Jump to content



Ψιλοπροβληματάκι σε HP pavilion dv5 1020


Snips

Recommended Posts

Περι ου ο λόγος

Όταν τον ανοίγω, δείχνει bios screen ok, αλλά σταματάει στην μαύρη οθόνη πριν αρχίσει να φορτώνει windows. Επιτόπου με ctrl+alt+del μπαίνει. Απορυθμίσεις bios είναι όλα ΟΚ. Παρατήρησα επίσης ότι αυτό γίνεται όταν τον έχω στο ρεύμα. Σε λειτουργία με μπαταρία μόνο δεν το κάνει. Μπαίνει με την πρώτη.

Γνώμες??

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια.

Έχω την άισθηση ότι είναι αργεί σε σχέση με μηχανήματα με μικρότερο επεξεργαστή, με 2giga μνήμη και VISTA επίσης Ενώ ακούγεται ότι ο σκληρός δουλεύει πολύ. Δηλαδή το γουργουρητό είναι σχεδόν ασταμάτητο. Δεν ξέρω αν φταίει ο τρόπος που εγκατέστησε η HP τα VISTA, αλλά σκέτομαι μήπως είναι όντως αργό από την φύση του και έκανα πατάτα.

Επίσης είναι έντονο το backlight στο κάτω μέρος της οθόνης.

Με παίρνει να το γυρίσω ή δεν έχω ελπίδες;(mediamarkt)

Link to comment
Share on other sites

bump!

Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση τα XP. ΔΥΣΤΥΧΩΣ όμως κάνενα cd που δοκίμασα δεν μπουτάρει. Όλα πετάνε BSOD, είτε χωρίς να βγάλουν την εισαγωγική μπλε οθόνη της εγκατάστασης των XP είτε αφού φορτώσουν τους αρχισκούς drivers, αλλά πάλι BSOD με το που αρχίσει το setup των xp.

Τι φταίει πάλι γμτο?

Link to comment
Share on other sites

service/rma μηπως ? :)

Το service/RMA της HP τι λέει; Έχουν άμεση αντικατάσταση; Η πρέπει να περιμένεις πολλές μέρες;

Εγώ που δεν μπορώ να μείνω χωρίς τον φορητό αυτές τις μέρες, δικαιούμαι άλλο φορητό ή όχι;

Επίσης μπορώ να ζητήσω επιστροφή των χρημάτων μου - σε πρώτη φάση από το κατάστημα - λόγω μη ικανοποίησης με την συγκερκιμένη εταιρία; Και ειλικρινά απο ότι διαβάζω στο νετ το πρόβλημα με τις "ξεθωριασμένες οθόνες" είναι πολύ εξαπλωμένο, πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει βελτίωση μετά από πιθανό service ή αντικατάσταση του PC.

Link to comment
Share on other sites

Μιλα με το καταστημα μηπως το δεχτει πισω (αν εισαι στον πρωτο μηνα αγορας).

Αλλιως πας στην quest και περιμενεις 2 βδομαδες....

Το 1030 ειναι σουπερ για την τιμη του αλλα η οθονη ειναι για πεταμα.... θελει ο ξαδερφος ενα λαπτοπι και δε ξερω τι να του πω να παρει γμτ....

Αυτο για το ξεπλημα της οθονης εννοεις αυτο που ειδα και εγω σε εκθεσιακο ή καποιο προβλημα που βγηκε αργοτερα?

Link to comment
Share on other sites

Για τα xp που ελεγες προσπαθησε να βρεις bios της HP για XP.

Η hp βγαζει διαφορετικο bios για αυτα τα 2 λειτουργικα.

Μηπως να το δωσεις και να πας σε ενα http://www.skroutz.gr/s/54100/Toshiba-Satellite-A300-1EI.html

Link to comment
Share on other sites

Toshiba, αλλά όχι αυτό που λες αλλα ένα με 15'',λίγο καλύτερο CPU, 2gb -250gb κτλ κτλ αλλά με την 3650 ήταν η πρώτη μου επιλογή. 100 ευρώ παραπάνω βέβαια. Αλλά προτίμησα αυτό διότι στο toshiba έμεναν έντονα οι δακτυλιές... :secret:

Link to comment
Share on other sites

Και σε αυτο που πηρες μενουν εντονα οι δαχτυλιες. Επειδη δε καταλαβα απο την περιγραφη ποσταρε λινκ αν δε σου κανει κοπο...

Παντως ενα σοβαρο λαπτοπ δεν εχω βρει... ολο και κατι στραβο θα εχει οποιο και να δεις!

εν αποθετω τις ελπιδες μου στο νεο macbook... αλλα παμε σε αλλο επιπεδο τιμης...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το ξέπλημα που λες. Λείπει η ζωντάνια απο τα χρώματα και λες και η οθόνη έχει περαστεί με ένα χέρι "λευκού" απο πανω...

το εχω δει και εγω αυτο και δεν μου αρεσε.

ειναι τοσο κακη η οθονη η φταιει κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο που το σύγκρινα πλάι πλάι με το προαναφερομενο toshiba φάνηκε η ψυχρότητα των χρωμάτων. Δηλαδή αυτό το blueish αν θέλετε στο ΗP ή το redish στο Toshiba. Πάντως τα πιο ζεστά χρώματα είναι πιο "φιλικά' στο μάτι. Κατά τα άλλα τα ίδια.. δυστυχώς διαπίστωσα ότι και στα 2 υπάρχει έντονο το backlight.

Τελικά κατάλαβα ότι δεν είμαι για LAPTOP. Έχω πια πολύ "κακές" απαιτήσεις που προέρχονται από τον DESKTOP κόσμο...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αστα... πολυ μαπα οι οθονες αυτων των mainstream....

Να σε ρωτησω... το hdmi του το δουλεψες καθολου? μεταφερει και ηχο?

γενικοτερα ειναι ευκολο στη χρηση (plug'n'play) ή ειναι σαν το s-video ενα πραγμα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.