Jump to content


Laser B/W Printer


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα μπω κατευθείαν στο ψητό...

Ψάχνω εκτυπωτή laser B/W για άμεση αγορά, απλά πρέπει να έχει, είτε καλύτερες παραμέτρους από τον Lexmark E120N, ή να έχει τις ίδιες και απλά να κοστίζει λιγότερο.

Δεν είναι ότι έχω πρόβλημα με τον εκτυπωτή, απλά χρειάζομαι και δεύτερο.

Ο Lexmark είναι καταρχάς δικτυακός, τυπώνει max 600x600 dpi και έχει 19 σελίδες ανά λεπτό, καθώς στοιχίζει μόνο 94€ από multirama που θα αγοράσω αν είναι δεύτερο.

Πέρα από τον εκτυπωτή παίζει ρόλο και το κόστος των αναλώσιμων. Τώρα πληρώνω 60€ για toner των 2000 σελίδων και 40€ για photoconductor των 25000 σελίδων.

Έχετε κάποια πρόταση με αυτές τις παραμέτρους? Αύριο πρέπει να γίνει η αγορά!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

epson 6200L

Δεν ξερω ποσο τον εχει το μultirama ..παιζει λιγο πανω απο τα 60E παντως

Στα ιδια λεφα κανουν ολα του τα ανταλλακτικα (ξεχωριστα) αλλα τυπωνεις 3000 ή 3500 σελιδες.(νομιζω 3500 αλλα δεν παιρνω και ορκο)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου με τους epson είναι ότι τρώνε μελάνι με το κιλό (κάτοχος epson stylus r200 photo)! Δεν έχω πρόβλημα να τον πάρω από αλλού, απλά να μην μπλέκω τώρα με online!

Edit:

To toner έχει τα ίδια λεφτά, αλλα το photoconductor πάει πάρα πολύ ακριβά...(70€)

Και δεν είναι δικτυακός!

Link to comment
Share on other sites

σαφαστατα και δεν ειναι δικτυακος.

Δεν αγοραζεις ουτε τονερ ουτε photoconductor.Mε το που τελειωνει το τονερ παιρνεις αλλον εναν (για ανταλλακτικα) και κανεις αναγομωση.

Δεν ειμαι ειδικος να σου πω τιμες..αλλα στο περιπου 30Ε για 3000σελιδες(εστω οτι τοσες ειναι) ειναι καλη αναλογια!

Μη συγκρινεις τα του laser με τα του ιnkjet.(περι καταναλωσης που ανεφερες)

εδιτ

Με ενα τετοιο λυνεις και το προβλημα του "δικτυακου" ....για ολους τους εκτυπωτες που 8α αγορασεις πλεον:)

Link to comment
Share on other sites

ισως να φταιει μια-δυο λεξεις που αφησα να εννοηθουν.Δεν εχεις και αδικο.

Δεν αγοραζεις ουτε τονερ ουτε photoconductor.Mε το που τελειωνει το τονερ παιρνεις αλλον εναν εκτυπωτη(για ανταλλακτικα) και κανεις αναγομωση στο τονερ.

Αυτοματα εχεις αγορασει και photoconductor και φουρνο.

Μεχρι να ψοφησουν θα εχεις κανει αποσβεση.

(δεν ειναι κακη επιλογη ο lexmark..απλα το μικρο μοντελο ειναι λιγακι ασυμφορο ως προς το τονερ(κυριως) σε σχεση με το μεγαλυτερο μοντελο (E250DN)

Kαι αν ζητας τοσο πολυ μακροβιοτητα οσο διαφαινεται*....ισως καλυτερα να πηγαινες εξαρχης στο μεγαλυτερο.

*500σελιδες το μηνα αν τυπωνεις οι 25.000 (που αντεχει το photoconductor)

θα εξαντληθουν σε 50 μηνες ...δλδ..4 χρονια.(και κατι ψιλα)

Το ερωτημα ειναι αν 8α θες να κρατησεις ΤΟΤΕ τον ιδιο εκτυπωτη για αλλα 4 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Από την άποψη κόστους είμαι πολύ καλά σε σχέση με αυτά που θα πλήρωνα έξω για την ίδια εξυπηρέτηση!

Μάλλον δεν θα πάω σε άλλη μάρκα για τον λόγο του ότι θα παίρνω τα ίδια αναλώσιμα και θα μπορώ να τα χρησιμοποιώ απευθείας ή στον έναν ή στον άλλον.

Και το θέμα της δικτύωσης είναι ένα μεγάλο ζήτημα, μιας και δεν υπάρχει υπολογιστής εκεί που βρίσκονται οι εκτυπωτές, απλά μερικές πρίζες ethernet.

Όσο για τις σελίδες, ε μαζεύεται αρκετό υλικό κάθε μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα πάω σε άλλη μάρκα για τον λόγο του ότι θα παίρνω τα ίδια αναλώσιμα και θα μπορώ να τα χρησιμοποιώ απευθείας ή στον έναν ή στον άλλον.

Aρκετα λογικο...αν και με τετοιο ογκο 8α ανεβαινα κατηγορια

Αν οχι στον Ε352DN στον Ε250DN(και οι δυο lexmark.

Σε μερικα μαγαζια ειδα τον Ε352DN κατω απο 200Ε.

Εχει και high yield capacity toner..9Κ pages gia 135E μια χαρουλα.

Και 33p/m για να μη χρειαζεται να περιμενεις μια εβδομαδα να τυπωσεις 25Κ σελιδες:p

Oi αλλοι εκτυπωτες ποιοι ειναι αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Lexmark E120N, Epson Stylus photo R200, HP 960C deskjet, HP 940C deskjet (όλοι είναι με print server εκτός από τον πρώτο)!

Ναι, όλο το load πέφτει στον laser...

Είμαι ικανοποιημένος με τα 19 ppm του lexmark, τις έχεις τις 25Κ σελίδες σε 2 μέρες, απλά θέλω να 2 ίδιας απόδοσης!

Σε λίγο καιρό μπορεί να προστεθεί και ένας laser color στη συλλογή!

Link to comment
Share on other sites

Στη θεση σου 8α εδινα καποιον inkjet (στην αναγκη θα παραμεριζα) και επαιρνα τον E250D

Aν σου κατσει στα 120Ε τρελλο value/money

To ξαναγραφω μιας και νομιζω οτι χρειαζεται...Σιγα σιγα θα αναβαθμιζομουν σε μεγαλυτερης κατηγορια εκτυπωτη.

Αν βαζεις αυθεντικα τονερ τα λεφτα της παραπανω αξιας του εκτυπωτη θα τα παρεις πισω απο τις εκτυπωσεις.Αν τυπωνεις και 25Κ η αποσβεση θα γινει και γρηγοροτερα(μεσα στο μηνα??Ισως να λεω και πολυ...ειναι και βραδυ δεν εκανα πραξεις).

Link to comment
Share on other sites

Θα το σκεφτώ αυτό, θα δώ τώρα μιας και τον εκτυπωτή θα πρέπει να τον έχω αύριο, μιας και έχει μείνει δουλειά πίσω (ο lexmark αναμένει το νέο του photoconductor) και θα πάρω ότι υπάρχει και στο κατάστημα.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές...

Αν και offtopic, πιστεύεις ότι είναι κατάλληλη εποχή για αγορά color laser printer ή καλύτερα για photo να μείνω με τον inkjet ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μεταξύ αυτών των δύο, τι προτείνετε?

hp 2015d

και

lexmark e352dn

Εκτυπώσεις pdf και word. Κάποια στιγμή θα γίνεται και βαριά χρήση (φροντιστήριο)

toner για τον hp 7000 σελ στα 54 ευρώ(της reman από inkonline)

toner για τον lexmark 9000 σελ στα 72 ευρώ(>>)

Δηλαδή πάνω κάτω τα ίδια.

O lexmark έχει και το drum αλλά απ΄ ότι βλέπω δε στοιχίζει πολύ (30 ευρώ για 30000 σελ)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.