Jump to content



Ιδεες - προτασεις για cooling/airflow σε CM Cosmos


qbiefox

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Κανω αυτο το thread με σκοπο να πειτε τις ιδεες σας για την περιπτωση μου. Το συστημα ειναι της υπογραφης. Ενω με τον c2d που ειχα (Ε6850) δεν παρατηρουσα ιδιαιτερες διαφορες θερμοκρασιας οταν το ειχα κλειστο ή ανοιχτο το πλαινο καπακι του κουτιου, τωρα με τον quad που ζεσταθηκαν αρκετα τα πραγματα, παρατηρω αρκετες διαφορες. Ας δουμε μια εικονα του συστηματος με προχειροσχεδιασμενο το airflow...

cosmosxi9.jpg

Με κιτρινο φαινονται τα ανοιγματα του κουτιου για εισαγωγες - εξαγωγες αερα, με μπλε βελη οι εισαγωγες κρυου αερα απο εξω και με κοκκινα βελη οι εξαγωγες ζεστου αερα.

Καταρχας τον ανεμηστηρα διπλα στον cpu τον εχω κανει εισαγωγη (με προσθεση φιλτρου), πραγμα με το οποιο κερδιζω βαθμους στην temp του cpu αφου η ψυκτρα τροφοδοτειται με κρυο αερα κατευθειαν με αποτελεσμα την καλυτερη ψυξη. Το εχω δοκιμασει στο παρελθον και ειναι αρκετα πιο αποδοτικο απο τον να εχω εξαγωγη. Αυτος ειναι ο μοναδικος CM ανεμηστηρας στις 1200rpm. Ολοι οι υπολοιποι ειναι Arctic Cooling των 1000rpm (2 εξαγωγες στην οροφη, 1 στον πατο εισαγωγη κρυου αερα για την vga και 1 πανω απο τους δισκους (δεν φαινεται καλα στην φωτο) να ρουφαει αερα απο τους δισκους)

Το "προβλημα" ειναι το εξης. Με κλειστο το πλαινο καπακι οι temps ανεβαινουν, εκτος απο του δισκου. Συγκεκριμενα:

IDLE : +2 στον CPU (36->38)

+4 στην VGA (33->37)

+3 στην mobo (43->46)

CPU BURN : +4 στον CPU (66->70)

(prime95) +5 στην VGA (34->39)

(small ffts) +4 στην mobo (43->47)

VGA BURN : +3 στον CPU (57->60)

(3D Mark) +6 στην VGA (46->52)

+6 στην mobo (46->52)

Να αναφερω οτι οι ενδειξεις της mobo αφορουν οχι το northbridge, αλλα το VRM των RAM, οπως αλλωστε σε ολες τις p5k. To north ψυχεται με χαλκινο enzotech + 4αρι fan στις 2500rpm

Να πω οτι με ενδιαφερει πολυ το θεμα του θορυβου, οποτε η λυση του να βαλω δυνατοτερους ανεμηστηρες, απλα δεν υπαρχει για μενα. Πιστευω οτι το θεμα θα βελτιωθει με αλλαγη του cpu fan (εχω ηδη παραγγειλει καινουριο) καθως το fan της zipang ειναι ψοφιο (1000rpm)

Sorry για την ποιοτητα της φωτο, απλα ωαριομουν για κατι καλυτερο :p Πιστευω τουλαχιστον οτι ειναι κατανοητη :)

Link to comment
Share on other sites

από μπροστά δεν βάζεις καθόλου αέρα βασικά για αυτό ο πίσω ανάποδα σου δίνει πιο πολλά βάλε από μπροστά αέρα και γύρνα τον πίσω να βγάζει και θα είναι καλύτερα imho

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει εισαγωγη αερα το cosmos απο μπροστα... Και επισης, ακομα και να ειχε ειναι καλυτερο να βαζεις κατευθειαν πανω στον cpu κρυο αερα γιατι δεν προλαβαινει να ζεσταθει...

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω :nothing: νομίζω πως έτσι θα ήταν καλύτερα εγώ προσωπικά το airflow το έχω από κάτω προς τα πάνω λόγο νερού παντού

να ανέβουν 1-2 βαθμοί με το καπάκι κλειστό δεν έιναι μεγάλο πρόβλημα και οι temps σου για αέρα καλές μου φαίνονται

γενικός νομίζω δεν έχεις κάποιο πρόβλημα και έτσι σε όλα τα pc αν τους ανοίξεις το πλαϊνό οι temps πέφτουν λίγο

δες μπας και βρείς το πλαϊνό του cosmos S με τον ανεμιστήρα και βάλτο πάνω :p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε qbiefox ποιό ανεμιστηράκι επέλεξες για την Zipang? Έχε υπόψιν σου πως αν σε ενδιαφέρει ο θόρυβος καλό θα είναι να μην πάς πάνω από τις 1300-1400 rpm σε αυτή την θέση...:T:

Τώρα, για το καπάκι, είναι λογικό και επόμενο να έχεις μεγαλύτερα temps. Αυτό συμβαίνει σε όλα σχεδόν τα κουτιά. Αν εξαιρέσεις το 70αρι της zipang όλα τα υπόλοιπα temps είναι μια χαρά. Και αυτό που είναι ανεβασμένο θα το λύσεις με καλύτερο fan εκεί οπότε είσαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Nah, δεν έχει καν πρόβλημα με εισαγωγή. Το "πρόβλημα" είναι πως έχει βγάλει το τροφοδοτικό από το loop και έχει αντιστρέψει τον exhaust με αποτέλεσμα να μην δημιουργεί αρνητικό air pressure στο κουτί. Πρόσθεσε το γεγονός πως οι 12025 είναι ψόφιοι (αλλά πολύ αθόρυβοι και ποιοτικοί), πως το κουτί είναι μεγάλο, άρα και δύσκολο να ψυχθεί σωστά με χαμηλό θόρυβο, πως η CPU heatsink προσθέτει σε turbulence και τέλος πως η GPU heatsink πετάει τα πάντα μέσα στο κουτί, είναι λογικό και επόμενο να μην δημιουργείται σε αυτά τα fan rpm το ρεύμα που χρειάζεται.

Αυτό μπορεί να το δει ο φίλος σχετικά απλά αν καπνίζει. Αν φυσήξει καπνό μέσα από το intake του, θα δει πως αυτός σπάει και στροβιλίζεται αποτυγχάνοντας να δημιουργήσει forced airflow (δλδ πάνω-κάτω τα βελάκια στο σχήμα που ζωγράφισε).

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό όμως, για να δημιουργήσεις forced airflow σε αυτό το κουτί πρέπει να ανεβάσεις τον θόρυβο πολύ. Καλύτερα αθόρυβο κουτί και 4 βαθμούς πάνω, παρά κρύο και να σου παίρνει τα αυτιά IMO. Νομίζω πως με ένα δυνατότερο CPU fan θα ρίξει αρκετά τα temps στον 4πύρηνο, οπότε θα είναι κομπλέ...η κίνηση του να αλλάξει τον exhaust σε intake ήταν σωστή, την στιγμή που θα πρέπει να κρατήσει τον θόρυβο χαμηλά...:happy2:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω πως αν βάλει αέρα από μπροστά και γυρίσει σωστά τον πίσω ανεμιστήρα θα έχει καλύτερα αποτελέσματα γιατί το μέσα στο κουτί στη μέση είναι νεκρό από airflow τώρα

Link to comment
Share on other sites

Το 14αρι το sharkoon με τα 11 blades στις 1500 παρειγγειλα απο checkmate (και ακομα περιμενω ... πανε 2 βδομαδες+) Το ξερω οτι στις 1500 παιζει να κανει λιγο θορυβο, αλλα εχω ενα παλιο zalman fan mate για να το ριξω αν χρειαστει. Απλα σκεφτηκα καλυτερα το 1500αρι και να το ριξω, παρα το 1200αρι και να μην μου κανει...

Nephilim το cosmos μπροστα ειναι ολο κλειστο, και ουτωσ η αλλως, εχει πορτακι το οποιο και να ηθελα δεν αφηνει αερα να μπει απο μπροστα.

Dante αυτα που λες τα καταλαβαινω και τα εχω ψαξει και εγω. Το θεμα ειναι αν υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να ριξω κανα 2 βαθμους τις temps. Το μονο που εχω σκεφτει ειναι να παω να παρω ενα τετοιο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650576 και να το βαλω με πατεντα μεσα στο vga air tunnel του cosmos (παλιοτερα ειχα κανει το ιδιο με ενα tide water) ετσι ωστε να ρουφαει αερα απο την vga και να τον βγαζει εξω. Απλα δεν ξερω κατα ποσο θα εχω καλο αποτελεσμα γιατι ειχα δοκιμασει να βαλω 2 μικρα fans εκει, και εριξα την temp της vga 2 βαθμους, ομως ανεβηκε η temp του cpu και mobo kata 2 βαθμους, μαλλον γιατι αυτο εκλεβε και μερος του κρυου αερα του 12025.

Το αρνητικο pressure που λες, το cosmos το χρησιμοποιει για να ψυχει τους δισκους, κατι που πλεον δεν χρειαζεται λογω του fan που εχω βαλει πανω απο τους δισκους. Αυτο που θελω να βρω, ειναι μια καλη και αθορυβη ιδεα εστω και για μικρη βελτιωση. Ειμαι διατεθιμενος μεχρι και να αλλαξω ολο τo airflow του κουτιου... Απλα εγω δεν μπορω να σκεφτω κατι καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει εισαγωγη αερα το cosmos απο μπροστα... Και επισης, ακομα και να ειχε ειναι καλυτερο να βαζεις κατευθειαν πανω στον cpu κρυο αερα γιατι δεν προλαβαινει να ζεσταθει...

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΑΕΡΑΣ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ!

Στους δισκους ειναι τελειως κλειστο, και τα 5.25 bays τα κλεινει το πορτακι. Ελπιζω να μην χρειαστει να το πω και αλλη φορα... Ευχαριστω για την βοηθεια, αλλα διαβαστε και λιγο τι γραφει ο αλλος!

Link to comment
Share on other sites

Το 14αρι το sharkoon με τα 11 blades στις 1500 παρειγγειλα απο checkmate (και ακομα περιμενω ... πανε 2 βδομαδες+) Το ξερω οτι στις 1500 παιζει να κανει λιγο θορυβο, αλλα εχω ενα παλιο zalman fan mate για να το ριξω αν χρειαστει. Απλα σκεφτηκα καλυτερα το 1500αρι και να το ριξω, παρα το 1200αρι και να μην μου κανει...
Σε ποιόν ακριβώς αναφέρεσαι? Νομίζω πως η zipang έχει 2 εσοχές στα πλάγια για να "αγκαλιάζει" ένα 12αρη fan, κάτι μου λέει πως δεν θα χωρέσει (εκτός και αν έχει το ίδιο frame, δεν το ξέρω αυτό), και θα πρέπει να τον βάλεις από πάνω...είναι πολύ καλή λύση πάντως, ειδικά την στιγμή που θα τον συνδέσεις με το fanmate για να ρίξεις τα rpm (140mm fan @1500 rpm = 120mm fan @1800rpm+, δλδ πολύς θόρυβος).
Dante αυτα που λες τα καταλαβαινω και τα εχω ψαξει και εγω. Το θεμα ειναι αν υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να ριξω κανα 2 βαθμους τις temps. Το μονο που εχω σκεφτει ειναι να παω να παρω ενα τετοιο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650576 και να το βαλω με πατεντα μεσα στο vga air tunnel του cosmos (παλιοτερα ειχα κανει το ιδιο με ενα tide water) ετσι ωστε να ρουφαει αερα απο την vga και να τον βγαζει εξω. Απλα δεν ξερω κατα ποσο θα εχω καλο αποτελεσμα γιατι ειχα δοκιμασει να βαλω 2 μικρα fans εκει, και εριξα την temp της vga 2 βαθμους, ομως ανεβηκε η temp του cpu και mobo kata 2 βαθμους, μαλλον γιατι αυτο εκλεβε και μερος του κρυου αερα του 12025.
Nah, δεν θα σου δουλέψει, και θα σου ανεβάσει και τον θόρυβο imo. T_T
Το αρνητικο pressure που λες, το cosmos το χρησιμοποιει για να ψυχει τους δισκους, κατι που πλεον δεν χρειαζεται λογω του fan που εχω βαλει πανω απο τους δισκους. Αυτο που θελω να βρω, ειναι μια καλη και αθορυβη ιδεα εστω και για μικρη βελτιωση. Ειμαι διατεθιμενος μεχρι και να αλλαξω ολο τo airflow του κουτιου... Απλα εγω δεν μπορω να σκεφτω κατι καλυτερο...
Με αυτές τις ψήκτρες σε CPU και GPU, νομίζω πως έχεις κάνει το καλύτερο δυνατό configuration imo. Στην θέση σου, θα έβαζα ένα noctua p12 πάνω στην zipang, και θα άλλαζα τους 2 πάνω 12025 με τους 1200άρηδες S-flex της scythe (ή με τους 1600άρηδες, με μείωση στα 9v). Ετσι θα αύξανες το exhaust airflow σου (που όπως έγραψα αυτό ειναι το πρόβλημά σου αυτή την στιγμή), χωρίς να ανοίξεις τον θόρυβο ιδιαίτερα...επίσης, ο noctua p12 μπορεί να φαίνεται άσχημος (υποκειμενικό αυτό) αλλά έχει από τα καλύτερα pressure/rpm/db ratios στην αγορά. Στα 1300rpm απλά δεν ακούγεται, και θα βοηθήσει πολύ την zipang. Βέβαια, θεωρητική είναι η κουβέντα, μιας και πήρες ανεμιστήρα ήδη...:happy:

Για τα παιδιά που αναφέρουν intake fan από μπροστά, καλό είναι να γνωρίζουμε πως οι intake fans προσφέρουν στην ψύξη ενός κουτιού ΠΟΛΥ λιγότερο από τους exhaust, και πως επίσης ακούγονται πολύ περισσότερο. Στο συγκεκριμένο κουτί και configuration, ακόμα και να έμπαινε ένας intake μπροστά, θα έκανε τα πράγματα χειρότερα σε θόρυβο ΧΩΡΙΣ να πέσουν οι θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

H zipang απο την μανα της παιρνει 14αρι, απλα εχει εσοχη για να παρει και 12αρι αν θες : http://www.scythe-usa.com/product/cpu/035/sczp1000_detail.html

Το θεωρησα χαζο να παρω 12αρι αφου για το ιδιο airflow θα επρεπε να εχω περισσοτερες στροφες, αρα και περισσοτερο θορυβο.

Ολοι οι CM ανεμηστηρες του κουτιου, οπως λεω και στο 1ο ποστ, εχουν αλλαχτει. Πλεον εχω παντου AC 1000rpm (τους χοντρους). Ειδικα οι πανω, μαλλον λογω του ιδιαιτερου exhaust που εχει το cosmos, καναν θορυβο και ας ηταν μονο 1200rmp. Δες λιγο την οροφη του cosmos και θα καταλαβεις τι λεω. Ο πιο μπροστα απο τους δυο ουσιαστικα φυσαει πανω σε κλειστο χωρο ( οι γρυλιες που εχει πανω, ειναι πανω απο τον πισω 120αρη της οροφης) και ετσι ο μπροστα δημιουργει turbulance

Οι scythe εχουν τοση διαφορα απο τους 1200αριδες της CM? Δεν ειχα ποτε, αλλα μου φαινεται κουλο 2 fans ιδιων διαστασεων στις ιδιες στροφες και με τον ιδιο αριθμο blades να εχουν διαφορα στο airflow. Ακομα πιστευω πως οι 120αριδες της AC ειναι πανω κατω στα ιδια με τους CM, αφου μπορει να ειναι 200 στροφες κατω, αλλα ειναι πιο χοντροι...

BTW για να δεις και με τα ματια σου τον 14αρι της zipang, παρατηρησε λιγο την φωτο στην αρχη. Το φαν της zipang ειναι μεγαλυτερο απο το τον CM 120125 --> αρα 14αρι. Επισης οι AC της οροφης φαινονται και αυτοι, χαρακτηριστικο το frameless design.

Link to comment
Share on other sites

Ε κοίταξε, είναι στάνταρ από το ημίχρονο πως ένας ανεμιστήρας που τρέχει 200 στροφές γρηγορότερα από κάποιον άλλο έχει καλύτερο airflow. Το θέμα θορύβου τώρα έχει να κάνει (αν θεωρήσουμε ίδια τα rpm) με την ποιότητα των bearings και την σχεδίαση του fan. Το πάχος είναι σχεδόν άσχετο, και μάλλον χειρότερα τα κάνει τα πράγματα από άποψη θορύβου. Αν θέλεις, ρίξε μια ματιά στο πολύ καλό tutorial του SPCR για τα βασικά των fans, θα σε βοηθήσει πολύ στις μελλοντικές αγορές σου.

Για τους συγκεκριμένους scythe πάντως, είναι αρκετά αθόρυβοι στις 1200, μιλώ εκ πείρας. Επίσης, δεν χάνουν ιδιαίτερα λόγω του mesh που αναφέρεις, έχουν καλό back pressure, ειδικά σε θέση pull.

Για τους fans που έχεις, νόμιζα πως είχες τους 12025. Mήπως έχεις αυτούς?...Αυτό θα εξηγούσε πολλά, ειδικά στις θέσεις exhaust...το πάχος σε αυτή την περίπτωση έχει να κάνει με το frameless design, όχι με το tunneling του αέρα...

Link to comment
Share on other sites

CM εχω μονο στην εισαγωγη διπλα απο τον cpu. Ολοι οι αλλοι ειναι AC 12L, αυτοι που εδειξες. Με βαση την κοινη λογικη : μεγαλυτερο παχος --> μεγαλυτερο εμβαδο blades --> μεγαλυτερο airflow. Για αυτο συμπεραινω οτι πρεπει να ειναι περιπου στα ιδια με τους κλασσικους 120αριδες. Πιο αθορυβοι ειναι σιγουρο οτι ειναι, το ειδα και στην πραξη. Και λογω bearing και λογω αποσβεσης κραδασμων...

Αλλα και λιγο καλυτεροι να ειναι οι scythe. ποσο θα κερδισω? Πιστευω ουτε μισο βαθμο...

Link to comment
Share on other sites

Well κοίτα, προτάσεις δίνουμε για να σε βοηθήσουμε man. Οι συγκεκριμένοι L δεν προσφέρουν καλύτερο airflow, μάλλον το αντίθετο θα έλεγα. Ο λόγος που υπάρχει το μεγαλύτερο πάχος είναι λόγω του frameless soft mount τους, το οποίο και πράγματι βοηθάει στο να μειωθούν οι κραδασμοί. Το ίδιο βέβαια πάνω κάτω επιτυγχάνεται και με rubber gromets αντί των κλασσικών βιδών σε ένα closed frame fan. O αέρας ΔΕΝ περνάει με τον ίδιο τρόπο που θα πέρναγε σε ένα κλασσικό κλειστό 38αρι κύκλωμα, ούτε έχεις πιο πλατιά fins, οπότε μην περιμένεις να έχεις καλύτερο airflow. Αντίθετα, έχεις και πολύ λιγότερο static pressure...Οι S-flex που σου αναφέρω δίνουν αρκετά παραπάνω CFM με τον ίδιο θόρυβο σύμφωνα με τον mike του spcr που χρησιμοποιεί την ίδια μέθοδο για όλους τους fans, αλλά εκτός αυτού, είναι λογικό και επόμενο να έχεις καλύτερο airflow με ένα φουρφούρι που τρέχει 3+ στροφές το δευτερόλεπτο περισσότερο. Δεν χρειάζεσαι reviews για αυτό τον σκοπό...:happy:

Τώρα το πόσο θα κερδίσεις, είναι περισσότερο θέμα guesswork έτσι και αλλιώς. Λόγω του γεγονότος όπως σου έγραψα πως έχεις θετικό aiflow μέσα στο κουτί, οι 2 ασθενικοί L σου μπορεί να αποτυγχάνουν να διώξουν όλο τον αέρα γρήγορα, και σε συνδυασμό με το turbulence που προσθέτουν οι 2 ψήκτρες (η top-down βαράει πάνω στην mobo τον αέρα και η ψήκτρα της GPU πετάει τα πάντα μέσα) μπορεί (και μόνο μπορεί) να σου δημιουργεί πρόβλημα. Δυστυχώς, χωρίς πειραματισμό είναι αδύνατον να βγάλεις άκρη, και πειραματισμός = λεφτά. Οι 2 S-flex φυσικά και θα κάνουν καλύτερη δουλειά από τους AC που έχεις θερμοκρασιακά, αλλά μπορεί και να μην αξίζει να δώσεις 26euro για αυτούς. Είναι εγγυημένα όπως σου έγραψα αθόρυβοι και δυνατοί, αλλά το πόσο θα προσφέρουν είναι ένα ερώτημα που μόνο μέσω πειραματισμού θα βρεις.

Ακόμα καλύτερη δουλειά με τον ίδιο πάνω κάτω θόρυβο, θα σου κάνουν οι κορυφαίοι noctua p12. Αυτοί τρέχουν στις 1300 στροφές και έχουν το μεγάλου ατού του τεράστιου static pressure, το οποίο και θα σε βοηθήσει λόγω του restrictive mesh που έχεις στην οροφή του cosmos. Ακόμα και να τους ρίξεις στα 9v, και πάλι δεν χάνουν το καλό τους pressure λόγω σχεδίασης...Αλλά το κόστος ξεφεύγει μετά αρκετά, οπότε δεν θα στο πρότεινα...

Από εκεί και πέρα, όπως έχω γράψει παραπάνω, με αυτές τις ψήκτρες έχεις το καλύτερο configuration, όσον αφορά την διάταξη των ανεμιστήρων...

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμω πολυ την βοηθεια ολων. Απο οτι φαινεται οι scythe ειναι οντως ανωτεροι, οποτε πιστευω οτι καποια στιγμη απλα πρεπει να παρω την αποφαση να κανω την αλλαγη. Εξοδα παλι :wall:

Κατι αλλο που ειχα σκεφτει ειναι να βαλω ενα κομματι plexy η καποιο αλλο υλικο, παραλληλα με την vga που να ξεκιναει απο την μητρικη και να τελειωνει στο πλαινο. Με αυτον τον τροπο να απομονωσω την ζεστη της vga απο την ψυκτρα του cpu. Πιστευετε αξιζει μια τετοια δοκιμη?

cosmos2mt6.jpg

To plexy που σκεφτομουν να βαλω ειναι το μωβ σχεδιο στο σχημα, και δειχνω και το επιθυμητο αποτελεσμα.... Αξιζει πιστευετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τπτ να το δοκιμάσεις. Πριν πας σε plexy όμως, χρησιμοποίησε χαρτόνι για την δοκιμή ώστε να μην χρειαστεί να το κατασκευάσεις αν δεν πετύχει η μόντα.

Αν η duorb δουλεύει όπως η δικιά μου zalman 900, τότε θα πρέπει να πετάει τον αέρα προς το πλαϊνό του κουτιού. Γιαυτό make sure πως το χαρτόνι σου ξεκινάει από το πλαϊνό, και όχι από την motherboard αλλιώς μπορεί να γίνουν χειρότερα τα πράγματα...:T:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειχα σκεφτει οταν εψαχνα vga cooler. Απλα τοτε δεν υπηρχε πουθενα ελλαδα και δεν ειναι και κατι τρομερο απο θεμα ψυξης, οποτε διαλεξα το duorb. Τωρα να αλλαξω παλι vga cooler χλωμο το βλεπω...

Για χαρτονι σκεφτομουν και εγω να βαλω στην αρχη, και θελω να το κοξω ωστε να πιανει ολο το χωρο, απο το πλαινο μεχρι την μοβο... Οσο λιγοτερα κενα γινεται

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.