Jump to content



Δεν μπορώ να flasharw νέο BIOS


bezdim

Recommended Posts

Aγαπητοί συμφορουμίτες έχω το εξής πρόβλημα...

Η μητρική μου είναι η ASUS M2A-VM. Aποφάσισα να πάρω έναν Phenom 9850 ή 9950.

Έτσι λοιπόν είπα να κάνω ένα BIOS update για να ενεργοποιήσω την υποστήριξη Phenom.

Πάω λοιπόν στην Asus.com βρίσκω 2 bios update utilities, το afudos και ένα utility της Phoenix.

Το θέμα είναι ότι πάω να ανοίξω ένα από αυτά, πετάγεται ένα παραθυράκι για κάτι δέκατα του δευτερολέπτου, και μετά ξανακλείνει!

Το λογισμικό είναι vista home premium 32bit αυθεντικά με όλα τα updates...

Tίς πταίει? Καμιά ιδέα παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ενημερωτικά και μόνο λέω ότι μόλις τέλειωσε το EZ Flash το pc έκλεισε και δεν έκανε ποστ (μαύρη οθόνη και έτσι), οπότε του έκανα τυχαία ένα Clear CMOS και δούλεψε με το νέο BIOS.

Eρωτησούλα: Τώρα που υποστηρίζει Phenom η μητρική, θα παίζει σα να είχε native υποστήριξη ή θα "κόβει" κάπου?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ενημερωτικά και μόνο λέω ότι μόλις τέλειωσε το EZ Flash το pc έκλεισε και δεν έκανε ποστ (μαύρη οθόνη και έτσι), οπότε του έκανα τυχαία ένα Clear CMOS και δούλεψε με το νέο BIOS.

Είναι γνωστό ότι χρειάζεται έναι clear CMOS μετά από bios update για να δουλέψει. Εσύ το ανακάλυψες τυχαία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι χρειάζεται έναι clear CMOS μετά από bios update για να δουλέψει. Εσύ το ανακάλυψες τυχαία.

Koίτα δεν το ήξερα, αλλά είπα να το δοκιμάσω και τελικά πέτυχε. Κανένα manual δεν ανέφερε κατί όμως. Ίσως να θεωρείται common sense...

την εχεις καιρο?

Nαι την έχω από πέρυσι τα χριστούγεννα, κάποια στιγμή θα αναβαθμιστεί και αυτή. Επίσης δε με πολυνοιάζει που δε θα παρω 9950 διότι η διαφορά είναι μόλις 200mhz ανά πυρήνα. Πιό πολύ ήθελα κάτι τετραπήρυνο για encoding και για οικονομικούς λόγους, επέλεξα AMD...

Eπίσης να αναφέρω ότι δεν ασχολούμαι και πολύ με overclock...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έβαλα τον 9750...

Αλλά δυστυχώς όταν οταν μπεί στο ΒΙΟS μου βγάζει ένα σφάλμα "CMOS checksum error - defaults loaded".

To ίδιο μου κάνει και με τον 6000+. Το ΒΙΟS είναι το τελευταίο -έκδοση 2101-.

Το pc κολλάει και δεν μπορώ να κάνω τπτ.

Μήπως παρέδωσε πνεύμα η μητρική? :cry:

Υ.Γ.έχω κάνει κάμποσα clear cmos με jumper αλλά και μπαταρία, καθ' όλη τη διάρκεια του βάλε-βγάλε των επεξεργαστών...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.