Jump to content


Ποιον απλο/φτηνο raid5 sata2 controller?


Blinky

Recommended Posts

Λοιπον, εχω 6 x Western digital 640gb drives και θελω να τα βαλω σε raid5. Αυτη τη στιγμη τα εχω πανω στο ICH9R της Abit IP35 pro αλλα υπαρχει ενα θεμα που με προβληματιζει μελοντικα και σκεφτομαι τη λυση ενος controller οσο ειναι νωρις ακομα πριν αρχισουν να γεμιζουν με δεδομενα και γινει δυσκολη η μεταβαση. Λοιπον δε ξερω πολλα απο αυτην την αγορα των controllers, ξερω χοντρικα οτι για raid5 αναλογα ποσο δυνατο επεξεργαστη+μνημη εχουν για να κανουν τα XOR calculations ανεβαινει τοσο η αποδοση οσο και η τιμη. Εμενα το θεμα της αποδοσης δε με ενδιαφερει (θεωρωντας οτι θα ειναι σιγουρα καλυτερη η εστω ισαξια του onboard) οποτε ελπιζω να μπορεσω να κρατησω και την τιμη χαμηλα, αλλιως δε θα ασχοληθω καν με το θεμα. Αυτο λοιπον που με ενδιαφερει ειναι να μπορω να κανω επεκταση του raid volume μου αργοτερα αλλαζοντας τους δισκους χωρις να χασω δεδομενα. Δηλαδη αν τωρα εχω ας πουμε ενα volume 3tb με τους 6x640 , αν μεθαυριο παω και αλλαξω τους δισκους με 6x1tb ας πουμε, να μπορω να αντικαταστησω τους παλιους εναν-εναν (για να μπορει αν γινει rebuild) και τελικα να καταληξω με ενα volume 5tb οταν θα εχουν αντικατασταθει ολοι, και με τα δεδομενα που ειχα πριν να μην εχουν πειραχτει καθολου! Αυτο νομιζω λεγεται online capacity expansion? Η ας πουμε αν ο controller εχει 8 θυρες να μπορω να προσθεσω αλλους 2x640 και να αναδιαμορφωθει το volume σε 8x640 αρα 4.2tb χωρις παλι να χαθει τιποτα...

Και κατι αλλο που ισως θα με ενδιεφερε ειναι αν τυχον υποστηριζει ο controller booting απο >2tb array. Αυτος ειναι ενας περιορισμος των windows αλλα εχω διαβασει οτι καποιοι controllers τα "κοροιδευουν" με καποιο τροπο και το καταφερνουν.

Τελος παντων δεν ειναι τοσο σημαντικο αυτο, βασικα το θεμα επεκτασης με ενδιαφερει, αλλα σε καποιον φτηνο controller χωρις να εχει σημασια η αποδοση. Αν ειναι να γινει κατι θα πρεπει αν γινει τωρα πριν αρχισουν και γεμιζουν οι δισκοι. Ας πουμε με το ICH9R επειδη δεν υποστηριζει κατι τετοιο, το μονο που θα μπορουσα να κανω θα ηταν να βαλω νεα drives να γινει rebuild αλλα ο εξτρα χωρος θα ηταν unusable οποτε δε θα ειχε νοημα. Ηδη την πατησα μια φορα ετσι χανοντας 1tb δεδομενα γι'αυτο λεω μηπως το αποφυγω μελλοντικα. Επισης ειναι μια καλη ιδεα αν μπορω να βρω καποιον φτηνο τετοιο μιας και τωρα εχουν γεμισει ολα τα SATA της μητρικης και αν θελω να βαλω κανα bluray drive ή αλλο δισκο για λειτουργικο πρεπει ουτως η αλλως να παρω καποιο φτηνιαρικο controller, αρα με αγορα ενος για το raid5 γλιτωνω αυτον και χρησιμοποιω της μητρικης...

Οποτε οποιος ξερει κατι που να με καλυπτει ας αναφερει μοντελα και τιμες να δω αν ειναι σε λογικο κοστος και να κινηθω αναλογα...

Link to comment
Share on other sites

αυτον ακριβως εντοπισα και εγω. Ριχνοντας μια ματια στα sites των adaptec, promise, highpoint ειναι ο μονος που να εχει πανω απο 4 θυρες και να ειναι και pci-e χωρις να ανεβαινεις πολυ ψηλα σε μοντελο. Το προβλημα ειναι οτι και τα ~300 που κοστιζει ειναι πολλα...Βρηκα εναν στο ebay με 69$ !! αλλα μεχρι να μου απαντησει ο αλλος αν στελενει Ελλαδα καποιος τον τσιμπησε :(

Για 300 ευρω απλα δε με συμφαιρει...με 285 αγοραζω αλλους 5 δισκους και εχω backup ολου του raid5 μου σε ενα ντουλαπι για οποτε θελησω να κανω upgrade (χωρια την ασφαλεια...ασε που δε χρειαζομαι καν raid5 ετσι, κανω και raid0 να πεταει...)....μιας και η αποδοση δε με ενδιαφερει, απλα η δυνατοτητα expansion. Οι δισκοι εχουν ξεφτυλιστει ετσι στις τιμες που οταν πανε 59 ευρω το κομματι αυτοι οι western 640 απλα δε με συμφερει να δωσω πανω απο 100 για controller...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επειδή και εγώ ψάχνομαι για μια τέτοια λύση ρίξε μια ματιά σε αυτό scan.co.uk το οποίο έχει τα πάντα. Επίσης κοιτάω και τη λύση του Drobo το οποίο έχει ότι ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον το drobo, δε το ειχ απαρει χαμπαρι οτι υπηρχε τοσο αυτοματοποιημενο μηχανημα. Ειναι πολυ εφετζιδικο και εχει πλακα, αλλα περισσοτερο κανει για τον αδαη που τα θελει ολα ετοιμα. Αν πας στο site και δεις το calculator του available space αναλογα τι δισκους του βαλεις θα δεις οτι δεν κανει και τοσο καλη διαχειρηση ειδικα αν βαλεις δισκους διαφορετικων μεγεθων κατι που εμφανιζει σαν προτερημα.

Επισης οι σοβαρες καρτες για raid5 ειναι πανακριβες οποτε εγω κατεληξα να το παρατησω το θεμα, θα τους αφησω και τους 6 πανω στο raid5 της abit και απλα δε προκειται να κανω ποτε expansion ή αμα κανω βλεπουμε τοτε να σωσουμε τα πιο σημαντικα. Υπολογιζω οτι τα 3tb θα κρατησουν κανα 6μηνο τουλαχιστον και το καλοκαιρακι πιστευω θα ειναι σε προσιτες τιμες bluray αγραφα δισκακια οποτε μεγαλο μερος των δισκων θα ελευθερωθει ετσι και δε θα χρειαστει ποτε expansion.

Παντως, για καποιον σαν εμας εδω μεσα που ξερουμε απο PC και που μπορουμε ευκολα να βρουμε μεταχειρησμενο παλιο hardware σε τιμες τζαμπα, καθως και εχουμε τετοιο hardware που πολλες φορες καθεται σε κανα ντουλαπι, βρηκα αυτο που ειναι παρα πολυ ενδιαφερον και ισως ασχοληθω καποια στιγμη. Κατα τη γνωμη μου ειναι μακραν η καλυτερη λυση και σε ευελιξια και σε κοστος :

http://lime-technology.com/

το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα συστηματακι τουλαχιστον 2ghz , δηλαδη και μηχανημα 5ετιας κανει...1gb ram και να εχει η μητρικη sata και gbit lan για μεγιστη αποδοση. Αποκει και περα βαζεις/βγαζεις/προσθετεις οτι δισκους θες οτι μεγεθους θες και η διαθεσιμη χωρητικοτητα σου παντα ειναι το αθροισμα της χωρητικοτητας ολων των δισκων σου μειων τη χωρητικοτητα του μεγαλυτερου. Εχεις 100% δυνατοτητα ανακτησης σε περιπτωση που καταστραφει ενας δισκος οπως και στο raid5, αλλα εδω αν τυχον καταστραφουν πανω απο ενας τοτε χανεις μονο τα δεδομενα εκεινων που καταστραφηκαν! καταπληκτικο ετσι? Αυτο συμβαινει γιατι χρησιμοποιει τον μεγαλυτερο δισκο για να γραψει το parity ωστε να μην εχεις προβλημα αν χαλασει ενας δισκος, αλλα κατα τα αλλα δεν κανει stripping των δεδομενων στους υπολοιπους δισκους. Ετσι βεβαια δεν εχεις αυξημενη αποδοση στο read δεδομενων αλλα λιγο μας νοιαζει αυτο...Απο την αλλη τα πλεονεκτηματα ειναι μεγαλα εκτος του γεγονοτος οτι δε χανεις τα παντα σε περιπτωση προβληματος 2 δισκων. Ας πουμε οταν βαλεις ενα νεο δισκο στο συστημα δε χρειαζεται να γινει καμια μετακινηση δεδομενων και η χωρητικοτητα σου μολις αυξηθηκε αμεσα, ή μπορεις να βγαλεις ενα δισκο σε ανυποπτο χρονο, και αν τον συνδεσεις σε αλλο pc να εχεις προσβαση στα δεδομενα του κανονικα!

Εγω θα το δοκιμαζα αν ειχα χρονο να ασχοληθω...το κοστος του hardware που ζηταει σε μεταχειρησμενα δε ξεπερνα με τιποτα τα 100 ευρω, και αποκει και περα καλο ειναι η μητρικη να εχει τουλαχιστον 4 sata γιατι μετα να προσθεσεις με controllers παει 15 ευρω καθε 2 θυρες και δε θα εχεις θεσεις στη μητρικη για πανω απο 2-3 τετοιους controllers. Ακομα και σε καινουρια κομματια, με μια τετοια μητρικουλα των 35 ευρω (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.525100) εισαι αρχοντας, βαζεις τον πιο φτηνο core2 που μπορεις να βρεις με κανα 40αρι, και με 15 ευρω 1gb μνημη, καμια 40αρα απλο κουτι με τροφοδοτικο και 5 ευρω ενα φλασακι για να τρεχει το λειτουργικο. Με 135 ευρω εχεις ετοιμο το server σου 4 θεσεων sata2 με ολοκαινουρια κομματια. Η μητρικη εχει 3 pci express, παιρνεις απο ebay με 45 ευρω και 3 καρτουλες sata2 σαν την παραπανω, και εχεις με 180 ευρω εναν αυτονομο server 10 θεσεων με απιστευτη ευελιξια που συνδεεται με gbit lan στο gbit switch σου ιδανικα, και εισαι αρχοντας...Ειμαι σιγουρος οτι με μεταχειρησμενα κομματια το κοστος μπορει ευκολα να κρατηθει κατω απο τα 100 ευρω. Μπορεις δε πανευκολα να πετυχεις και μητρικες με 6/8 sata ηδη onboard επειδη κατα τα αλλα θα ειναι με παλιο chipset πχ 965 που για τετοια χρηση δεν εχει καμια σημασια...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.