Jump to content



Πρόβλημα με σκληρό δίσκο


long_bow

Recommended Posts

Γεια..

Μολις σύνδεσα ενα καινουργιο σκληρό δίσκο Seagate 320 GB και εχω φτιαξει απο πισω τα jumpers και μπηκα και στα bios και εβαλα την ρύθμηση "auto" στην επιλογη για 2ο σκληρό δίσκο , και ανοιξα τον υπολογιστή πηγα στην διαχείρηση δίσκων και μου τον βγάζει σαν 128GB και απο κατω γραφει "Δεν εχει εκχωρηθει".

Τι πρεπει να κανω για να εχω προσβαση στο δίσκο και να μου αναγνωρίζει το πραγματικό μέγεθος;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχάς είναι IDE ή SATA??? το pc είναι πρόσφατο ή παλιό???

αν είναι sata, βγάλε τα jumper και ξαναπροσπάθησε, πρέπει στην διαχείρηση να σου έχει το σωστό νούμερο... μόλις δεις ένα φυσιολογικό νούμερο π.χ. 300GB πατάς δεξί κλικ και επιλέγεις να δημιουργήσεις διαμέρισμα-να διαμορφώσεις τον δίσκο ή κάτι τέτοιο.... αυτή η διαδικασία γίνεται σε κάθε καινούριο δίσκο απλώς παράξενο που δεν τον βλέπει ολόκληρο, σκέφτομαι μήπως έβαλες λάθος jumper και περιόρισες το μέγεθός του

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.