δες και ενα αλουμινενιο(πολυ μου αρεσει αυτο το κουτακι απο τα φτηνα!!)

ναι την είδα την μητρική που λες , έχει την ίδια onboard vga με το Asus P5Q-VM που σκέφτομαι ,

την Intel Graphics Media Accelerator X4500HD , και αυτός είναι ο λόγος μαζί με το DVI που την διάλεξα.

αν και η διαφορά τους είναι 30€ περίπου θα προτημίσω την Asus και λόγο ονόματος και λόγο πιο νέου chipset.

άρα θα του βγάλω μάλλον την παρακάτω σύνθεση να πάει να το παραγγείλει , πιστεύω τον υπερκαλύπτει για την ώρα.... τι να πούμε εμεις που ξεκινάγαμε με μονοψήφια hz επεξεργατή και μονόχρωμες οθόνες....χαχα:laughing::laughing::laughing:

m/b Asus P5Q-VM (λόγω DVI κυρίως) (110)

cpu Intel C2D 8300 box (126)

ram CellShock v2 2GB kit DDR2 800 4-4-4-12 (50)

hdd WD 640GB WD6400AAKS (59)

Samsung SH-S223F DVDRW sata (26)

case CoolerMaster Elite 330 Black (36)

coolermaster M520 real power modular (55)

συνολο 462€ , είμαστε λίγο παραπάνω αλλά δεν βλέπω κάτι άλλο.

σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας!

Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.