Jump to content


Ψυξη Κουτιου-Προστασια Σκονης


MpisKi

Recommended Posts

Καλησπερα απο εμενα...

Εδω και περιπου 2 μηνες εχω υλοποιησα την συνθεση μου με "στεγη" το coolermaster centurion το οποιο εχει 2 ανεμιστηρες(1 μπροστα βαζει,1 πισω βγαζει και 2 120mm) και το κουτι εχει ακομα 5 θεσεις για ανεμιστηρες(2 πανω,2 καπακι,+1 80mm πισω απο cpu)...

μετα απο μια μικρη εισαγωγη..:p τα ερωτηματα μου

1.επειδη εχω μεγαλο προβλημα με την σκονη θελω να βαλω fan filters για την σκονη(η προσοψη ειναι τρηπητη και εχει φιλτρα και κανουν δουλεια..)αλλα το μεγεθος των 4 θηκων που θελω να βαλω φιλτρο ειναι 130mm και δν βρηκα φιλτρο 130mm αλλα μονο 120...αν βαλω 120mm και μεινει λιγο καινο γυρο απο το φιλτρο ειναι τζαμπα??

απο τι υλικο κατασκευαζετε το φιλτρο??μιπως θα μπορουσα να παρο μεγαλα κομματια και να φτιαξω μονος μ φιλτρακια οσο μεγεθος θελω ??

2.εχω 2 συσκευες 5.25"(dvd-writer + floppy)θελω να τα βαλω σε σηνεχωμενες υποδοχες...δν πιστευω να υπαρχει προβλημα με θερμοκρασιες ??

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

MpisKi, γνώμη μου είναι να πάρεις ένα blower (15euro) έχει από το praktiker και μια φορά στο τρίμηνο να φυσάς για ένα 3λεπτο το κουτί. Τα filters μειώνουν κατά πολύ το airflow, θέλουν συχνά αλλαγή, και την γλίτσα που επικάθεται στο εσωτερικό δεν την γλυτώνεις έτσι και αλλιώς...

Για το 2, όχι, δεν σηκώνουν θερμοκρασίες έτσι και αλλιώς αυτά τα περιφερειακά, αλλά και να σηκώνουν χέστηκες καθώς δεν χαλάνε...XD

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση...

εγω ετσι κι αλλιως ειχα σκοπο να το "φυσαω" το πισι εβαζα δν εβαζα φιλτρα...αρα πιστευεις οτι δν χρειαζεται φιλτρα και οτι ενα "φησιματακι" το 2μηνο βαλε:p ειναι αρκτετο??

ΥΓ: ηθελα να βαλω ενα ανεμηστηρακι 80 η 92 πισω απο την μητρικη π εχει ειδικη υποδοχη...αλλα δν χωραει ανεμιστηρακι με πλατος 25mm...απο οτι θυμαμαι το κενο απο την υποδοχη μεχρι το καπακι ειναι 15mm...υπαρχει ανεμιστηρακι 80 η 92 mm που να ειναι λεπτοτερο απο 25mm(περιπου 13-15)??

Πως μπορω να ρυθμησω τις στροφες των ανεμιστηρων?....εχω ακουσει οτι γινεται μεσα απο το bios...αν ισχυει αυτο ομος μπορεις να ρυθμησεις μονο τα ανεμιστηρακια που ειναι συνδεδεμενα στιν mobo?και αν ρυθμηζονται μεσο bios να ανεμηστηρακια που ειναι πανο στην mobo αυτα π πανε κατευθειαν στο psu πως ρυθμηζονται ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση...

εγω ετσι κι αλλιως ειχα σκοπο να το "φυσαω" το πισι εβαζα δν εβαζα φιλτρα...αρα πιστευεις οτι δν χρειαζεται φιλτρα και οτι ενα "φησιματακι" το 2μηνο βαλε:p ειναι αρκτετο??

Για μένα αρκεί, και έχω κουτί με 8 120αρηδες, ένα 80αρη και 0 φίλτρα. μια φορά στο εξάμηνο, πέφτει και πινελάκι για τη γλίτσα, που με τη λύση blower είναι πλέον πολύ λίγη σε σχέση με το παλιό μου κουτί.

Πως μπορω να ρυθμησω τις στροφες των ανεμιστηρων?....εχω ακουσει οτι γινεται μεσα απο το bios...αν ισχυει αυτο ομος μπορεις να ρυθμησεις μονο τα ανεμιστηρακια που ειναι συνδεδεμενα στιν mobo?και αν ρυθμηζονται μεσο bios να ανεμηστηρακια που ειναι πανο στην mobo αυτα π πανε κατευθειαν στο psu πως ρυθμηζονται ?

Μέσω της mobo, μπορείς να κάνεις δουλεία με το bios, ή με ένα πρόγραμμα όπως το speedfan. Για τα ανεμιστηράκια που χτυπάνε απευθείας molex, πρέπει είτε να πάρεις ένα fan controller (σαν αυτούς για παράδειγμα) ή να τα σετάρεις στην ταχύτητα που θέλεις μέσω αντίστασης στην τροφοδοσία...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις...

1.Dante...εσυ π εχεις 8 ανεμιστηρες εχεις φαν κοντρολερ και τους εχεις "κατεβασμενους" για να εινα αθορυβο??αν δν τους ρυθμιζες θα σου παρουν τα αυτια ??

2.εχω δει κατσκευες σαν αυτες(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804430) που δημιουργουν μια υποδοχη για ανεμιστηρα στην προσοψη(καταλαμβανοντας 3χ5.25")

α)πως μπορω να βρω μια τετοια κατασκευη που να ειναι συμβατh με το κουτι μου(coolermaster centurion)

β)και εκει που μπαινει αυτο το fan frame χαραμιζονται οι 3 5.25" θυρες αλλα χρησιμοποιουνται ως 3.5" για HDD??

3.Στο fan controller μεχρι ποσους ανεμιστηρες μπορεις να σηνδεσεις...πως ακριβως ελενχεις τισ στροφες...στο φαν κοντρολερ συνδεονται οι ανεμιστηρες οι οποιοι θελεις να ελεγχονται απο αυτο και περνουν ρευμα απο το φαν κοντρολερ που σηνδεεται με το ups??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.