Jump to content



Βοήθεια για σύνθεση ενος D.A.W. (Digital Audio Workstaton)


Vicious_Angel

Recommended Posts

Καλησπέρα παρακολουθώ την σελίδα αρκετό καιρό αλλά ποτέ δεν έτυχε να κάνω register για να είμαι και εγώ ενεργό μέλος της κοινότητας. Η στιγμή αυτή ήρθε τώρα που έχω πραγματικά αναγκή τα φώτα σας :crazy_pilot:

Τα DAW (digital audio workstation) έχουν να κάνουν καθαρά με την ηχογράφηση μουσικής σε pc όπως και με το να συνθέτουν ήχους όπως θα έκανε ένα κανονικό synthesizer-sampler. Συνήθως οι σύνθεσεις τους είναι κάτι ανάμεσα απο server-power pc's.

Οι βασικές τους απαιτήσεις ειναι κατα κόρον σε επεξεργαστική ισχη αλλά και σε γρηγορες σταθερές μνήμες και γρήγορους σκληρούς (τάμα εχω κάνει να πέσουν οι τιμές στους SSD).

Τα εν λόγω συστήματα χρειάζονται πολύ χαμηλο DPC (Deferred Procedure Call) και πολύ συνήθες φαινόμενο ειναι να κατέβαζουμε το Latency στο pci bus της κάρτας γραφικών και να ανέβαζουμε των επαγγελματικών καρτών ήχου.

Επίσης για να μπορούμε να ηχογραφούμε σε οσο ποιο χαμηλές ταχύτητες σε ms χρησιμοποιούνται όπως καταλαβαίνετε ASIO 2.0 drivers που υποστηρίζονται απο τις pro κάρτες ήχου και καταφευέγετε και η extreme παραμετροποίηση του λειτουργικου συστήματος έτσι ώστε όλοι οι πόροι να πηγαίνουν για τις εκάστοτε εφαρμογές. παραδειγμα: To χρονοδιάγραμμα των επεξεργάστων πάει στις υπηρεσίες του παρασκηνίου και όχι στα προγράμματα όπως όλοι εσέις έχετε στους Η/Υ σας, απενεργοποιήση αρκετων services στα windows vrista :sarcastic:.

Σύνηθες φαινόμαινο επίσης προ vista εποχής ήταν το link 2 η περισοτέρων pc μόνο και μόνο για την χρησιμοποιήση αλλων 3 GB ram στις εφαρμογες αυτές.

Τώρα οι εφαρμογές που τρέχω σιγά σιγά ξεκινάνε τις 64bitες εκδόσεις τους. Οι καρτες ήχου έχουν ήδη drivers 64bitους και το ποίημα πάει λέγοντας. Σκεφτόμουν να κάνω το μεγάλο βήμα να πάω στα 64bit windows οπου θα μπορούσα άνετα να φορτώσω 8gb ram και να περιμένω να πέσουν οι τιμές στους SSD.

Είμουν έτοιμος να αγόρασω ένα τετραπυρινο σύστημα που μου φαινόταν γάντι για τις απαιτήσεις μου αλλά μπήκα στο τρυπάκι των καινούργιων επεξεργαστών της Intel.

Θα ήθελα να με κατατοπίσετε στο τι ακρίβως θα κέρδιζα απο σταθερότητα-επεξεργαστική ισχύ-οπως και τι παίζει με το triple channel και ότι συνεπάγεται της νέας τεχνολογίας που αναμένεται στα ράφια στις αρχές του μήνα.

Και αν είναι δυνατόν κάποια σύνθεση με τον μικρότερο nehalem.

Καταλαβαίνετε θα είναι βλακεία να πάω να σκάσω ένα κουβά ευρά ενώ θα έκανα σχεδόν την ίδια δουλεία με 1 χιλιάρικο.

Συγνώμη αν σας κούρασα και ευχαρίστω προκαταβολικά για τις παρατήσεις σας.

Κώστας απο Γιάννενα (παγουρία :sarcastic:)

Link to comment
Share on other sites

Mac.

Η απαντηση που θελεις.Εχει ετοιμες τις εφαρμογες που θα χρειαστεις οι καρτες

που δουλευει δεν συγκρινονται με τις pc + δεν θα χρειαστει να κανεις κανενα

tweak στο λειτουργικο.

Ο Ι7 θα σε ειναι αχρηστος, εδω τα παλια G που ειχανε κατωτερους

επεξεργαστες και μνημες τα δουλευουν τα προγραμματα που θα χρειαστεις νερακι.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το εχω σκεφτει για MAC αλλα ειναι τελειος ασυμφορο για το hobby μου,

Mac Pro από∈2211 και σχεδον αλλα 1000-1500 για να αγορασω το software το κανουν απλησιαστο.

Οι 2 καρτες που εχω δεν εχουν ουτε drivers για mac. Οπως και τα μισα προγραμματα που εχω αγορασει δουλευουν μονο pc. Μιλαμε για μια επενδυση που καλος η κακος ξεκινησε απο παραθυρα:rant: και ειναι και λιγο καπως να εχω αγορασει software κοντα στα 1000+ ευρω και να τα εχω στα cd τους.

Οποτε αναγκαστικα θα ειναι πισι και οχι μακ οπως καταλαβαινεις.

Τωρα αμα κανω 2 επιτυχιες και χεστω στο ταλιρο το συζηταμε και για μακ. :banging:

Link to comment
Share on other sites

Κανεις βρε παιδια?

edit: Μην το βλεπετε σαν εξωπραγματικο hardware, ενα κανονικο πισι ειναι που η παραμετροποιηση του γινετε μετα.

Κοινως Value for money που λεμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mobo = MSI Platinum X58

Core i7 920

Ram = 6gb αλλα τι? δεν εχω δει και τπτ προκοπη κανενας καμια γνωμη?

ψυξη = τα ιδια παλι δεν εχω δει τπτ!!

Psu= Υπαρχει ηδη.

Gpu= Υπαρχει ηδη(θα αναβαθμιστει με 4870 λογικα σε λιγο καιρο).

Και σκεφτομουν να κανω ενα raid 1 (αυτο δεν ειναι το ποιο ασφαλες?) Western Digital 640GB HDD (16MB Cache, 7200 rpm, Sata, WD6400AAKS) αυτοι δεν ειναι γρηγοροι?

Τι λετε ανοιχτος σε ολες τις προτασεις (λολ). Το μονο που δεν αλαζει σιγουρα ειναι η cpu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.