Jump to content



Αγορά Laptop γυρω στα 1000€


LiK

Recommended Posts

Hello αγαπητοι!

Οπως λεει κ ο τιτλος :-) Λεφτα εκει γύρω..1000-1100 αν αξιζει..αντε λιγο παραπανω αν ειναι κατι πολυ καλό :lol: (αυτη η αποφασιστικότητα μ:Ρ)

Παιζει επιδοτηση 400€ απο το "την είδα.." :-D

Εχω καταλήξει σε 15αρα οθονη μιας κ θα γινεται γενικη χρηση.. κ μεταφορα αλλα να βλεπεται κ καμια ταινια αν χρειαστει! Επισης surfing (μιλαμε για απαιτησεις :lol:) αλλα δν θα με χαλαγε να παιζω κ κανα παιχνιδακι ή με το photoshop!

Είμαι laptop noob ομως κ δν ξερω τι παιζει γενικα! H HP ειναι οκ στον τομεα?

εχω τσεκαρει τα εξης 3 σύγκριση

κ ενα ενα:

dv5-1030ev

dv5-1050ev

dv5-1080ev

το blu-ray δν με πολυνοιαζει ουτε ο μεγαλυτερος HD ..opote αναμεσα στο 1050ev και στο 1030ev κλείνω προς το 1030ev..

οταν ομώς μπαινει στο παιχνιδι το 1080ev ? ξεφευγει λιγο η τιμη αλλα παιζουν και 4GB ram +CPU +HD..syn to Blu-Ray π πιστευω οτι ανεβασει αρκετα την τιμη..(γμτο..:Ρ)

Εσεις τι λετε? μεταξυ αυτων ή κ με αλλα στο παιχνιδι? ακουω προτασεις! (τεκμηριωμενες plz :D )

Μια τελευταια ερωτηση..σχετικα με τις καρτες γραφικων τι παιζει στο λαπτοπς?

η GeForce 9600M GT λεει για γραφικα στα laptop ή προτεινετε καποια αλλη?

Ευχαριστω πολυ!!!!

PS :λοιπον ψιλοκαταληγω στο οτι το HP PAVILION DV5-1030EV

συμφερει μιας κ το 1080 ξεφευγει πολυ και με τη διαφορα βαζω ανετα 4GB ram μαρκας κ πιο γρηγορες και περισσευουν κ αλλα λεφτα..

υπαρχει καποια αλλη προταση γυρω στο 1000ρικο για λαπτοπ?

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λέει ο Kostas007 είναι πολύ αργό σε σχέση με τα hp που προτείνεις. (τα έχεω χρησιμοποιήσει και τα 3). επειδή σαν τα hp δεν είναι κανένα πάρε το πιο φθηνό που λες μιας και δεν θέλεις blue-ray και δεν έχει καμία διαφορά από τα άλλα. η κάρτα γραφικών είναι από τις τοπ και θα σε καλύψει σε όλα τα παιχνίδια. αν φύγεις από hp δες αυτό:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1168983&page=2&category=1000000382&catalog=21

για τα λεφτά του είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά και δεν είναι και τόσο άσχημο όσο δείχνει. εγώ πάντως θα ήμουνα σε δίλημμα αν είχα να διαλέξω ανάμεσα στα 2 μιας και το ένα είναι κατασκευαστικά άριστο ενώ το άλλο τα έχει όλα και συμφέρει(και 17"άρα)

Link to comment
Share on other sites

τα lg είναι απάτη. τα toshiba είναι τόσο αξιόπιστα όσο είναι τα fujitsu-siemens και τα sony. επίσης να αναφέρω ότι τα sony εκτός του ότι πληρώνεις "70%" την ομορφιά έχουν και ένα καλό' έχουν τις καλύτερες οθόνες. από τα πιο μικρά μέχρι τα πιο μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

αρχικα ευχαριστω για τα tips!

τα lg είναι απάτη. τα toshiba είναι τόσο αξιόπιστα όσο είναι τα fujitsu-siemens και τα sony.

δηλ λες LG με τπτ?sure things?

ta fujitsu τοσο πολυ αξιοπιστα?u sure ?δν το ηξερα!

κατι σε σονυ δν νομιζω εκτος αν παω σε καποιο με 14" για πιο μικρο! (αν κ θα το πληρωσω αρκετα...)

αυτό που λέει ο Kostas007 είναι πολύ αργό σε σχέση με τα hp που προτείνεις. (τα έχεω χρησιμοποιήσει και τα 3). επειδή σαν τα hp δεν είναι κανένα πάρε το πιο φθηνό που λες μιας και δεν θέλεις blue-ray και δεν έχει καμία διαφορά από τα άλλα. η κάρτα γραφικών είναι από τις τοπ και θα σε καλύψει σε όλα τα παιχνίδια. αν φύγεις από hp δες αυτό:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1168983&page=2&category=1000000382&catalog=21

για τα λεφτά του είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά και δεν είναι και τόσο άσχημο όσο δείχνει. εγώ πάντως θα ήμουνα σε δίλημμα αν είχα να διαλέξω ανάμεσα στα 2 μιας και το ένα είναι κατασκευαστικά άριστο ενώ το άλλο τα έχει όλα και συμφέρει(και 17"άρα)

δν θελω να ανεβω σε 17"..προτιμω καποιο πιο κατω να ειναι πιο ευκολο στη μεταφορα κτλ οποτε εχω αποκλεισαι τα 17" :)

EDIT : κοιταζοντας ειδα κ αυτον τον acer http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907367

φαινεται σχετικα φτηνος συγκριτικα με τους αλλους,,παιζει κατι?

Link to comment
Share on other sites

πάρα πολύ καλό και αυτό για τα λεφτά του. απλά για εμένα τα acer μου άφησαν την εντύπωση ότι όσο υπάρχει εγγύηση όλα καλά μετά ανά πάσα στιγμή μπορεί "να μας αφήσει χρόνους". γι' αυτό αν πάρεις acer και υπάρχει πιθανότητα αναβάθμισης της εγγύησης μην το παραμελήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πάρα πολύ καλό και αυτό για τα λεφτά του. απλά για εμένα τα acer μου άφησαν την εντύπωση ότι όσο υπάρχει εγγύηση όλα καλά μετά ανά πάσα στιγμή μπορεί "να μας αφήσει χρόνους". γι' αυτό αν πάρεις acer και υπάρχει πιθανότητα αναβάθμισης της εγγύησης μην το παραμελήσεις.

Πραγματι..βεβαια λογω του ''δες την ψηφιακα'' εχει 2 χρονια εγγυση..Ομως κ παλι η τοσο καλη τιμη κατι λεει k τα φοβαμαι καπως..:computer:

αν τα βρεις στην τιμη που θελεις,χτυπα ενα,δεν χρειαζονται συστασεις

http://www.skroutz.gr/s/54644/HP-EliteBook-8530p-FU456EA.html :worship:

τρια ετη εγγυηση, 15.4" TFT WSXGA,κτλ

edit:Microsoft Windows Vista Business & XP Professional

πλαισιο κ eshop δν το εχουν..τωρα αν το βρω σε πακετο για τους φοιτητες (με τις απαιτησεις δηλ του ''δες την ψηφιακα'') θα το σκεφτω μιας κ απο οτι εχω δει ειναι ομορφα χωρις ασχημα χαρακτηριστικά:happy2:

Link to comment
Share on other sites

το laptop το σχεδόν το παντρεύεσαι...απο το 1999 που γύρισα σε φορητό έπαθα πολλάκις και έμαθα...

προτείνω επώνυμο πάντα (με σειρά Sony->Toshiba->Dell->Fujitsu/Siemens->Asus->Hp---->Acer {μπλιαχ}-κτλ κτλ)

μην γελιέσαι απο το τι καλύτερο σε μια noname (πχ innovator, turbox κτλ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

επειδή κοίταζα και εγώ για laptop στα ίδια λεφτά το πιο καλό μου φάνηκε αυτό http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1167340&Manufacturer=LG&category=69977907&catalog=21 .Ποιά είναι η γνώμη σας??

Καποιος ειχε πει οτι τα LG ειναι μουφες! δν ξερω:)

παντως το HP νομιζω ειναι καλυτερο..

αν προσεξεις εχει την

GeForce 9600M GΤ , που ειναι καλυτερη, κ οχι την

GeForce 9600M GS του LG..

το laptop το σχεδόν το παντρεύεσαι...απο το 1999 που γύρισα σε φορητό έπαθα πολλάκις και έμαθα...

προτείνω επώνυμο πάντα (με σειρά Sony->Toshiba->Dell->Fujitsu/Siemens->Asus->Hp---->Acer {μπλιαχ}-κτλ κτλ)

μην γελιέσαι απο το τι καλύτερο σε μια noname (πχ innovator, turbox κτλ κτλ)

Εχω απορριψει εξ αρχης τα PC δικων μας εταιριων (innovator, turboX κτλ) :T:

Τα HP τοσο χαμηλα τα βαζεις..?

PS το acer το εβγαλα εκτος σημερα π το ειδα..πολυ κουμουτσα κ πλαστικο...

Link to comment
Share on other sites

laantonios κουλαρε με τα sony. εκτός από φινέτσα και καλή οθόνη δεν έχουν τίποτα άλλο. μην ακούω ότι είναι και τα καλύτερα. βάλε ένα sony με ένα acer και δες πιο τρέχει καλύτερα τις εφαρμογές και μετά έλα και πες μου. μάθατε όλοι sony. η sony ήταν μια ζωή για τα μάτια και εκεί θα παραμείνει μέχρι που να κλείσει ή να εξαγοραστεί.

Link to comment
Share on other sites

laantonios κουλαρε με τα sony. εκτός από φινέτσα και καλή οθόνη δεν έχουν τίποτα άλλο. μην ακούω ότι είναι και τα καλύτερα. βάλε ένα sony με ένα acer και δες πιο τρέχει καλύτερα τις εφαρμογές και μετά έλα και πες μου. μάθατε όλοι sony. η sony ήταν μια ζωή για τα μάτια και εκεί θα παραμείνει μέχρι που να κλείσει ή να εξαγοραστεί.

+1...:flag:

Link to comment
Share on other sites

laantonios κουλαρε με τα sony. εκτός από φινέτσα και καλή οθόνη δεν έχουν τίποτα άλλο. μην ακούω ότι είναι και τα καλύτερα. βάλε ένα sony με ένα acer και δες πιο τρέχει καλύτερα τις εφαρμογές και μετά έλα και πες μου. μάθατε όλοι sony. η sony ήταν μια ζωή για τα μάτια και εκεί θα παραμείνει μέχρι που να κλείσει ή να εξαγοραστεί.

κοιτα πέρασαν απο τα χέρια μου δεκάδες laptopia και εκφράζω προσωπική άποψη. Αν έχεις δική σου εμπειρία οκ.

ps και δεν μιλάω για αξία μεταπώλησης ;)

Link to comment
Share on other sites

cool παιδες!:look::happy:

ο καθένας με την αποψη του κ οσο πιο τεκμηριωμενη τοσο το καλυτερο:)

Οσο για τη Sony απο χαρακτηριστικα (πλην οθονης) φαινεται οτι στα ιδια λεφτα με αλλα laptops ειναι κατωτερα! δν μας το κρυβει :)

Link to comment
Share on other sites

παιδες οχι κουλ αλλα google! βρες ενα καλο που σου ταιριαζει καταρχην κοιτας τι οθονη θες και τι βαρος προτιμας 1,6-2,5 ειναι ανεκτες τιμες.μετα google σε αυτο που εχεις καταληξει για να βρεις πληροφοριες για την οθονη.ποια ειναι ακριβώς και τι πανελ φοραει!αν ειναι δυαντον και τα service manual πσαξε και βρες!λενε 9600gt αλλα ειναι gt?ποτε δεν ξερεις!και ειδικα με acer!δεν ειπα μη παρεις acer αλλα σπανια τα φορητα ειναι οτι γραφουν.θα σου προτεινα απο μια εμπειρια 10 ετων που ασχολουμαι με τα θεματα αυτα τα εξής:

1)για τι χρηση το θες ακριβως κατεγραψε τι εφαρμογες θα τρεχεις λιγο παιχνιδια και λιγο office - ξεχασε το. σιγουρα το ενα θα ναι καλο στα παιχνιδια αλλα η μπαταρια θα τελειωνει σε μια ωρα!αποφασισε τι το θελεις γιατι το αγοραζεις.

2)ποσα θα διαθεσεις

3)φορητοτητα- μεγιστη φορητοτητα προσφερουν οι atom για παραδειγμα

4)ποσα cell εχει η μπαταρια του?

5)για μενα το κυριοτερο και ειναι αυτο που δεν θα μετανιωσεις στο φορητο ειναι ο τυπος του πανελ μερικα dell κυκλοφορουν εκει εξω με pva panels!ισως και μερικα σονυ.

6)google!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1) Θελω εφαρμογες γραφείου, serfing κ low χρηση αλλα να μ δινει κ την καλυτερη δυνατη αποδοση στα games(κ ας τελειωνει η μπατ..:( τι να κανουμε...)

2) οπως λεει κ ο τιτλος γυρω στα 1000€

3) ισιο με 1

4) αν ειναι 6cell η μπατ δν μπορω να κανω κατι..:sick:

5) δν εχω ιδεα απο πανελς ουτε τι ειναι το pva.. εχω καταληξει σε 15"

βασικα πλεον ειμαι μεταξυ

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1168428&Manufacturer=HP&category=1000000382&catalog=21

και

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905299

κλείνοντας προς το HP..

καποια αλλη προταση-σχολειο?

Link to comment
Share on other sites

το hp δεν φαίνεται πιο είναι μιας και έχει τελειώσει. αλλά απ' ότι βλέπω είναι ίδιο με αυτά που είχες προτείνει στην αρχή. εγώ προτείνω hp. αν είδες στο toshiba είναι όλα αγγλικά. από το λειτουργικό μέχρι και τα πλήκτρα. επίσης μια μπαταρία 8-10-12 cell είναι δυνατόν να τοποθετηθεί στα περισσότερα καινούργια μοντέλλα ξεκινώντας περίπου από τα 100-150 ευρώ αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

η 9600gt m,δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο απο πλευρας επιδοσεων,συγκριτικα παντα.

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html

μην ξεχνατε οτι μιλαμε παντα για m,που δεν εχουν τις ιδιες επιδοσεις με τις κανονικες.

αυτο αφορα και τους επεξεργαστες.

δεν εχω αγορασει ακομα laptop αλλα...

1.προτιμηστε καποιο με cpu Penryn(p8xxx,t9xxx) και gma x4500hd και για παιχνιδια καποιον συνδυασμο του Penryn με 9800gt.

2.dell πληρωνεις service

3.πληρωνεις οθονη και ονομα.

4.hp και toshiba ειναι η χρυση λυση.

αυτα σε γενικες γραμμες.

ξεχασα το σημαντικοτερο :πολυ μεγαλη σημασια στην οθονη και στην αναλυση της.

εχω βρει ενα το ASUS B50A-AQ013D στα 759€ αλλα δεν ηρθε ακομα Ελλαδα.

περιμενω και καποιο review.

http://geizhals.at/eu/a355196.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.