Jump to content



Enable/Disable wireless network


ΒΑΒΑ84

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

Έχω ένα modem/router 3com (3crwdr101A-75), το οποίο είναι συνδεδεμένο με το pc μου μέσω ethernet και έχω συνδέσει επίσης και ένα άλλο pc μες στο σπίτι ασύρματα.

Επειδή όμως θέλω να ανοιγοκλείνω το wireless για να μην είναι συνέχεια ανοιχτό,

υπάρχει κάποιος τρόπος όταν το κάνω αυτό, να μην κάνει από την αρχή συχρονισμό και ψάχνει να ξαναπαίρνει ip?? κάτι σαν ένα mini reset κάνει δηλαδή.

Δε γίνεται απλά να το κάνω enable ή disable (το wireless) και να μένει όπως είναι συχρονισμένο και με την ίδια ip??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το έκανα όπως το είπες αλλά τίποτα! Πάλι όταν το ενεργοποιώ/απενεργοποιώ κάνει αυτό το mini reset και ξαναψάχνει να συχρονίσει κ βέβαια μετά να βρει ip.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το έκανα όπως το είπες αλλά τίποτα! Πάλι όταν το ενεργοποιώ/απενεργοποιώ κάνει αυτό το mini reset και ξαναψάχνει να συχρονίσει κ βέβαια μετά να βρει ip.

εβαλες και ΙΡς σε καθε συσκευη?εβαλες σωστες IPs?πχ μια συσκευη με ΙΡ 112.23.33.11 μπορει να δει μονο τις συσκευες με ΙΡ 112.23.33.χ !εβαλες σωστα τις μασκες ?

Link to comment
Share on other sites

Το modem/router έχει την 192.168.1.1 .

Το ένα PC (το main ας πούμε) είναι με ethernet, του έχω δώσει την 192.168.1.2 .

Και τέλος το pc που συνδέεται ασύρματα έχει την 192.168.1.3 .

Έσβησα τα DHCP rules απτο router, και όρισα από το tcp/ip protocol (network connections -> lan -> properties) αντί να παίρνει όπως είπες ip αυτόματα, του έδωσα εγώ τις παραπάνω. (και με subnet 255.255.255.0)

Μήπως δεν κατάλαβα κάτι?

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως το γραψες φαινεται να τα κανεις ολα σωστα και μαλλον δεν μπορω να κατεβασω περαιτερω ιδεες....δεν εχω καταλαβει βεβαια τι ακριβως προσπαθεις να πετυχεις.Θελεις οταν ενεργοποιεις τα ασυρματα να μην εχεις καθυστερηση?Υπαρχει καπου αλλου προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω όταν ενεργοποιώ ή απενεργοποιώ το wireless networking, να μην κλείνει ουσιαστικά το ρούτερ και να να ξανανοίγει. Κάνει κάτι σαν restart και μοιραία αποσυχρονίζει και ξανασυχρονίζει. Και αυτό γίνεται όταν κάνω enable τη wireless μετάδοση. (και βέβαια μετά αν την κάνω disable το ίδιο).

Δε ξέρω αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο να σου πω, αλλά αυτό γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.