Jump to content


Αναβαθμηση και format σε ενα Sony Vaio


antoinesp

Recommended Posts

Εχω ενα Sony Vaio VGN-FE11S και πριν 1 χρονο μου δημιουργιθηκε προβλημα στο DVD_RW και δεν μπορω

να κανω format. Στο e-shop εχει κατι slim DVD_RW αλλα δεν ξερω αν κανουν. Πως μπορω να το μαθω?

Επισης θελω να αυξησω την RAM απο 1GB σε 2 GB.

Το μοντελο που εχει τωρα ειναι SO-DIMM - 533Mhz (DDR2) και εχω δει αυτες http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554138.

Ειναι συμβατες? Ειναι καλες?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

φίλε δοκίμασε να το ξεκουμπώσεις και να το ξανακουμπώσεις, με την ευκαιρία δες αν είναι ide ή sata για να ξέρεις ποιο θα σου κάνει..

μια πιο καλή λύση είναι να βάλεις ένα live boot cd με linux (ubuntu για παράδειγμα) και να δεις αν θα ξεκινήσει και θα τρέξει κανονικά, αν ξεκινήσει σημαίνει ότι λειτουργεί (ούτως ή άλλως απ ότι κατάλαβα το πρόβλημά σου είναι η ανάγνωση σωστά;; )

μήπως όμως δεν φταίει το cd και είναι κάποιο κλείδωμα του δίσκου που έχουν πολλοί φορητοί υπολογιστές;;;

όταν μιλάς για format, θέλεις να κάνεις καθαρή εγκατάσταση από cd?? ή πλήρη αποκατάσταση (επιλογή που έχουν οι φορητοί) και επανέρχεται στην εργοστασιακή κατάσταση το λειτουργικό??

θέλεις να περάσεις XP ή Vista?? το λαπτοπ έχει XP αυτή τη στιγμή??

Link to comment
Share on other sites

...ποσο σιγουρος εισαι οτι φταιει αυτό και όχι καποια καλωδιοταινια ή κατι αλλο?

Δεν μπορει να μου διαβασει μετα το μισο CD ή DVD οποτε θελει αλλαγη και δεν ειναι θεμα καλωδιωσης συν το

οτι δοκιμασα να κανω format με τα DVD του Vaio και μου κολαγε συναιχεια.

Θαναση εχψ προβλημα αναγνωσης, κολλαει και κανει τρελο θορυβο. Το laptop εχει XP και θελω να βαλω τα εργοστασιακα CD δλδ καθαρη εγκατασταση απο CD. Νομιζω ειναι Atapi το DVD_RW.

Link to comment
Share on other sites

φίλε τι θα σου πρότεινα, μιας και τα πιο φτηνά είναι στο eshop (δεν ξέρω αν γνωρίζεις κάποιο άλλο μαγαζί) να έβγαζες τη συσκευή σου, και να πήγαινες να ρωτήσεις αν θα ταιριάξει http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.321013 αυτή για παράδειγμα στον τεχνικό του e-shop, το καλύτερο είναι πιστεύω γιατί θα το δουν από κοντά και θα σου πουν.... ξέρεις πως βγαίνει το drive έτσι??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.