Jump to content



Ερώτησεις για δημιουργία Dice/LN2 Pot κ.α.


crio

Recommended Posts

1)Τι υλικό είναι καλύτερο να χρησιμοποιηθει (χαλκός ή αλουμίνιο)?

2)Οι διαφορές τιμής ανάμεσα στα υλικά θα συμφέρουν?

3)Άμα πάω τα σχέδια σε τόρνο πόσα θα μου πάρουν ώστε να το φτιάξουν?

4)Καλύτερα ξηρός πάγος η ln2?

5)Ποιο βρίσκεται πιο εύκολα?

Ευχαριστώ πολύ όσους ασχοληθούν με το θέμα.

Υ.Σ.:Προς αποφυγή περεξηγήσεων κτλ διάβασα διάφορα threads εδώ και στο xs σχετικά απλά θέλω την έμπειρη και εμπεριστατωμένη πλέον γνώμη μελών δικών μας σε live χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

1) Αν θες να χρησιμοποιήσεις ξηρό πάγο μπορείς (έστω και με κάποιες παραδοχές) να χρησιμοποιήσεις το κατά πολύ φτηνότερο αλουμίνιο, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις χαλκός.

2) εξαρτάτε από την τσέπη του καθενός ή αν έχει θείο τορναδόρο, πάντως ο χαλκός είναι κατά πολύ ακριβότερος.

3) βλέπε απάντηση 2

4) το καλό με το ln2 είναι ότι μπορείς να το κοντρολάρεις όπου θες (αντίθετα με τον ξηρό πάγο που απλά σε πάει κατευθείαν –65 με –70)

5) Πιο εύκολα παίρνεις ξηρό πάγο, για ln2 πρέπει να έχεις Εταιρεία γιατί δεν δίνουν τα εργοστάσια σε λιανική τιμή. Άσε που πρέπει να έχεις και δοχείο μεταφοράς που είναι πανάκριβα και δυσεύρετα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετική η λογική της χρήσης phase και dry ice...

Θα έλεγα για dice πάντως...καθώς μάλλον θα πάει καλύτερα ο CPU/VGA

Βέβαια με το phase, μπορείς να το έχεις και για κάθε μέρα...

Link to comment
Share on other sites

αν θες να παιζεις μια στο τοσο,πας σε ξηρο παγο...

αν θες να ασχοληθεις περισσοτερο με το θεμα και να εχεις κατι ευκολα προσβασιμο,φτιαξε ενα μονοβαθμιο να το εχεις στην ντουλαπα σου και να το κουμπωνεις οποτε θες.

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε μηχανουργείο μπορεί να σου κάνει την δουλεία που θες...

Δεν απαιτεί ούτε μεγάλη ακρίβεια, ούτε παράξενες διαστάσεις...

Το μόνο "πρόβλημα" είναι πως αν πας να το κάνεις μονοκόμματο, δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει η εσωτερική τόρνευση σε μεγάλο βάθος που απαιτείται...βέβαια αν γίνει μόνο η βάση και μπει με σφικτή συναρμογή ο σωλήνας, τότε είναι αρκετά πιο εύκολο...

Δες και αυτό νομίζω είναι το καλύτερο βήμα, ώστε να πάρεις μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κατι σχέδια στο web οπότε προχωράω.Ένας φίλος θα το πάει σε μηχανουργείο γνωστού.Σε δύο βδομάδες πιστεύει θα το έχω.Άντε να ξεκινάμε.Σε λίγο μάλλον θα γίνει και αγορά άλλης μητρικής (χωρίς εγγύηση και λίγο πιο παλιά) ώστε να κάνω πρώτα εκεί δοκιμές και μετά στην Rampage formula.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.