Jump to content



Προβλημα συνδεσης(αναγνωρισης) creative front panel !!


MOS

Recommended Posts

Η ιστορια εχει ως εξης:

Πηρα την Creative X-fi Platinum μαζι με τα παρελκομενα(front panel,τηλεχειριστηριο,καλωδιο).....την βαζω πανω στο pc (της υπογραφης μου) παιζει κανονικα και πολυ μ@μ@τα....

Ελα ομως που θελω να χρησιμοποιω και το τηλεχειριστηριο για καποιες λειτουργιες....και εδω ειναι το προβλημα μου....δεν λειτουργει το panel γιατι το τηλεχειριστηριο το εχω τσεκαρει και λειτουργει κανονικα....

Επισης ξερω οτι πρεπει να εχω κανει εγκατασταση το Entertainment Center της Creative για να παιξει αλλα και παλι τιποτα....

Οπως βλεπετε στην εικονα 1 η καρτα εχει ενα pin σαν αυτο των floppy και του panel...Στην αρχη ειχα συνδεσει μονο στο panel(εικονα 2) το ρευμα και το μονο σημαδι που ειχα οτι λειτουργουσε το panel ηταν οτι αναβε το λαμπακι της ψηφιακης εξοδου....αλλα μολις εβαλα τα pin πανω στην καρτα(εικονα 1) δεν αναβε πια...

Το διλημμα μου ειναι το εξης πρεπει να παρουν και τα δυο ρευμα ??? Δεν ειμαι σιγουρος διοτι καπου ειχα δει οτι μονο το ενα πρεπει να παρει αν και δεν μου φαινεται λογικο....

Ας πουμε οτι τα εχω ολα σωστα τι ειναι αυτο που πρεπει να προσεξω σε καποια ρυθμιση για να λειτουργησει ??

Επισης να προσθεσω και να τελειωσω με αυτο οτι οταν ανοιγω το Entertainment Center μου λεει οτι δεν αναγνωριζει καποια συσκευη IR (υπερυθρων)......

please help !!:weep::weep:

thpix.gif

thpix.gif

thpix.gif

post-8723-1416073667,139_thumb.jpg

post-8723-1416073667,2103_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που είχες και εσύ τότε, δεν δουλεύει το μπροστά πάνελ της κάρτας καθόλου. Ρεύμα πέρνει το μπροστά πάνελ αλλά φοβάμαι μήπως είναι συνδεδεμένο λάθος το καλώδιο μεταξύ pci κάρτας και πάνελ.

Την έχεις ακόμα την κάρτα?? Aν ναι και χρησιμοποιείς windows 7 θα με βοηθούσες πάρα πολύ αν μου έλεγες ποιους drivers χρησιμοποιείς!!!

Άκυρο, τελικά δεν δούλευε η τροφοδοσια απο το psu :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.