Jump to content



χαλασμενο PSU-ιδεες για επισκευη


BeetleJuice

Recommended Posts

λοιπον εχουμε εδω ενα LC550

τι παρουσιαζει

μπαινει στο ρευμα , συνδεεις μητρικη , αν η μητρικη εχει λαμπακια ολα αναβουν κανονικα

μολις πατας διακοπτη δεν συμβαινει τπτ

αφου λες ρε μπας κ χαλασε ο διακοπτης?

δοκιμαστηκε σε 2 μητρικες και αντι για διακοπτη βραχυκυκλωμα με το χερι στην μητρικη

ξανα τπτ

αρα ο διακοπτης εκτος

μετα δοκιμαστηκε χωρις μητρικη , με jack στο 24πινο

τπτ επισης

αρα μητρικη δεν ειναι , ειναι αμιγως θεμα τροφοδοτικου

μετραμε για περιεργες τασεις σε 12 κ 5 , ολες μηδεν (0,01 περιου)

η 5VSB ειναι σωστη 5 volt , γιαυτο και παιζουν τα λαμπακια της μητρικης εξαλου

η 5αρα για power on φερνει 5 volt στον ακροδεκτη για Power on

αρα επισης τιποτα απο αυτα

παμε να το ανοιξουμε

ολα αριστα μεσα , τιποτα περιεργο

ακομα κ σκονη μηδεν

μετραμε τα καλωδια πρασινο κ μαυρο μπας κ δεν ερχεται εντολη

και τα 2 οκ

αρα εντολη ερχεται για Power on

μυρωδιες τιποτα , σκασιματα τιποτα , pcb οχι μαυρισμενο , ουτε καν κιτρινισμενο απο την χρηση

παμε για μετρηση primary

απο βισμα 220 μεχρι και γεφυρα ολα οκ

ασφαλεια οκ

γεφυρα οκ

στον μετασχηματιστη βλεπω 7 volt AC αλλα ειναι κλειστο το τροφοδοτικο , μαλλον και αυτος δειχνει οκ

οι δικες μου ιδεες ειναι

η κατι τρεχει με το μοσφετ ή αντισταση εκκινισης

η κατι τρεχει με το ολοκληρωμενο που αναλαμβανει ελεγχο τασεων και εκκινιση

οποιες ιδεες θα μαρεσαν

κυριως απο AN7

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

η κατι τρεχει με το ολοκληρωμενο που αναλαμβανει ελεγχο τασεων και εκκινιση

To αυτό πιστεύω και εγώ.

Κάνει κανένα περίεργο θόρυβο?

Τπτ μεγάλης συχνότητας?

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν είναι πολύ πιθανό αυτό που λέτε

Πόσο πείρα έχεις από ηλεκτρονικά;

Έχεις παλμογράφο;

Μπορείς να στείλεις μία φωτογραφια από την πλακέτα για να σου πω που να ψάξεις;

Το πως θα ψάξεις για το πρόβλημα εξαρτάται από την τοπολογία και τα ολοκληρωμένα και στοιχεία ισχύος που έχει το τροφοδοτικό.

Ας ξεκινήσουμε:

- Είναι active PFC ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

To αυτό πιστεύω και εγώ.

Κάνει κανένα περίεργο θόρυβο?

Τπτ μεγάλης συχνότητας?

οχι Ακη , δεν εχουμε φαινομενο υψισυχνου ηχου

Το πως θα ψάξεις για το πρόβλημα εξαρτάται από την τοπολογία και τα ολοκληρωμένα και στοιχεία ισχύος που έχει το τροφοδοτικό.

Ας ξεκινήσουμε:

- Είναι active PFC ή όχι;

ωπα

καλως τον

ναι εχω φτιαξει περιπου 8 τροφοδοτικα

εχω φτιαξει και απο το μηδεν

εχω παλμογραφο

αν κρινω απο τα πηνια τα μεγαλα , μαλλον δεν εχει Pfc

θα σηκωσω φωτο

που ησουν εσυ τοσο καιρο που ψαχνουμε ψυλλους στα αχυρα κορμι?

ε?

σηκωνω φωτο κ μιλαμε εκτενεστερα

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!

Κορμί και εγώ; πσσσσς σαν παράσιμο ακούγεται! λολ

Ρίξε μια φώτο να την δω :)

Αν δεν είναι αPFC είναι πίο εύκολη η υπόθεση. Τα active είναι παλιόπαιδα, τα passive και τα απλά είναι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι αPFC είναι πίο εύκολη η υπόθεση. Τα active είναι παλιόπαιδα, τα passive και τα απλά είναι τα ίδια.

οι ηλεκτρονικοι ειναι κορμια απο μονα τους

αυτεπαγγελτα

:p

εχω φτιαξει και apfc...

απλα οταν εχει χοδρο προβλημα το φτιαχνω

οταν εχει μικρο αποτι φαινεται κολλαω...

post-1246-1416073663,2709_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

χμ... πολύ παλιά τοπολογία, εκείνο το εξάρτημα που λες ότι μπορεί να έχει πρόβλημα είναι 99% υπέυθυνο για το standby τροφοδοτικό (Vsb) το οποίο όπως λες παίζει.

Τί ολοκληρωμένα έχει επάνω η πλακέτα; (494 και 393 μάλλον θα έχει).

Link to comment
Share on other sites

χμ... πολύ παλιά τοπολογία, εκείνο το εξάρτημα που λες ότι μπορεί να έχει πρόβλημα είναι 99% υπέυθυνο για το standby τροφοδοτικό (Vsb) το οποίο όπως λες παίζει.

Τί ολοκληρωμένα έχει επάνω η πλακέτα; (494 και 393 μάλλον θα έχει).

κατσε μαστορα

οταν λες οτι αυτο ειναι οκ εννοεις το "suspect mosfet" που εχω γραψει?

αυτο ειναι υποπτο γιατι ειχε πανω κατι σαν καμμενο σκουπιδι και απλα τοχω βαλει στα "υπο ελεγχο"

αυτο αποσο ξερω ειναι το vsb και οντως αν δεν ειχε το καμενο σκουπιδι πανω του δεν θα το κοιτουσα καν

εγω λεω οτι μαλλον φταιει εκει που γραφω IC , το ολοκληρωμενο

εκει κοντα καταληγει και το πρασινο καλωδιακι

αυτο ειναι το πρωτο υποπτο

το θεμα ειναι αυτο πως να το βγαλω και πως να το ελεγξω

δεν ειναι κ το πιο ευκολο πραγμα...

με ρωτησες αν εχω παλμογραφο , τι ειχες στο μυαλο σου να δουμε μαυτον?

γιατι απαξ και το τροφοδοτικο δεν κανει καν trigger δεν μπορω να σκεφτω που θα μας φανει χρησιμος ο παλμογραφος

υπαρχουν σαυτα τα IC καποιες πυλες ελεγχου που μπορω να δω αν καποια ειναι καμμενη ΧΩΡΙΣ να το βγαλω ολο εξω?

επισης να ρωτησω το εξης

αν η πυλη ειναι καμμενη που κανει το trigger , μπορω ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ να την παρακαμψω , να κανει trigger το psu σαν jack, να το μετρησω , να δω αν ειναι οκ στα υπολοιπα εξαρτηματα και ΜΕΤΑ να αλλαξω το IC (που πλεον θα ειμαι σιγουρος οτι μονο αυτο φταιει )

πιο λογικο μου ακουγεται να το τσεκαρω οσο ειναι πανω παρα οταν τοχω στο χερι...

για δωσε τα φωτα σου κορμαρα

AS339P-E1 ειναι το ολοκληρωμενο

με την ευκαρια να σε ρωτησω κ για μια αλλη επισκευη που κανω

σε ενα 600αρι με Pfc εντοπισα το mosfet καμμενο , το ενα απο τα 2 .ειναι το 500βολτ 18 αμπερ της fairchild.

δεν το βρηκα πουθενα και πηρα αντι αυτου το μεγαλυτερο σε μεγεθος 14 αμπερ 500 βολτ

το ζητημα ειναι οτι ειναι με πιο μακρια ποδια και πιο μεγαλο σωμα .θα πρεπει να κοντινω τα ποδια για να μπει

τωρα αυτο λογικα λες ποτε να φτανει να χρειαστει αυτα τα 4 αμπερ παραπανω που δεν εχει και να τα τιναξει ολα?

και δευτερον , λες να μην δουλευει σωστα που δεν θαναι ταιριασμενο με το αλλο που κανουν μαζι την ιδια δουλεια?

ο φανος θα μου φερει το 20 αμπερ 500 βολτ στο ιδιο μεγεθος

να κανω την επισκευη με το 14αρι ή καλυτερα να περιμενο το 20αρι?

και αν ειναι να αλλαξω ενα ή και τα 2 μαζι ζευγαρι και ας μην εχει το αλλο τπτ?

μην το καταδικασω χωρις λογο το τροφοδοτικο απο μια βιασυνη

επισης μια ακομα ερωτηση

επισκευασα ενα τροφοδοτικο αλλο και το τελικο αποτελεσμα ειναι να δουλευει μεν αλλα κανει σαν μεγαφωνο

δεν μιλαω για να στησεις αυτι και να ακους ηλεκτρονικο θορυβο

μιλαω για ΜΕΓΑΦΩΝΟ , το ακους περιπου στα 10Khz απο τα 2 μετρα ανετα

εγω λεω οτι ειναι ο μεγαλος μετασχηματιστης βραχυκυκλωμενος ή τεζα τελοσπαντων

εσυ?

Link to comment
Share on other sites

κατσε μαστορα

οταν λες οτι αυτο ειναι οκ εννοεις το "suspect mosfet" που εχω γραψει?

αυτο ειναι υποπτο γιατι ειχε πανω κατι σαν καμμενο σκουπιδι και απλα τοχω βαλει στα "υπο ελεγχο"

αυτο αποσο ξερω ειναι το vsb και οντως αν δεν ειχε το καμενο σκουπιδι πανω του δεν θα το κοιτουσα καν

Αφού πέρνεις Vsb άστο προς το παρόν αυτό.

εγω λεω οτι μαλλον φταιει εκει που γραφω IC , το ολοκληρωμενο

εκει κοντα καταληγει και το πρασινο καλωδιακι

αυτο ειναι το πρωτο υποπτο

AS339P-E1 ειναι το ολοκληρωμενο

Αυτό είναι τελεστικός ενισχυτής, κοιτάζει αν οι τάσεις είναι σωστές και δίνει το Powergood και κόβει όταν έχεις υπερταση. Δεν δημιουργει αυτό τους παλμούς για τα δύο τρανζίστορς ισχύος. Πρέπει να υπάρχει και άλλο ένα IC στην πλακέτα.

Τον παλμογράφο θα τον χρειαστείς για να δεις αν διμιουργούνται οι παλμοί που οδηγούν τα τρανζίστορ ισχύος.

Σχετικά με την άλλη επισκευή πές μου τα δυο Part numbers να σου πω ακριβώς. Κανονικά δεν πρέπει να κάνεις την αλλαγή που πας να κάνεις. 4 Α δεν είναι πολλά αλλά άλλα χαρακτηριστικά εχουν πιο πολύ σημασία απο τα 4 Α.

Για το τρίτο τροφοδοτικό που κάνει σαν μεγάφωνο δεν μπορεί να είναι ο μετασχηματιστής κομμένος γιατί μάλλον αυτός τρίζει από υπερφόρτωση, πρέπει να αναζητήσεις κάποιο σημειο βραχυκυκλώματος ή μεγάλης κατανάλωσης ή κάποιο άλλο πρόβλημα στο PWM κύκλωμα που σου φτάνει τον μετασχηματιστη στον κόρο (=δλδ τα τρανζίστορ σπρώνουν στον μετασχηματιστή πιό πολύ ενέργεια από ότι είναι φτιαγμένος να περνάει). Αυτό μπορεί να συμβεί από λάθος εξάρτημα στα FET ισχύος αν τα έχεις αλλάξει με άλλο τύπο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού πέρνεις Vsb άστο προς το παρόν αυτό.

Αυτό είναι τελεστικός ενισχυτής, κοιτάζει αν οι τάσεις είναι σωστές και δίνει το Powergood και κόβει όταν έχεις υπερταση. Δεν δημιουργει αυτό τους παλμούς για τα δύο τρανζίστορς ισχύος. Πρέπει να υπάρχει και άλλο ένα IC στην πλακέτα.

Τον παλμογράφο θα τον χρειαστείς για να δεις αν διμιουργούνται οι παλμοί που οδηγούν τα τρανζίστορ ισχύος.

Σχετικά με την άλλη επισκευή πές μου τα δυο Part numbers να σου πω ακριβώς. Κανονικά δεν πρέπει να κάνεις την αλλαγή που πας να κάνεις. 4 Α δεν είναι πολλά αλλά άλλα χαρακτηριστικά εχουν πιο πολύ σημασία απο τα 4 Α.

Για το τρίτο τροφοδοτικό που κάνει σαν μεγάφωνο δεν μπορεί να είναι ο μετασχηματιστής κομμένος γιατί μάλλον αυτός τρίζει από υπερφόρτωση, πρέπει να αναζητήσεις κάποιο σημειο βραχυκυκλώματος ή μεγάλης κατανάλωσης ή κάποιο άλλο πρόβλημα στο PWM κύκλωμα που σου φτάνει τον μετασχηματιστη στον κόρο (=δλδ τα τρανζίστορ σπρώνουν στον μετασχηματιστή πιό πολύ ενέργεια από ότι είναι φτιαγμένος να περνάει). Αυτό μπορεί να συμβεί από λάθος εξάρτημα στα FET ισχύος αν τα έχεις αλλάξει με άλλο τύπο.

Ναι οκ εχω διαβασει για τελεστικους αν και δεν τους παω μια

ειναι απο αυτα τα πραγματα που οσο τα ψαχνεις τοσο ξενερωνεις απο τον τροπο που ειναι γραμμενα τα βιβλια

εμενα μαρεσουν τα απλα πρακτικα βιβλια με απτα παραδειγματα και βρισκω ολο θεωρειες και αοριστα πραγματα

εκειπου διαβαζεις σου πεταει ας πουμε μια φαση , ενα ολοκληρωμα και οκ τρεχα γυρευε

περιεργο εγω νομιζα οτι αυτα τα 2 κυκλωματα , δλδ ελεγχος τασης και παλμος εκκινισης βγαινουν απο το ιδιο ολοκληρωμενο...

αποσο λες κανω λαθος

εχει οντως αλλο ενα κοντα

απλα επειδη το "βαρος" των παλμων θεωρητικα δεν ειναι κ τπτ σπουδαιο νομιζα οτι δεν θα εχει και δευτερο εξαρτημα αποκλειστικα γιαυτο

αρα ειναι το αλλο

κατσε να το δω κ θα στο πω

ειναι το

AZ7500BP-E1

630J36

τωρα με τον μεγεθυντικο ειδα κατι

οπως κοιτας την φωτο , εχει 3 μετασχηματιστες οκ? ο ενας κατω αποτον αλλο.

κοιτα τον ΠΑΝΩ πανω

αριστερα του εχει το σημειο εξοδου του

εκει υπαρχουν 2 διοδακια μικρα απλα και λιγο πιο αριστερα το ολοκληρωμενο

ε εκει το Pcb εχει λιγο πιο σκουρο χρωμα

οχι ομως και ανησυχητικο , απο μακρια δεν θα το προσεχες...

για το αλλο τροφοδοτικο με το καμενο μοσφετ

το προβληματικο ειναι αυτο

http://www.fairchildsemi.com/ds/FQ/FQP18N50V2.pdf

και σαν αντικαταστατη του μου εδωσαν αυτο

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/22408/STMICROELECTRONICS/IRFP450.html

οποτε μπορεις να κρινεις

γενικα παντως τα Vdss ,Id,Idm,Vgss Ειναι χαμηλοτερα αλλα δεν νομιζω να επιρρεαζει

το avalance current ειναι μικροτερο επισης που ειναι σημαντικο και το avalance energy εχει μεγαλη διαφορα κατα 470 joule

ωστοσο το μεγεθος και μονο ειναι αποθαρρυντικο γιατι πρεπει να κοψω τα ποδια , να τα φερω πιο κοντινη αποσταση ,να ξανατρυπισω την ψυκτρα μαλλον για να μπει το βιδακι συγκρατησης,ιστοριες για αγριους

αλλα απο την αλλη δεν το βρισκω αθηνα το οριτζιναλ

εξωτερικο το βρισκω αλλα οκ οχι και 15 ευρω με τα μεταφορικα για κατι που εχει 2δολαρια!ελεος δλδ!

καποτε μας στελνανε και δωρεαν δειγματα

ουτε αυτο παιζει...

για το αλλο το τροφοδοτικο με το μεγαφωνο , μαλλον πρεπει λοιπον να του αλλαξω μοσφετ στο υψηλης ε?

χμμμ

φασαρια πολλη

παντως μουκανε εντυπωση οτι τιναξε τον πυκνωτη το μεγαλο,σπανια το βλεπω αυτο

και αυτο αυτοματως μα αναγκαζει να το φοβαμαι

δεν μπορω να το μετραω ανοιχτο , ειναι μινι-βομβα αυτος ο πυκνωτης

τι σου λεει οτι εσκασε ο πυκνωτης ο μεγαλος?

αναρωτιεμαι αν ο μετασχηματιστης φτανει σε κορο οπως και εγω φανταζομουν τοτε τι τον εμποδιζει να κοψει τις περιελιξεις του και να τις βραχυκυκλωσει?

δεν φανταζομαι οτι υπαρχει συστημα προστασιας απο overcurrent στον μετασχηματιστη...

γιατι αν υπηρχε θα εκλεινε και δεν θα βουιζε

αμα βουιζει σημαινει οτι διαρρεται απο ρευμα πολυ..

βασικα αν ποτε μπορεις να διαθεσεις ενα απογεμα ή λιγες ωρες να μου λυσεις μερικες αποριες συγκεκριμενες θα σε ευγνωμονουσα

μπορω μεχρι και να σε πληρωσω για να μου εξηγησεις μερικα πραγματα χωρις παρεξηγηση

οχι για να φτιαξω τα τροφοδοτικα ,δεν μου καιγεται καρφι νατα φτιαξω ,για το hobby το κανω καθαρα

εχω και κατι ωραιες ιδεες αν ενδιαφερεσαι σαν Projects...

νασαι καλα παντως που ασχοληθηκες και αυτο μετραει πολυ κ το εκτιμω αφανταστα

:T::T:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές ώρες troubleshooting μέσω Instant messenger το σκαθάρι βρήκε οτι το 494 δεν έχει πρόβλημα, επίσης και το κύκλωμα εκκίνησης το βρήκε να είναι μια χαρα.

Επόμενο σημείο ελέγχου τα Push pull τρανζίστορ τοu μετασχηματιστή οδήγησης των τρανζίστορ ισχύος στο πρωτεύον.

Μπράβο ρε κορμί σε παραδέχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές ώρες troubleshooting μέσω Instant messenger το σκαθάρι βρήκε οτι το 494 δεν έχει πρόβλημα, επίσης και το κύκλωμα εκκίνησης το βρήκε να είναι μια χαρα.

Επόμενο σημείο ελέγχου τα Push pull τρανζίστορ τοu μετασχηματιστή οδήγησης των τρανζίστορ ισχύος στο πρωτεύον.

Μπράβο ρε κορμί σε παραδέχομαι!

βασικα ηταν λιγο δυσκολο troubleshoot , ποιος παραδεχεται ποιον δεν ξερω...χαχα

αν δεν ειχα και τον παλμογραφο θαταν ακομα πιο δυσκολο

τωρα ειναι τα ζορια γιατι πρεπει να γινει κομματια το τροφοδοτικο και να ψαχνει ποντο ποντο

ο chris ειναι απλα θεος ρααααα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.