Jump to content



Προβλημα μητρικης και Καρτας γραφικων ; ( χ4 το PCI-e? )


GoMaR

Recommended Posts

Καλησπερα σας

Λοιπον θα αναφερθω σε 2 προβληματα που εχω..

Ετσι λοιπον χθες το βραδυ ειπα να ανοιξω το pc μου να παιξω τπτ.Ωραια , ανοιγω, τιποτα..ουτε μπιπ ουτε σημα ουτε τπτ.Αφου κανω τα κολπα της abit να ανοιξει οπως κανω καθε φορα , δεν ειχα αποτελεσμα.

Οποτε λεω να ξηλωσω ολα ενα ενα.Αλλα τελικα κατεληξα στο συμπερασμα οτι ειναι προβλημα καρτας.Γιατι το λεω αυτο ; Γιατι την εβαλα στο απο κατω σλοτ ( χ4 ) και ανοιγει.Δοκιμαζω μια 9800gtx και μια 3850 στο σλοτ χ16 και ανοιγουν.

Αρα λεω θα ειναι η καρτα.επισης αλλαζω bios απο το 17 σε 14αρι και παλι τα ιδια.

Οποτε η καρτα δουλευει μονο στο κατω σλοτ και τρεχει μονο στο χ4

Αλλο ερωτημα τωρα.Ειπα να δοκιμασω τη καρτα (8800 gts) στο htpc.Αποτελειται απο μητρικη Gigabyte G33M S2H (Καπως ετσι)

Αυτη που εχει onboard vga.Αλλα εδω και καιρο της ειχα βαλει την 3850..Ολα καλα χωρις κανενα προβλημα.Δεν ειχα ψαχτει αλλα ολα οκ.

Οποτε βαζω την 8800 για να δω αν ανοιγει.και τελικα ανοιξε.Ε μπαινω win , ανοιγω cpu-z και βλεπω να τρεχει χ4.

Ε λεω κατι παιζει.

Βαζω παλι την 3850 και την βλεπω να παιζει και αυτη χ4.Ενω στο μεγαλο το μηχανημα τρεχει χ16.

Οποτε λεμε κιαλλο προβλημα στην επιφανεια.ΓΙΑΤΙ η gigabyte παιζει χ4 το σλοτ της ;Πρωτη δουλεια να βαλω αλλο bios (f3 φορεσα απο f1) και παλι τα ιδια.χ4 συνεχιζει.Ψαχνω manuals ιστοριες μηπως ελεγε τπτ , το μονο που ειδα ηταν και καλα οτι υποστηριζει x16 vga και ειχε μια λιστα με πολλες καρτες γραφικων αλλα μονο της gigabyte ( ? )

οποτε σκεφτομαι και τον λογο που ανοιξε το htpc με την 8800 ( οτι πολυ απλα τρεχει στα χ4 )

και σκεφτομαι οτι αν ετρεχε χ16 ΔΕΝ θα τρεχε.

τα ερωτηματα μου λοιπον ενιαι 3

α) μπορει να εγινε τπτ στην καρτα ;

β) πως θα αλλαξω το χ4 σε χ16? (ξανα εβαλα και inf drivers αλλα τπτ)

γ) Υπαρχει περιπτωση με gigabyte καρτα γραφικων να παιξει χ16?

Περιεργο προβλημα...Οτι σκεφτειτε μου λετε να το δοκιμασω..

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παρομοιο προβλημα αντιμετωπισα και εγω με μια 4870. Να μην ανοιγει στην Abit στο Χ16 slot, να μην ανοιγει σε μια DFI P45 στο Χ16 slot αλλα στο 8Χ να παιζει μια χαρα. Μετα απο απειρο ψαξιμο και απειρα flash bios σε vga/mobo εκανα rma την καρτα απλα.

Link to comment
Share on other sites

αρα δε μπαινω στη διαδικασια να φλασαρω καρτες κλπ...

δε θελω να το κανω αυτο.

Οποτε αφου ισχυει σα γεγονος , τοτε μαλλον πισω για RMA

Για το αλλο το θεμα κανεις ; mo0o?

Link to comment
Share on other sites

η καρτα ειναι ολοκαινουργια(1,5μηνα περιπου)

rma λοιπον.οταν βρω χρονο ομως.

Για Htpc εχω την 3850.Δεν ειμαστε για παραπανω.Αν και ξενερωσα με το x4 οποτε μαλλον θα παω για αλλη μητρικη :p

thnx m8

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.